Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ocenenia mladých vedcov Európskej únie získali aj dvaja slovenskí študenti

Mladá študentka - vedkyňa s mikroskopom. Zdroj: iStockphoto.com

Cieľom súťaže je podporiť mladých ľudí študovať v oblastiach STEM a rozvíjať kariéru vo vede.

19. septembra 2021 boli na slávnostnej ceremónii na španielskej univerzite v Salamance vyhlásené najvyššie ocenenia mladých vedcov Európskej únie (EUCYS). Predchádzala jej dvojdňová hybridná súťaž, na ktorej sa zúčastnilo 158 nádejných mladých vedcov vo veku od štrnásť do dvadsať rokov, ktorí pochádzajú z 34 krajín. Keďže sa minuloročné podujatie nemohlo pre pandémiu konať, tentoraz sa spojili súťažiaci z rokov 2020 a 2021. Vo veľkej konkurencii sa dokázali presadiť aj reprezentanti Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) a ceny putujú aj na Slovensko.

Jednu cenu získal Matúš Mlynár, ktorý sa umiestnil na tretej priečke s projektom The dynamic effect of oxytocin treatment on autistic-like behaviors in a genetic model of autism (Dynamický vplyv liečby oxytocínom na autizmu podobné správanie v genetickom modeli autizmu, pozn. red.) a získal aj finančné ocenenie 3 500 EUR.

Špeciálnu cenu Európskej vesmírnej agentúry získal Miroslav Cibula s projektom Omnis: Modular Question Answering Web Search Engine (Modulárny webový vyhľadávač na zodpovedanie otázok, pozn. red). Agentúra ponúka víťazovi možnosť stráviť týždeň v jej hlavnom technickom centre ESTEC v Holandsku.

Ako uviedla Mariya Gabriel, komisárka pre výskum, inovácie, vzdelávanie, kultúru a mládež: „Gratulujem všetkým tohtoročným víťazom za ich mimoriadne úspechy. Minulý rok nám ukázal dôležitosť výskumu a inovácie pri prekonávaní krízy, ktorá sa nás všetkých dotýka. Táto súťaž oslavuje novú generáciu talentov, ktorých objavy a inovácie budú zásadné pri formovaní budúcnosti, v ktorej chceme žiť. Som naozaj hrdá na vynikajúce práce mladých.“

Viac informácií:

EUCYS 2021 Salamanca

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 29. 9. 2021, autor: rpa