Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Predstavujeme účastníkov prvého kola akcelerátora Challenger Urban:Creative

Akceleračný program Challenger Urban:Creative sa rozbehol. Počas výberového Bootcampu sa odbornej porote podarilo vybrať tie najlepšie projekty, ktoré majú potenciál zlepšiť život v meste. Predstavujeme vám 8 tímov a projektov, ktoré zabojujú o víťazstvo v prvom ročníku programu Challenger Urban:Creative.

Eventovo.sk – Rezervačný portál pre priestory na podujatia

Eventovo.sk je informačno-rezervačný web portál s víziou vytvoriť miesto na internete, ktoré prinesie ľuďom informácie o všetkých dostupných miestach na organizáciu podujatí, akými sú svadby, oslavy, firemné eventy, konferencie. Zároveň bude informovať o službách, cenách, dostupnosti a ponúkať ich 3D digitálnu prehliadku. V rámci akceleračného programu sa bude Eventovo.sk snažiť nadviazať spoluprácu s mestom a sústrediť sa prioritne na mestské priestory.

eZelené mesto – Revolúcia pri znižovaní uhlíkovej stopy v meste

Startup eZelené mesto prináša revolúciu do spôsobu znižovania uhlíkovej stopy v Košiciach, ku ktorej spoločne prispievajú občania, domácnosti, firmy, a svojimi budovami aj samotné mesto. Prichádza s technologickou inováciou, ktorá v podobe sekundových energetických dát prenášaných v reálnom čase, s využitím dátovej analýzy a rozšírenej reality, vytvára priestor na spoznávanie energetických potrieb jednotlivcov, domácností, škôl a iných mestských objektov. V projekte Košice 2.0 sa tento multidisciplinárny tím podieľa na vytvorení platformy s otvorenými energetickými dátami, a snaží sa tak z Košíc urobiť Smart mesto. Zároveň ukáže občanom zábavnou formou, ako použitím technológie znižovať uhlíkovú stopu.

GAMEFAIR – Gamingová revolúcia v Košiciach

21Games je skupina mladých ľudí prinašajúca gamingovú revolúciu do Košíc. Ich cieľom je prebudiť potenciál, ktorý v Košiciach stále drieme. 21Games stavia na silnej pozícii rozsiahlej gamingovej komunity, ktorú doteraz vytvorili.

Víziou 21Games je vytvoriť silnú značku veľkého herného podujatia GAMEFAIR, ktoré bude fungovať nezávisle a prinesie pre kraj, mesto či firmy výhody v podobe silnej viditeľnosti u cieľovej skupiny ‒ mladej generácii Z a Alfa gamerov. Herné podujatie nie je len o zábave – je aj lákadlom podporujúcim návrat mladých ľudí naspäť do Košíc a motiváciou zostať pre tých, čo odchod zvažujú. Z dlhodobého hľadiska tak 21games prispievajú k rozvoju mesta a jeho atraktivite pre zamestnancov a zamestnávateľov.

IPark – Zdieľané parkovanie pomocou umelej inteligencie

Systém iPark prináša revolúciu v odvetví parkovania. Pomocou moderných technológií ako umelá inteligencia (AI), je možné sledovať obsadenosť parkoviska aj cez už inštalované, bežné kamerové systémy. Dáta sa pre používateľov zobrazujú v mobilnej aplikácii a na webovej stránke v reálnom čase. Systém iPark funguje aj za zlých poveternostných či svetelných podmienok. Mobilná aplikácia poskytuje komfort pri parkovaní, ako je napr. platba mobilom, či vyhľadanie najbližšieho voľného parkoviska. Systém zdieľaného parkovania bude podobný službe Airbnb, avšak so zameraním na parkovacie miesta.

Tvorcom nápadu je firma SmartCity Group, ktorá vznikla v roku 2018 a od tohto momentu sa zaoberá vývojom cloudových aplikácií a systémov pre koncept SmartCity.

Meno.Mesto.Zviera.bež! – Hra o sebaobrane na obrazovku i do ulíc

Meno.Mesto.Zviera.bež! je počítačová hra, ktorá sa venuje problematike sebaobrany vo verejnom priestore. V leveloch situovaných v jednotlivých krajských mestách Slovenska získavajú hráčky a hráči skúsenosti a vedomosti o sebaobrane, ktoré sú prakticky využiteľné aj v reálnom živote. 

