Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali americkí vedci

No alternative text description for this image

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2021 získali 4. októbra 2021 americkí vedci David Julius a Ardem Patapoutian za „objavy receptorov teploty a hmatu”.

Mená laureátov oznámil v Štokholme Thomas Perlmann, generálny tajomník Nobelovho výboru. Držiteľov Nobelovej ceny za medicínu alebo fyziológiu každoročne vyberá štokholmský Karolínsky inštitút.

Ako uviedol Perlmann: „Toto naozaj otvára jedno z tajomstiev prírody.” Tento objav je podľa jeho slov veľmi dôležitý, pretože je to niečo „zásadné pre naše prežitie”.

Patrik Ernforst z Karolínskeho inštitútu dodal, že Julius použil kapsaicín, aktívnu zložku z papričiek čili, aby zistil nervové snímače, ktoré nervovým zakončeniam ľudskej pokožky umožňujú reagovať na teplo. Julius pôsobí ako profesor fyziológie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu (UCSF).

Patapoutian objavil v bunkách ďalšie receptory, citlivé na tlak a reagujúce na mechanické podnety. Tento libanonsko-americký expert v oblasti molekulárnej biológie a neurológie pôsobí na inštitúte Scripps Research v americkom štáte Kalifornia.

Obaja vedci okrem diplomu a zlatej medaily získali aj finančnú odmenu 10-miliónov švédskych korún (zhruba 984 800 EUR).

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2020 získali Američania Harvey Alter a Charles Rice a Brit Michael Houghton za výskum v súvislosti s objavom vírusu spôsobujúceho hepatitídu typu C.

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833–1896) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

Meno nositeľa Nobelovej ceny za fyziku oznámi výbor švédskej Kráľovskej akadémie vied 5. októbra 2021 najskôr o 11:45.

Cenu za chémiu udelí 6. októbra 2021 v rovnakom čase tiež Nobelov výbor Kráľovskej akadémie vied.

Švédska akadémia oznámi laureáta alebo laureátku Nobelovej ceny za literatúru 7. októbra 2021 o 13:00.

Nórsky Nobelov výbor v Osle potom udelí Nobelovu cenu za mier, a to 8. októbra 2021 najskôr o 11:00.

Ako poslední budú známi laureáti Nobelovej ceny za ekonomiku, ktorých oznámi švédska Kráľovská akadémia vied 11. októbra 2021 nie skôr ako o 11:45.

Laureáti si vzhľadom na koronavírusovú pandémiu prevezmú ceny v decembri 2021 vo svojich domovských krajinách, podobne ako vlani.

Viac informácií:

Press release: The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2021

David Julius' work

Zdroj: TASR; https://www.nobelprize.org, zverejnené: 4. 10. 2021, autor: rpa