Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Projekt Danube GeoHeCo: Deployment Desk Meeting v Košiciach

Projekt Danube GeoHeCo: Deployment Desk Meeting na Technickej univerzite v Košiciach. Zdroj: CVTI SR

 

Centrum vedecko-technických informácií SR zorganizovalo 27. januára 2025 svoje prvé stretnutie zainteresovaných strán v Košiciach v rámci projektu Danube GeoHeCo za účasti 14 zástupcov slovenských univerzít, inštitúcií a spoločností, ktorí vyjadrili záujem o skúmanú problematiku plytkej geotermálnej energie.

Podujatie sa konalo v priestoroch Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Stretnutie umožnilo prepojenie medzi účastníkom projektu (CVTI SR), asociovaným partnerom projektu (TUKE, SvF), ďalšími aktérmi z akademickej sféry (TUKE, FBERG) a miestnymi/regionálnymi stakeholdermi (Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Energetická Agentúra Smart Regiónu PSK) resp. súkromnou sférou. Podujatie poskytlo tiež príležitosť predstaviť navzájom osvedčené postupy a skúsenosti v oblasti geotermálnej energie, ako aj získať cenné informácie zo skúmanej oblasti v Košickom a Prešovskom regióne.

 

Projekt Danube GeoHeCo: Deployment Desk Meeting na Technickej univerzite v Košiciach. Zdroj: CVTI SR

 

V rámci programu podujatia bol predstavený projekt Danube GeoHeCo, ciele a aktivity, zriadenie Deployment Desk na zapojenie stakeholderov. Ďalej bol prezentovaný prehľad aktuálnej situácie a legislatívy v oblasti geotermálnej energie, výzvy a príležitosti vo využívaní geotermálnej energie v SR. Nasledovala diskusia, ktorá priniesla dôležitý podhľad účastníkov stretnutia na skúmanú problematiku geotermálnej energie v Košickom a Prešovskom regióne.

 

Prof. Michal Cehlár (vpravo), dekan FBERG na Technickej univerzite v Košiciach. Zdroj: CVTI SR

 

Stretnutie vytvorilo základ pre budúcu spoluprácu v rámci ďalších aktivít projektu Interreg Danube GeoHeCo. Asociovaný partner projektu TUKE, SvF sa bude podieľať na testovaní IT nástroja na podporu rozhodovania prostredníctvom prípravy investícií zameraných na využitie plytkého geotermálneho potenciálu.

 

Exkurzia účastníkov stretnutia v EcoPoint v Košiciach. Zdroj: CVTI SR

 

Na záver podujatia nasledovala exkurzia v priestoroch EcoPoint v Košiciach, ktorá predstavuje jednu z najzelenších administratívnych budov na Slovensku, používa obnoviteľné zdroje energií a svojou prevádzkou vytvára minimum CO2. Je to ekologická a udržateľná budova so zdravým pracovným prostredím a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Použitými materiálmi, novými technológiami aj znížením nákladov na vykurovanie a chladenie o 70 %, sa v tejto budove zabezpečili takmer o 30 % nižšie prevádzkové náklady oproti klasickej modernej výstavbe. Celý objekt je založený na vŕtaných železobetónových pilótach s hlavicami. Medzi hlavicami pilót sú rozmiestnené aj energovrty, slúžiace pre energetické zásobovanie budovy. Pomocou tepelných čerpadiel a aktívneho betónového jadra sa budova chladí a vykuruje systémom sálavého chladu a tepla.

 

EcoPoint v Košiciach, používa obnoviteľné zdroje energií a svojou prevádzkou vytvára minimum CO2. Zdroj: CVTI SR

 

 

Viac informácií:

Deployment desk meeting v Košiciach – video

EcoPoint Košice – video

Danube GeoHeCo project

 

Zdroj: CVTI SR; TUKE, https://www.ecopoint.sk, zverejnené: 7.2.2025; autor: rup