Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

#myEUspace súťaž spoznala svojich víťazov

#myEUspace
Zdroj: EUSPA

Dňa 1. júna 2022 počas Entrepreneurship Day vyhlásila Agentúra EÚ pre vesmírny program (EUSPA) víťazov prvého ročníka #myEUspace súťaže. Poľnohospodárstvo prostredníctvom smartfónu či vytváranie umeleckých, personalizovaných produktov pomocou satelitných snímok. Aj to sú príklady 11 zaujímavých európskych start-upov, víťazov #myEUspace súťaže, iniciatívy EUSPA, podporujúcej vývoj inovatívnych komerčných aplikácií využívajúcich údaje z Vesmírneho program Únie.

Súťaž #myEUspace bola spustená v septembri 2021 v rámci iniciatívy Európskej komisie Cassini pre podnikateľov v oblasti vesmíru. Ide o jednu z najväčších súťaží, aké doposiaľ EUSPA organizovala s výhrami vo výške viac ako 1 milión EUR.

Víťazmi sa stávajú…

Start-upy súťažili v dvoch okruhoch:

Track 1: From Idea to Prototype/Customer validation

 • SANGENE: integrovaný pasívny radar na báze GNSS na detekciu a prvú lokalizáciu prekážok.
 • EO4ART: webová aplikácia na umelecké a personalizované produkty založené na satelitných snímkach získaných nad konkrétnou oblasťou záujmu.
 • ALTIWAVE: regionálne výšky vĺn odvodené zo satelitov pre sektor morskej energie.
 • Master Map: automatické mapovanie stavu ciest na optimalizáciu údržby.
 • VirtualCrop: aplikácia pre udržateľné presné poľnohospodárstvo, ktorá mení telefóny na nástroje na zber a analýzu údajov.
 • RIGOROUS: efektívny a účinný vývoj a nasadenie riešení založených na využívaní algoritmov využívajúcich náhodnosť na optimalizáciu trasy takmer v reálnom čase.

Track 2: From Prototype to Product/Market entry

 • Platforma C-ITS: zvýšená bezpečnosť na cestách vďaka systémom Galileo a Copernicus.
 • E20.Green: inteligentná platforma poháňaná GNSS, AI, EO a IoT, ktorá umožňuje golfovým ihriskám a mestskej zeleni efektívne spravovať ich majetok, prevádzku a pozemky.
 • SPAI: riešenie na jednoduchú integráciu satelitnej analýzy do pracovných postupov odborných aj neodborných používateľov, ktoré bez námahy získava hodnotu EO pomocou AI.
 • SOILSPECT: automatické monitorovanie usadzovania pôdy, ku ktorému dochádza na staveniskách.
 • Agricircle: prístrojový panel na monitorovanie výsledkov iniciatív v oblasti regeneratívneho poľnohospodárstva.

#myEUspace so slovenskou účasťou

Do finále #myEUspace súťaže sa dostal aj slovenský start-up YourLox, ktorý obsadil 2. miesto v kategórii “Space My Life”. YourLox je start-up vytvárajúci sieť smart-skriniek, nazývaných LOXy, ktoré umožňujú prenájom predmetov na šport a hry priamo na mieste. Využívajú hlavne dáta z GNSS na lokalizáciu LOXov, používateľov a navigáciu k LOXu.

Viac informácií o súťaži

#myEUspace

Zdroj: https://www.euspa.europa.eu/, zverejnené: 7.6.2022, autor: kha