Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecké predsedníctvo v Rade EÚ chce dohodu členských štátov o finálnych detailoch programu Horizon Europe do konca septembra 2020

Obrázok

Nemecká ministerka pre výskum Anja Karliczek vyzvala poslancov Európskeho parlamentu, aby sa nenechali „odradiť“ menším rozpočtom programu Horizon Europe dohodnutým v júli 2020 a zamerali sa na hľadanie konsenzu o združení, synergiách a výskumných partnerstvách, aby mohol program začať v januári 2021.

Ako povedala Karliczek europoslancom vo výbore pre výskum a priemysel: „Európsky parlament síce môže dať svoje stanovisko, ale osobne by som bola veľmi rada, keby sme teraz mohli pokračovať v našej práci, aby sme veci dotiahli do konca. Nemôžme strácať čas.“

Karliczek ďalej uviedla, že si je vedomá, že vedci a univerzity v celej Európe sú sklamaní z výsledku júlového summitu o rozpočte, na ktorom sa vedúci predstavitelia EÚ dohodli na zoštíhlenom rozpočte programu Horizon Europe vo výške 80,9-miliárd EUR.

V návrhu, ktorý Európska komisia predložila v máji 2020, mal program Horizon Europe v nasledujúcich siedmich rokoch získať celkovú sumu 94,4-miliárd EUR (v cenách roku 2018), z čoho 80,9-miliárd EUR bolo z dlhodobého rozpočtu EÚ a 13,5-miliárd EUR z nového fondu na obnovu po pandémii.

Po uzavretí rokovaní medzi členskými štátmi došlo v programe Horizon Europe k výrazným škrtom, pretože sa vedúci predstavitelia dohodli, že poskytnú iba 75,9-miliárd EUR zo základného rozpočtu a 5-miliárd EUR z fondu na obnovu.

Odvtedy sa na obranu programu Horizon Europe postavili europoslanci zo všetkých strán a zaviazali sa, že budú spolupracovať pri hľadaní ďalších peňazí pre výskum a vývoj. Ak nebudú splnené ich požiadavky, hrozí až vetovanie dohody o rozpočte.

Podľa Karliczek však akékoľvek ďalšie rokovania o objeme rozpočtu programu Horizon Europe pozastavia jeho prijatie v období do konca roka 2020.

Nemecké predsedníctvo v Rade EÚ dúfa, že všetky zostávajúce problémy v právnych predpisoch programu Horizon Europe budú dohodnuté na stretnutí ministrov pre výskum 29. septembra 2020. Ako uviedla Karliczek: „Kalendár je veľmi jasný, máme štyri týždne na vyriešenie týchto podrobností.“

Ministri pre výskum sa musia dohodnúť na tom, ako bude rozpočet vo výške 80,9-miliárd EUR rozdelený medzi rôzne časti programu, ako by sa mohol použiť v koordinácii s inými zdrojmi financovania EÚ a ktoré krajiny mimo EÚ sa budú môcť na čerpaní grantov z programu zúčastniť.

Po dosiahnutí dohody ministrov pre výskum o týchto otázkach sa bude musieť Parlament EÚ, Rada EÚ a Európska komisia dohodnúť na konečnej podobe programu.

Nemecká europoslankyňa Viola von Cramon-Taubadel požiadala Karliczek, aby našla konkrétne spôsoby, ako dostať prostriedky do pokladnice Horizon Europe z iných rozpočtových oblastí.

Obrázok

Zdroj: EK; https://sciencebusiness.net, zverejnené: 2.9.2020, autor: rpa, kpa