Tému sebaobrany identifikovali tvorkyne z kreatívneho kolektívu Trhačky ovocia ako nedostatočne a neefektívne komunikovaný celospoločenský problém. Preto sa rozhodli spracovať túto problematiku do prístupnej a inovatívnej podoby, vďaka ktorej vedia osloviť hráčske aj nehráčske publikum. Prínos tohto projektu v kontexte mesta Košice vidia autorky najmä v poukazovaní na rizikové aspekty mestských verejných priestorov a z celoslovenského hľadiska sa snažia o popularizáciu diskusie o sebaobrane.

RescueRoom – Prvá pomoc zážitkom

RescueRoom je projekt zážitkovej prvej pomoci, ktorý mení nezáživný a teoretický kurz na praktickú skúsenosť.

V rámci kurzu má každý účastník možnosť vyskúšať si úlohu záchranára aj figuranta, riešiť život ohrozujúce stavy a ošetrenie úrazov v realisticky simulovanom prostredí. RescueRoom je zložený z profesionálnych zdravotníckych záchranárov a inštruktorov prvej pomoci s viac než 15 ročnou praxou. Aj preto prichádzajú členovia tímu s individuálnym prístupom ku každej cieľovej skupine, pričom dokážu obsah, náročnosť aj priestor prispôsobiť úrovni jej vedomostí či oblasti záujmu. RescueRoom má v záujme spolupracovať s komunitami v meste, vytvoriť tak bezpečnejšie prostredie, a zároveň šíriť osvetu. Prvú kamennú pobočku plánuje RescueRoom otvoriť v Košiciach, ale ponúka aj mobilnú verziu využiteľnú pri podujatiach alebo roadshows.

Social World – Sprostredkovanie zdravotnej a sociálnej starostlivosti

Social World rozvíja revolučný a inovatívny spôsob v oblasti sprostredkovania zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Svojim užívateľom prináša možnosť priamej komunikácie prostredníctvom mobilnej aplikácie, pričom v porovnaní s dnes používaným modelom agentúr si klienti môžu sami vybrať s kým a kedy budú spolupracovať.

Social World šetrí peniaze na poplatkoch a taktiež čas, za ktorý si užívatelia dokážu zabezpečiť starostlivosť alebo naopak, nájsť prácu. Aplikácia tiež ponúka priestor pre prepravné spoločnosti, ktoré môžu ponúkať svoje služby a stať sa súčasťou Social World.

Zakladateľ Radoslav Kozlov vidí potenciál projektu v spojitosti s mestom Košice na niekoľkých úrovniach. Aplikácia totiž umožňuje seniorom a zdravotne znevýhodneným relatívne ľahko zaobstarať potrebných opatrovateľov. Na druhej strane umožní opatrovateľom získať pracovné miesto vo svojom regióne.

Wellnesso – Prinášame oddych vtedy, keď po ňom túžite

Wellnesso je platforma, ktorá spája najlepšie salóny krásy, wellness centrá a športoviská so zákazníkmi. Umožňuje manažment rezervácií a je zároveň kanálom pre prezentáciu a marketingovú komunikáciu priamo so zákazníkom.

Platforma má potenciál zvýšiť atraktivitu mesta a podporiť turizmus, pretože sústredí tieto služby a ich rezervácie na jednom mieste.

Za platformou Wellnesso stojí mladý, no skúsený tím študentov.  Za myšlienkou, návrhom funkcionalít a dizajnom stojí Daniela Chovancová, študentka s viacerými oceneniami z oblastí inovácií,  grafického dizajnu a IT vzdelávania. Za vývojom stojí Samuel Farkaš, študent, ktorý spolupracuje aj na vývoji aplikácií celosvetovo známych firiem s použitím najnovších technológií. 

Účastníci absolvujú tri šprinty plné workshopov, doplnené o individuálne konzultácie s coachmi a mentormi.  Verejnosti sa predstavia už v júni, počas finále s názvom Demo Day. Práve na tomto záverečnom podujatí budete mať možnosť pozrieť si prezentácie všetkých projektov, ako aj hlasovať za svoj obľúbený projekt. Sledujte náš web a sociálne siete, a dozviete sa viac!

Zdroj: https://kosice2.sk, zverejnené: 19. 5. 2021, autor: rpa