Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Online diskusia k Plánu obnovy

Plán obnovy:  Minister Heger predstavil päť priorít pre Slovensko

V rámci online diskusie k Plánu obnovy, ktorá sa uskutočnila 15. decembra 2020, minister financií SR Eduard Heger ubezpečil, že Slovensko smeruje k tomu, aby 30. apríla 2020 predložilo finálny návrh plánu obnovy Európskej komisii.

Šéf rezortu financií skonštatoval, že pravidelne komunikuje s Komisiou o pláne obnovy pre Slovensko. Keď bude mať plán jasné kontúry, dokument by mal podľa Hegera prejsť aj cez medzirezortné pripomienkové konanie a vládu. Verí, že konkrétne opatrenia a sumy predstavia čoskoro.

Heger priblížil, že plán obnovy by mal byť aj cestou, ako zvýšiť kvalitu života na Slovensku na úroveň EÚ. “Chceme, aby sa z EÚ stal konkurencieschopnejší partner v globálnom meradle,” dodal.

Vízia Slovenska podľa Hegera zahŕňa tri oblasti. Jednou z nich je inovatívna ekonomika založená na investíciách do vedy, výskumu, zelenej a digitálnej ekonomiky, ďalšími sú moderný štát a zdravá krajina.

Plán obnovy a odolnosti Slovenska sa zameriava na päť oblastí, a to zelenšie a čistejšie Slovensko, kam by malo ísť 1,9-miliardy EUR, zdravý život s prostriedkami v objeme 1,45-miliardy EUR, efektívny štát a digitalizácia v hodnote 950-miliónov EUR, na lepšie vzdelanie by malo ísť 850-miliónov EUR a na konkurencieschopné a inovatívne Slovensko 700-miliónov EUR. Minister zdôraznil, že pri pláne obnovy sú dôležité investície, ale aj reformy.

V rámci online diskusie, 3. panel bol venovaný téme školstva, vede, výskumu a inováciám. V rámci panelu vystúpili: Ľudovít Paulis, štátny tajomník, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu; Peter Balík, generálny riaditeľ, sekcia inovácií, strategických investícií a analýz, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie; Zuzana Baranovičová, generálna riaditeľka, Inštitút vzdelávacej politiky, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu; Miroslava Hapalová, riaditeľka, Štátny pedagogický ústav; Vladimír Šucha, poradca, Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru.

Viac informácií

Zdroj: HN; MF SR, zverejnené: 16.12.2020, autor: rpa