Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nové verejné súťaže Európskej vesmírnej agentúry financované z programu Horizont Európa

Hoci Európska vesmírna agentúra (ESA) a EÚ sú samostatné subjekty, spolupracujú na posilnení Európy a prospechu jej občanov. V roku 2021 podpísali ESA a EÚ Finančnú rámcovú partnerskú dohodu (FFPA), čím oslávili spustenie Vesmírneho programu Únie (VPÚ).

Vesmírny program Únie podporuje oblasti pozorovania Zeme, satelitnej navigácie, konektivity, situačného povedomia, downstream aktivít, vesmírneho výskumu a inovácií.

Súčasťou programu Horizont Európa, Klaster 4, ESA často vyhlasuje verejné súťaže prostredníctvom svojho portálu esa-star, ktorý je prístupný pre firmy a inštitúcie zo všetkých členských štátov EÚ.

 

Aktuálne otvorené verejné súťaže na portáli ESA-star

STAGE 1 – TECHNIQUES AND TECHNOLOGIES FOR FUTURE PNT BACKHAUL

Hlavným cieľom tejto aktivity je preskúmať nové koncepty a technológie pre interné šírenie údajov v rámci viacvrstvových satelitných navigačných systémov, a to ako v prepojení zo Zeme do vesmíru, tak aj medzi satelitmi. Nové riešenia by mali skúmať alternatívne architektúry zariadení a nákladu s podporou viacnásobných spojení a zamerať sa na integráciu tzv. PNT backhaul funkcií – prenos misijných údajov, monitorovanie riadenia satelitov a meranie vzdialenosti – do jedného zariadenia alebo technológie. Aktivita zahŕňa aj vývoj prototypov technologicky najkritickejších komponentov. Projekt patrí do upstream výskumu systému Galileo/EGNOS v rámci vesmírnej zložky programu Horizont Európa, ktorý ESA realizuje na základe poverenia Európskej komisie. Obstarávanie prebehne formou otvorenej súťaže v dvoch fázach a ESA si vyhradzuje právo udeliť paralelnú zmluvu pri splnení kvalitatívnych a rozpočtových podmienok.

Uzávierka je 23.5.2025 s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.

STAGE 1 FEASIBILITY STUDY PRS AND SATCOM FUSION

Cieľom tejto aktivity je preskúmať uskutočniteľnosť prepojenia technológií satelitnej komunikácie (SatCom) a navigácie s garantovaným prístupom k službám PNT (pozícia, navigácia a čas) pre verejné a vládne účely, konkrétne v kontexte služby PRS (Public Regulated Service). Štúdia sa zameria na koncept tzv. Fused PNT, ktorý kombinuje viaceré technológie pre zabezpečenú a odolnú navigáciu. Súčasťou aktivity bude aj vývoj počiatočného dôkazu konceptu (proof of concept) pre kľúčové technické prvky a umožňujúce technológie.

Uzávierka je 30.5.2025 s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.

STAGE 1 – ADVANCED PLATFORM-ORIENTED GROUND INFRASTRUCTURE

Cieľom tejto aktivity je demonštrovať prínosy moderných platformových konceptov pre vývoj infraštruktúry pozemného segmentu systému Galileo. Projekt sa zameriava na vytvorenie škálovateľnej, servisne orientovanej platformy, ktorá bude podporovať pokročilé funkcie kybernetickej bezpečnosti a umelej inteligencie, a zároveň bude plne kompatibilná s technickými obmedzeniami existujúceho pozemného segmentu Galileo. Súčasťou je aj vývoj aplikačnej vrstvy, ktorá využije schopnosti platformy na demonštráciu nepretržitého manažmentu zraniteľností a ich odstraňovania bez narušenia prevádzky.

Uzávierka je 2.6.2025 s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.

STAGE 1 – EGNOS GEO RANGING: END-TO-END QUALIFICATION AND OPERATION METHODOLOGY

Cieľom tejto aktivity je pripraviť všeobecnú implementáciu funkcie GEO-ranging v rámci systému EGNOS, so zameraním na kvalifikačné a operačné aspekty, ktoré umožnia poskytovať rozšírené služby používateľom v súlade so štandardom MOPS. Aktivita sa orientuje na návrh metodiky, ktorá zabezpečí koncovú kvalifikáciu a prevádzku tejto funkcionality v rámci celkového systému EGNOS.

Uzávierka je 2.6.2025 s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.

STAGE 1 – EU GNSS RFI MONITORING FROM SPACE: SYSTEM CONCEPT AND TECHNOLOGIES

Cieľom tejto aktivity je navrhnúť a rozpracovať koncepciu budúcej európskej služby na monitorovanie rušenia GNSS signálu (RFI) z vesmíru. Navrhované riešenia sa zamerajú na sledovanie frekvenčného pásma L, ktoré je relevantné pre portfólio služieb EGNSS (napr. Galileo E1, E6, E5 a GPS L1, L5). Súčasťou aktivity budú systémové analýzy, predbežný návrh konceptov a overenie kľúčových funkcií vrátane potenciálnych prepojení s ďalšími prvkami vesmírnej a pozemnej infraštruktúry EÚ.

Uzávierka je 2.6.2025 s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.

 

Zdroj: ESA, 9.5.2024, nim