Európska komisia nemá povinnosť do konca tohto roka zverejniť pracovné programy Horizontu Európa na roky 2026 a 2027, ale prvé návrhy, ktoré kolujú v Bruseli, poskytujú veľa podrobností o prioritách výskumu a pravdepodobných výzvach na predkladanie návrhov. Tu je to, čo zatiaľ vieme.
Klaster 1: Zdravie
Riešenie dôsledkov zmeny klímy na ľudské zdravie sa v posledných dvoch rokoch programu Horizont Európa presadilo vďaka ďalším výzvam na predkladanie návrhov zameraných na spôsoby podpory adaptácie na zdravie a budovania systémov zdravotnej starostlivosti odolných voči zmene klímy.
Komisia tiež kladie dôraz na vývoj riešení a technológií digitálneho zdravia vrátane umelej inteligencie pre témy siahajúce od prediktívnych biomarkerov progresie ochorenia až po biomedicínsky výskum a regulačné testovanie, pričom zároveň poveruje výskumníkov, aby preskúmali škodlivé vplyvy ich používania na duševné zdravie detí a mladých dospelých.
V porovnaní s rokom 2025 ponúka návrh pracovného programu na roky 2026 – 2027 pre Klaster 1 viac príležitostí pre vedcov na identifikáciu oblastí na zlepšenie rovnakého prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ako je verejné obstarávanie inovatívnych riešení.
Klaster 2: Kultúra, tvorivosť a inkluzívna spoločnosť
Klaster 2 sa opäť zameriava na rastúci počet hrozieb pre európske demokracie, od technologického pokroku až po dezinformácie. Keďže sa však geopolitické prostredie mení a vo svete narastajú autokratické hnutia, Komisia chce, aby sa výskumníci zamerali na ďalšie témy, ako je rodovo podmienené násilie voči ženám a LGBTIQ ľuďom aktívnym v politike a riziká vyplývajúce z používania digitálnych technológií pre integritu volieb.
Znamená to tiež preskúmať nezávislosť a udržateľnosť médií vzhľadom na rastúcu popularitu sociálnych médií a silný ekonomický tlak, aby sa zabezpečilo, že demokratická diskusia bude dobre informovaná.
Pokiaľ ide o kultúru a kreativitu, umelá inteligencia zohráva dôležitejšiu úlohu ako súčasť úsilia EÚ stimulovať prevratné inovácie a v konečnom dôsledku aj jej konkurencieschopnosť. Sociálna a ekonomická transformácia zostáva jedným z hlavných cieľov pracovného programu s niekoľkými dodatočnými výzvami venovanými detskej chudobe a vzdelávacím zručnostiam.
Klaster 3: Civilná bezpečnosť pre spoločnosť
Výzvy na predkladanie návrhov týkajúce sa organizovaného zločinu, teroristických útokov, obchodovania s drogami a porušovania kybernetickej bezpečnosti sú jadrom Klastra 3. Počas posledných dvoch rokov Komisia presadzuje potrebu vyvinúť nové a vznikajúce technológie na posilnenie civilnej bezpečnosti a monitorovanie ich využívania na kriminálne účely.
Od výskumníkov sa vyžaduje, aby zlepšili možnosti vydávania, overovania a správy možných budúcich typov digitálnych cestovných poverení pre ľudí cestujúcich mimo EÚ. Komisia od nich zároveň chce, aby pomáhali predchádzať zneužívaniu kvantových údajov, cloud computingu alebo nových biometrických prvkov a bojovali proti nim a ponorili sa do problémov súvisiacich s prístupom k údajom.
V súlade s úsilím EÚ stimulovať svoju produktivitu založenú na inováciách ponúka pracovný program na roky 2026 – 2027 finančné prostriedky na vytvorenie špičkových nástrojov, zariadení a technológií určených na reakciu na katastrofy a núdzové situácie.
Existuje podobný tlak na zlepšenie civilnej pripravenosti a krízového manažmentu prostredníctvom rozvoja podporných systémov.
