Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Pandémia podnecuje rast patentov vo farmácií a biotechnológiách

NB Patent

Podľa novej správy Európskeho patentového úradu v roku 2020 patentové prihlášky v biotechnológiách a farmácií vzrástli o 6,3 % a 10,2 % v dôsledku pandemického nárastu výskumu v týchto oblastiach.

Zatiaľ čo farmaceutiká a biotechnológie rástli najrýchlejšie, medicínska technológia bola vedúcou oblasťou vynálezov z hľadiska objemu. Počet patentov v medicíne (medtech) prekonal digitálnu komunikáciu a stal sa technickou oblasťou s najväčším počtom patentov prihlásených v roku 2020.

Po takmer úplnom zastavení svetového cestovania sa patenty v oblasti technológií spojených s dopravou v porovnaní s rokom 2019 znížili o 5,5 %.

Celkový počet patentových prihlášok podaných na EPO v roku 2020 klesol o 0,7 %, ale Čína a Južná Kórea podali o 9,9 % a o 9,2 % viac prihlášok ako v roku 2019.

Predseda EPO António Campinos uviedol, že doteraz zhromaždené údaje neposkytujú definitívny obraz o dopade pandémie na patentovanie a inovácie. Ako ďalej dodal Campinos: „Aj keď ide o presvedčivý súbor výsledkov za tento rok, zďaleka nejde o kompletný obraz dlhodobých účinkov: Práve inovácie, výskum a veda povedú k zdravšiemu svetu a k silnejším a udržateľnejším ekonomikám.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 19.3.2021, autor: rpa