Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Poznáme prvých víťazov #myEUspace competition

myEUspace competition
Zdroj: EUSPA

Agentúra Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) vyhlásila prvých víťazov #myEUspace competition o najlepší nápad. Druhý ročník súťaže bol odlišný v tom, že súťažiaci sa do nej môžu zapojiť v troch samostatných “trackoch”: o najlepší nápad, prototyp alebo komerčný produkt. Súťaž sa zameriava na inovátorov a podnikateľov pripravených vyvíjať a komercializovať inovatívne riešenia využívajúce vesmírne údaje a služby EÚ.

O víťazoch prvého tracku

Porota strávila hodiny hodnotením prvého kola súťaže #myEUSpace, do ktorého bolo prihlásených takmer 100 nápadov. Medzi sebou súťažilo mnoho priekopníckych nápadov s veľkým trhovým potenciálom. Každý z 15 najlepších nápadov získa peňažnú odmenu vo výške 10 000 EUR. Okrem peňažnej odmeny súťaž poskytuje podporu podnikateľom počas celého inovačného cyklu, od počiatočného štádia až po škálovanie.

Mená víťazných nápadov nájdete zverejnené na stránke EUSPA.

myEUspace winners
Zdroj: EUSPA

O #myEUspace competition

Súťaž každoročne organizuje EUSPA v rámci iniciatívy Európskej komisie CASSINI – Space Entrepreneurship Initiative. Jej cieľom je, aby inovátori vytvorili komerčné riešenia, ktoré zmenia pravidlá hry. Zároveň pri tom využívajú údaje zo systému Galileo, Copernicus alebo z oboch týchto systémov.

Súťaže #myEUspace sa môžu zúčastniť tímy zo všetkých členských štátov EÚ a Švajčiarska, Nórska a Islandu a celková výška výhry je takmer 1 milión EUR.

Máte nápad na komerčnú aplikáciu, ktorá využíva potenciál vesmírneho programu EÚ? Hľadáte podporu na premenu tohto nápadu na prototyp alebo na jeho uvedenie na trh? Ešte stále máte čas zapojiť sa do poslednej kategórie súťaže:

  • Najlepšie výrobky – uzávierka na prihlasovanie do 25. apríla 2023.

Hoci výrobky môžu siahať od mobilných aplikácií až po hardvérové riešenia, všetky musia byť spojené s jednou z troch oblastí inovácií:

  • Space My Life,
  • Our Green Planet,
  • Dive in Deep Tech.

Startupisti, inovátori či skúsení podnikatelia sa do súťaže môžu prihlásiť cez webovú platformu.

Prípadné otázky je potrebné adresovať na prizes@euspa.europa.eu a odpovede nájdete každý týždeň na webovej stránke súťaže.

Viac informácií

#myEUspace

Zdroj: www.euspa.europa.eu, zverejnené: 27.2.2023, autor: kha