Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecký výrobca vakcín proti COVID-19 BioNTech získal rakúsky start-up PhagoMed

a picture of a person standing in front of a banner

EIT Health (súčasť Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie) 10. novembra 2021 oznámil akvizíciu jedného z podporovaných start-upov, rakúsky PhagoMed GmbH získala nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech. Rakúsky startup PhagoMed vyvíja novú technológiu syntetického lyzínu pre presné antimikrobiálne ošetrenie a bola podporený EIT Health v rámci programu Gold Track.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je antimikrobiálna rezistencia (AMR) globálnou hrozbou pre zdravie a rozvoj, ktorá si vyžaduje naliehavé opatrenia. AMR je spôsobené tým, že niektoré baktérie sa v dôsledku nadmerného a nesprávneho používania stanú odolnými aj voči najsilnejším antibiotikám, ktoré sú dnes k dispozícii. Rastúci zoznam infekcií je čoraz ťažší a niekedy aj nemožný liečiť, keďže antibiotiká sú menej účinné. Okrem iného sú na zníženie hrozby potrebné nové terapie na liečbu infekcií.

Ako uviedol Jan-Philipp Beck, generálny riaditeľ EIT Health: „Antimikrobiálna rezistencia je veľkým problémom verejného zdravia na celom svete. Na nájdenie nových a alternatívnych riešení pre antibiotiká, ktoré strácajú účinnosť, je potrebná veda a inovácie, keďže za posledné dva roky sme videli, že nie sme v bezpečí pred infekčnými chorobami. V PhagoMed sme videli veľký potenciál prispieť k riešeniu tohto problému. Sme poctení, že sme podporili inovatívny vedecký a talentovaný tím v PhagoMed v rámci nášho programu Gold Track a blahoželáme im k dosiahnutiu úspechu.“

PhagoMed používa lyzíny na boj proti bakteriálnym infekciám ako alternatívu k antibiotikám. Lyzíny sú enzýmy produkované bakteriofágmi – najhojnejšou a najrozmanitejšou entitou na Zemi, ktoré rozkladajú steny bakteriálnych buniek, a tým zabíjajú baktérie. Lyzíny sú tiež veľmi presné, čo znamená, že selektívne zabíjajú iba špecifické skupiny baktérií. Platforma LysinBuilder od PhagoMed umožňuje vývoj syntetických lyzínov, čo vedie k novej triede cielených antibakteriálnych látok a potenciálu spôsobiť revolúciu v liečbe bakteriálnych infekcií.

Ako uviedli Alexander Belcredi a Lorenzo Corsini, spoluriaditelia spoločnosti PhagoMed: „Sme nadšení, že môžeme spolupracovať s BioNTech na ďalšom rozvoji našej technológie syntetického lyzínu pri riešení naliehavých zdravotných problémov. Ďakujeme tímu a našim mentorom v EIT Health Gold Track za ich podporu, ktorá nám pomohla vylepšiť náš kanál, platformu a obchodný model, ktorý nám umožnil dosiahnuť naše kritické obchodné ciele v tomto krátkom časovom horizonte.“

Viedenská spoločnosť PhagoMed sa zapojila do programu Gold Track v júni 2020 so silným tímom a sľubnou myšlienkou a počas 12 mesiacov bola podporovaná pri definovaní ich stratégie a obchodného modelu, aby ich urýchlila smerom ku komerčnému úspechu.

Viac informácií:

Programe Gold Track

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://eithealth.eu; PhagoMed, zverejnené: 12. 11. 2021, autor: rpa