Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nový biomateriál z Košíc je nádejou pre ľudí s poškodenými kosťami tváre

Tím lekárov prevádzajúcich operáciu v modernej operačnej sále. Zdroj: iStockphoto.com
Vedci v Košiciach vyvíjajú nové kostné implantáty. Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk

Poškodenia, ktoré spôsobujú úrazy, infekcie, nádory a vrodené poruchy, sú jednými z hlavných príčin postihnutia kostí. Spájajú sa nielen s mnohými zdravotnými, ale aj estetickým problémami. Nedostatočné hojenie kostí v oblasti tváre predstavuje v populácii závažný problém, a to bez ohľadu na vek.

Vedci, ktorí vyvíjajú nové kostné implantáty, sa dlhodobo snažia dosiahnuť optimálnu interakciu medzi telom a vloženým implantátom. Vynikajúce výsledky v tejto oblasti dosiahol vedecký kolektív z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i (ÚMV), Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a spoločnosti Solmea, s. r. o. Efektivitu vedci otestovali v rámci predklinických testov na ošípanej.

Inovatívny biomateriál, ktorý vyvinuli a experimentálne otestovali, podporuje a stimuluje hojenie kostného tkaniva a nevyvoláva negatívnu imunitnú odpoveď organizmu.

Efektivitu otestovali na zvierati

Výskumníci z ÚMV sa zamerali na vývoj implantátov vo forme keramických platničiek a samovoľne tuhnúcich biocementov vo forme pást.

Ako opísal výsledok výskumu Ľubomír Medvecký z ÚMV, ktorý spolu s Jánom Dankom z UVLF riadi a koordinuje vedecký kolektív: „Vyvinuli sme modifikovaný kalcium-fosfátový biocement s obsahom rozpustnej nanokryštalickej zložky, ktorá zabezpečuje rýchle a významné vylučovanie vápnikových iónov počas tuhnutia. Vďaka tomu náš materiál rýchlo tuhne, vo výslednej podobe je pórovitý a pevnosť v tlaku, ktorú dosahuje, je blízka kostnému tkanivu.“

Ako doplnil výskumník: „Efektivitu biocementu sme úspešne otestovali vložením biocementovej pasty do miesta poškodenia kostného tkaniva po vytrhnutí zubov svine, pričom po zahojení sa zachovala hrúbka kosti a vytvorilo sa kvalitatívne rovnaké kostné tkanivo.“

Účinnosť, efektivitu hojenia a kvalitu vyvinutých biomateriálov v rámci predklinického výskumu sledovali vedci na veľkých zvieracích modeloch. Keramickú platničku z inovovaného biomateriálu implantovali do sánky svine. Biomateriál sa v mieste defektu postupne resorboval a úspešne nahradil novým kostným tkanivom, charakteristickým pre úplnú regeneráciu kostného tkaniva.

Ako vysvetlila členka vedeckého tímu Katarína Vdoviaková z UVLF: „Keramický implantát významne podporil hojenie kostného tkaniva a zvýšil aktivitu kostných, ako aj iných typov buniek zúčastňujúcich sa na tvorbe novej kosti.“

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 18. 2. 2022, autor: rpa