Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Na reformy z Plánu obnovy EÚ príde prvých 800-miliónov EUR

Na Slovensko príde v nasledujúcich týždňoch v rámci plánu obnovy prvých 822-miliónov EUR. Smerovať majú na oblasť zdravotníctva, školstva a justície. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger 4. októbra 2021 na Úrade vlády SR.

Uskutočňovanie plánu obnovy sa začne troma reformami: v zdravotníctve, vzdelávaní a justícii.

Ako uviedol predseda vlády Eduard Heger: „Je veľmi dôležité, že práve týmito oblasťami sa začína naše reformné úsilie v rámci plánu obnovy. Reformy, ktoré prichádzajú na stôl už tento rok – optimalizácia siete nemocníc, nová súdna mapa a zmena organizácie vysokých škôl – sú začiatkom nevyhnutných reforiem, ktoré prídu na rad v najbližších rokoch a dostanú Slovensko do formy.“

Realizácia niektorých opatrení sa už začala aj v ďalších oblastiach. Uskutočnila sa napríklad reforma právneho rámca v oblasti energetickej efektívnosti; uvoľnenie technických kapacít pre prenos elektriny v rámci elektrizačnej sústavy SR; schválilo sa tiež pravidlo 1in-2out, ktoré výrazne zníži finančné náklady podnikateľov; pracuje sa aj na sfunkčnení Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Tento rok má Slovensko splniť 14 míľnikov.

Zdroj: https://euractiv.sk, zverejnené: 7. 10. 2021, autor: rpa