Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nedostatok investícií spôsobuje, že výskumné misie nefungujú

Marc Lemaître, nový generálny riaditeľ Európskej komisie pre výskum a inovácie, na pódiu s Ewou Kocińskou Lange, riaditeľkou bruselskej kancelárie poľského výskumného a vývojového centra, na podujatí v Bruseli. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Programy zamerané na výzvy v oblasti rakoviny, klimatických zmien a inteligentných miest nefungujú podľa plánu. Aby boli úspešní, potrebujú získať externé financovanie, hovorí nový vedúci výskumu EÚ Marc Lemaître. Správa o pokroku má vyjsť budúci týždeň.

Päť vysokoprofilových výskumných misií Horizont Európa vytvorených na riešenie veľkých výziev v oblastiach vrátane zmeny klímy, rakoviny a znečistenia vody nefunguje podľa plánu po tom, čo sa im nepodarilo získať externé financovanie, priznal nový vedúci výskumu EÚ Marc Lemaître v jednom z jeho prvých verejných vystúpení od nástupu do funkcie vo februári 2023.

Ako uviedol Marc Lemaître na stretnutí v Bruseli, ktoré zorganizovalo Poľské národné centrum pre výskum a vývoj a obchod a vedu: „Misie z finančného hľadiska predstavujú veľmi skromnú časť rozpočtu Horizontu Európa. Je to [niekoľko] stoviek miliónov eur ročne – s tým sa ďaleko nedostanete. Je jasné, že na to, aby boli misie v konečnom dôsledku úspešné, bude si to vyžadovať nahromadenie mnohých iných zdrojov financovania a to sme ešte celkom úprimne nevideli v takom rozsahu, ako by sme chceli.“

V prehľade ich doterajšieho pokroku by mala existovať jasnejšia predstava o tom, ako ďaleko je týchto päť misií – a náznaky, či sa myšlienka výskumu založeného na výzvach prenesie do budúceho rámcového programu EÚ pre výskum, ktorý má byť zverejnený 4. júla 2023.

Lemaître bol podobne obozretný aj v prípade programu Horizont Európa Widening, ktorého cieľom je odstrániť priepasť medzi najslabšími výskumnými pracovníkmi v EÚ, väčšinou vo východnej Európe, a najsilnejšími v severnej Európe. Zdalo sa, že obzvlášť váhavo, pokiaľ ide o úspešnosť opatrení na Widening, spochybňuje rôzne nástroje, ktoré sú v rámci nich vytvorené.

Ako dodal Lemaître: „Myslím si, že v rámci procesu smerom k ďalšiemu rámcovému programu by sme sa mali zamyslieť nad tým, či nástroje pre [Widening], ktoré boli zavedené v rámci programu Horizont 2020 a […] v rámci programu Horizont Európa, skutočne prinášajú zmenu, alebo či niečo nám chýba a nemáme všetky nástroje, ktoré potrebujeme.“

Lemaître je však jednoznačne presvedčený, že je potrebné prijať opatrenia na zvýšenie úrovne. Ako uviedol: „Musíme sa lepšie uistiť, že všetky európske výskumné kapacity strieľajú na všetky valce a dnes tam nie sme.“

Bývalý šéf generálneho riaditeľstva pre regionálny rozvoj priznal, že sa vyhýbal verejným vystúpeniam, aby hovoril o výskume, kým „spoznal základy“ Horizontu Európa.

Zatiaľ čo predbiehajú budúce vyhliadky misií a podobu iniciatív na Widening, jedným jasným posolstvom Lemaître je, že Európa potrebuje zlepšiť svoje prostredie výskumu, vývoja a inovácií, ak chce držať krok s USA a Čínou.

Analýza programu Horizont Európa, ktorú Komisia zverejnila v máji 2023, ukazuje, že Európa ešte viac zaostáva za USA, pokiaľ ide o výkonnosť v oblasti inovácií, zatiaľ čo Čína je blízko k dobiehaniu. Pre Lemaître je tento trend reverzibilný, ale bude si vyžadovať obrovské úsilie.

Všeobecnejšie povedané, Európa musí čeliť globálnym výzvam, akými sú zmena klímy a umelá inteligencia, pričom tvorcovia politík sa neustále snažia ich zvládnuť. Ako uviedol Lemaître: „Európa potrebuje rýchlo zvýšiť svoju hru, ak chce dosiahnuť svoje odlišné ambície. Nebudeme dostatočne autonómni v rôznych kľúčových technológiách budúcnosti, ak nebudeme priamo vpredu.“

Čerstvé peniaze

Odpoveď EÚ prišla v novom balíku investícií do strategických technológií vo výške 10-miliárd EUR, ktorý minulý týždeň navrhla Komisia v reakcii na masívne investície do ekologických technológií v USA prostredníctvom zákona o znižovaní inflácie (IRA).

Z 10-miliárd EUR bude 2,6-miliardy EUR poskytnutých prostredníctvom Európskej rady pre inovácie na podporu start-upov v oblasti špičkových technológií.

Názov nového programu, Platforma strategických technológií pre Európu (STEP), môže byť pre Lemaîtra „príliš byrokratický“, ale uviedol, že ide o krok správnym smerom. Umožní to EIC „veľké investície“ do malých a stredných podnikov, ktoré sa zväčšujú, čo je oblasť, kde je Európa v porovnaní s USA veľmi slabá.

Zatiaľ čo 500-miliónov EUR z 2,6-miliardy EUR idúcich do EIC sú nové peniaze, väčšina sa odčerpáva z iných častí Horizontu Európa a Lemaître sa pokúsil rozptýliť obavy v súvislosti s tým.

Ako ďalej uviedol: „Pokiaľ ide o každoročné vzostupy a pády rozpočtového postupu, naozaj si nemyslím, že by sme si mali robiť starosti. Program Horizont Európa je doteraz najlepšie financovaný. [Jeho rozpočet] nebol ničím spochybnený. Stále máme k dispozícii toľko peňazí, koľko bolo pôvodne navrhnuté, a s návrhom STEP žiadame o 500-miliónov EUR viac z úplne nových peňazí.“

Zmena vedenia

Lemaîtreho vymenovanie prišlo v čase, keď sa točí veľa tanierov, pričom hodnotenie rámcového programu Horizont 2020 sa očakáva na konci tohto roka a priebežné hodnotenie programu Horizont Európa má byť naplánované na koniec roka 2024. Okrem toho návrh budúceho rámcového programu, desiateho programu EÚ, je naplánovaný na polovicu roku 2025.

Situáciu neuľahčil ani minulomesačný odchod komisárky pre výskum Mariyi Gabriel, ktorá sa vrátila do národnej politiky v Bulharsku a pôvodne prevzala úlohu ministerky zahraničných vecí pred plánovanou zmenou na post premiérky na budúci rok.

Gabriel výskumné portfólio bolo odovzdané výkonnej viceprezidentke EÚ Margrethe Vestager, ktorá následne uviedla, že sa uchádza o najvyššie miesto v Európskej investičnej banke. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen údajne požiadala Vestager, aby odstúpila, ak by ju do tejto funkcie oficiálne nominovala jej národná vláda v Dánsku.

Tieto zmeny znamenali „niekoľko hodín v práci navyše“, uviedol Lemaître. Ako dodal na záver: „Keď sa zmení vaša politická autorita, ako sa to stalo po odchode komisárky Gabriel, musíte začať odznova, aby ste si vybudovali správne pracovné vzťahy. Ale buďte si vždy istí, že som v prípade potreby ťažil z vhodného a okamžitého riadenia. Nepustili sme loptu.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 28. 6. 2023, autor: rpa