Klaster 4: Digitalizácia, priemysel a vesmír
Rovnako ako v roku 2025 sa kladie dôraz na cirkulárnosť výrobných materiálov a chemikálií. Výskumní pracovníci musia tiež podporovať dohodu o čistom priemysle a dekarbonizáciu energeticky náročných priemyselných odvetví. Aby tak urobili, musia sa pozrieť na vývoj inovatívnych technológií a nástrojov na skúmanie, ťažbu a spracovanie kritických surovín.
Používanie AI vo výrobe je v súlade s mnohými ďalšími skupinami predmetom niekoľkých výziev na predkladanie návrhov.
Pokiaľ ide o vesmír, stredobodom pozornosti zostáva posilnenie aktív Európy a poskytnutie jej konkurenčnej výhody na svetových trhoch. Výzvy so službou EÚ na pozorovanie Zeme Copernicus sa však už neobjavujú, či už na monitorovanie emisií uhlíka, ani na odhadovanie vplyvu požiarov na vegetáciu.
Chýba nám návrh pracovného programu o digitálnych výzvach pre tento klaster.
Klaster 5: Klíma, energetika a mobilita
Výskumníci budú požiadaní, aby pracovali na lepšom pochopení interakcií medzi klímou, ľudskými a prírodnými systémami a klimatickými rizikami a extrémami s cieľom posilniť pripravenosť občanov.
V súlade s digitálnym a zeleným prechodom EÚ by sa návrhy mali zaoberať potrebou znížiť závislosť Európy od tretích krajín, pokiaľ ide o suroviny, a pomôcť vybudovať batérie novej generácie, zvýšiť flexibilitu a odolnosť energetických systémov a znížiť spotrebu energie v sektore nehnuteľností a dopravy.
Očakáva sa, že oficiálna verzia programu bude obsahovať pilotnú výzvu na podporu Clean Industrial Deal.
Klaster 6: Potraviny, biohospodárstvo, prírodné zdroje, poľnohospodárstvo a životné prostredie
Klaster 6 bude pokračovať vo financovaní výskumníkov, ktorí sa snažia zlepšiť globálne poznatky o tom, čo vedie k strate biodiverzity na súši a v hlbokomorských ekosystémoch. Návrhy plánov zahŕňajú napríklad výzvu venovanú pomoci podnikom začleniť aspekty biodiverzity do rozhodovania, najmä MSP a start-upom.
Práca na systémoch výroby potravín šetrných k životnému prostrediu sa okrem iných vznikajúcich a budúcich rizík pre zdravie rastlín zameria na zvýšenie odolnosti plodín voči novým škodcom rastlín, inváznym cudzím druhom, degradácii ekosystémov a globalizácii a rizikám súvisiacim s klímou.
Do popredia sa dostáva aj potreba lepšieho hodnotenia rizík pre ochranu prírody, pričom výzvy sú navrhnuté na posilnenie nástrojov na odhad rizík spojených s kontaminantmi, ako sú per- a polyfluóralkylové látky a mikroplasty.
Napokon, nový program EÚ v oblasti konkurencieschopnosti je zrejmý z tém o využívaní umelej inteligencie a iných inovatívnych riešení na podporu poľnohospodárskeho a lesníckeho sektora a vidieckeho hospodárstva.
Účasť v programe Widening a posilnenie Európskeho výskumného priestoru
Program Widening sa snaží znížiť rozdiel vo výkonnosti výskumu a inovácií medzi bohatšími a chudobnejšími členskými štátmi EÚ a v súčasnosti ho skúma Komisia. Uniknuté plány na zostávajúce roky programu Horizont Európa obsahujú nové iniciatívy, ako je výzva Teaming Synergies na rozvoj tematických zoskupení a spoločných stratégií medzi centrami excelentnosti Teaming a pilotný projekt pre riadenie výskumu a administratívne podporné zariadenie.
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://research-and-innovation.ec.europa.eu, zverejnené: 22.5.2025; autor: rup