Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nokia daruje virtuálnu technológiu Univerzite Aalto

Iso näyttöseinä.
Virtuálna technológia na Univerzite Aalto vo Fínsku. Zdroj: https://www.aalto.fi

Dar Nokie dopĺňa virtuálnu produkčnú technológiu Univerzity Aalto vo Fínsku okrem iného o obriu stenu s dotykovou obrazovkou a mobilné laserové projektory, ktoré možno použiť napríklad na vytváranie inteligentných virtuálnych scenérií a modelovanie experimentálnych prostredí.

Ako uviedol Ari Kivimäki, vedúci partnerstva v Aalto Studios: „Dar od spoločnosti Nokia je významným prírastkom k virtuálnej výrobnej technológii spoločnosti Aalto. Umožní nám to poskytovať nové typy vzdelávacích príležitostí a výskumných prostredí. Dar zahŕňa aj zvukový systém, ktorý môžeme použiť pri projektoch zvukového dizajnu a podujatiach.“

Vybavenie darované spoločnosťou Nokia sa používalo v návštevníckom centre spoločnosti už päť rokov.

Ako dodal prezident univerzity Aalto Ilkka Niemelä: „Sme vďační Nokii za tento dar, ktorý nám poskytuje zaujímavú technológiu a podporuje výučbu a výskum v oblastiach, ktoré využívajú virtuálne technológie.“

Dlhodobá spolupráca

Po desaťročia bola Nokia dôležitým partnerom Univerzity Aalto a inštitúcií vyššieho vzdelávania, ktoré ju vytvorili. V súčasnosti Aalto a Nokia majú okolo 20 prebiehajúcich výskumných projektov, do ktorých sú zapojení profesori a postdoktorandi, ako aj doktorandi a študenti magisterského štúdia. Tieto projekty zahŕňajú témy ako technológia 5G, spracovanie signálu, anténna technológia, umelá inteligencia, strojové učenie, internet vecí, mobilné cloudové služby a materiály.

Nokia je tiež dôležitým zamestnávateľom absolventov a študentov Univerzity Aalto. Financovanie spoločnosti Nokia pomôže každoročne dokončiť približne 20 diplomových prác a dve doktorandské dizertačné práce. Okrem toho Nokia Foundation udeľuje približne 15 grantov na doktorandské štúdium a výskum na Univerzite Aalto.

Spoločnosť Nokia venovala 500 000 EUR technologickej oblasti Univerzity Aalto v rámci kampane fínskej vlády, ktorá sa skončila v júni 2022. Dar sa používa na financovanie doktorandských programov v oblasti kvantovej technológie a technológie 6G.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, https://www.aalto.fi; zverejnené: 8. 9. 2022, autor: rpa