Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecko zavádza budúce laboratóriá na ekologický vodík

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Germany launches future labs for green hydrogen-photo

Nemecko podniká ďalší krok na podporu vodíkovej energie šetrnej k životnému prostrediu s multimiliónovým eurovým fondom s cieľom prilákať svetových vedcov zo zahraničia a podporiť výskum vodíkových technológií.

Nemecké ministerstvo pre vzdelávanie a výskum (BMBF) oznámilo 8. februára 2021 nové financovanie vytvorenia „Medzinárodných laboratórií budúcnosti“, ktoré spoja nemeckých a medzinárodných výskumných pracovníkov s cieľom pokročiť v oblasti výskumu využívania obnoviteľnej energie na výrobu zeleného vodíka.

Ako uviedla ministerka pre výskum Anja Karliczek: „Chcem z Nemecka urobiť stimulátor inovatívnych myšlienok a rozvoja medzinárodnej ekologickej vodíkovej ekonomiky. Chceli by sme podporiť výskum základných tém v celom hodnotovom reťazci vodíka, od výroby cez konečnú úpravu a prepravu až po použitie.“

Nemecké univerzity alebo výskumné ústavy už môžu požiadať o financovanie. Úspešné konzorciá získajú až 5-miliónov EUR na trojročný spoločný projekt.

Každé z budúcich laboratórií bude mať deväť až dvanásť vedcov s vynikajúcou vedeckou dokonalosťou z Nemecka a najmenej z dvoch partnerských krajín. Na podporu medzinárodného aspektu si financovanie vyžaduje, aby dve tretiny budúceho laboratória tvorili vedci zo zahraničia a jedna tretina z Nemecka.

Nemecké ministerstvo pre vzdelávanie a výskum (BMBF) tvrdí, že sa zameriava na partnerstvá s krajinami v EÚ, Severnej Amerike, Afrike, Izraeli, Rusku a Austrálii. Uzávierka prihlášok je 22. apríla 2021 a prvé projekty sú naplánované na začiatok decembra 2021.

V máji 2020 začali medzinárodné laboratóriá budúcnosti v Berlíne, Hannoveri a Mníchove spoločný výskum umelej inteligencie v rámci podobnej výzvy na financovanie.

Výzvu víta skupina výskumných centier Združenia Helmholtz.  Ako uviedla hovorkyňa združenia: „Výskum a vývoj technológií na výrobu zeleného vodíka hrá v združení Helmholtz dôležitú úlohu. Pomocou tohto nástroja je možné rozšíriť prácu už existujúcich medzinárodných výskumných skupín a založiť nové skupiny.“

Nemecko intenzívne investovalo do výskumu vodíkových technológií. V júni 2020 bola predstavená multimiliardová vodíková stratégia zameraná na rozvoj odvetvia vodíkovej energie, pričom 7-miliárd EUR je určených na rozvoj vodíkovej technológie v krajine a ďalšie 2-miliardy EUR na medzinárodnú spoluprácu.

Ako hovorí Marc-Simon Löffler z Centra pre solárnu energiu a výskum vodíka v Bádensku-Württembersku: „Vodík bude medzinárodný, pretože výroba a spotreba bude prebiehať v rôznych regiónoch sveta, takže včasné nastavenie medzinárodných sietí, ako je táto, má určite zmysel.“

Vlastná vodíková stratégia Európskej komisie považuje vodíkové palivo za nevyhnutné na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Francúzsko tiež v roku 2020 oznámilo miliardy finančných prostriedkov na výskum vodíka a začalo s Nemeckom rozhovory o vytvorení spoločnej spolupráce „gigafactory“ na vytvorenie dodávok vodíka pre seba a svojich susedov.

Nemecko dalo najavo, že si želá, aby sa dodávka zeleného vodíka vyrábala pomocou obnoviteľnej energie. Posledná z uhoľných elektrární v krajine bude uzavretá v roku 2022 a Nemecko dúfa, že medzeru môže vyplniť nová dodávka zeleného vodíka.

Okrem základnej vedy, ktorú bude táto výzva financovať, sa výskumníci v Nemecku zameriavajú aj na aplikovaný výskum vodíkovej technológie.

Ako uviedol Löffler: „Myslím si, že hlavnými problémami budúceho desaťročia sú rýchle rozšírenie aplikácií so zameraním na výskum a vývoj na témy, ako je rozširovanie technológií, sériová výroba a znižovanie nákladov.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 12.2.2021, autor: rpa