Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

InoBat Auto vytvorí prvé R&D centrum na výrobu batérií do elektromobilov na Slovensku

Na zapáde krajiny postavia „slovenskú Gigafactory“, bude vyrábať ...

Spoločnosť InoBat Auto oznámila akvizíciu existujúcej budovy a pozemku pri Voderadoch s celkovou rozlohou 27 000 m². V danej lokalite vznikne výskumno-vývojové centrum a unikátna pilotná linka na autobatérie s celkovou kapacitou 100 MWh+. Tá bude ako prvá na Slovensku vyrábať batérie šité na mieru výrobcom vozidiel. Prestavba nehnuteľnosti má odštartovať už koncom roka 2020 a vytvorí približne 150 nových, vysokokvalifikovaných pracovných miest.

InoBat Auto kúpila nehnuteľnosti od spoločnosti TPS EU, ktorá patrí pod kórejskú Fine DNC. Vyrastie tu továreň kombinujúca výrobu s výskumom a vývojom prototypov batériových článkov. Ako prvá na svete tak bude vyrábať batérie podľa špecifikácie výrobcu vozidla a nie podľa katalógu. Spoločnosť InoBat Auto týmto krokom podporí nielen nárast globálnej elektromobility, ale aj európsku ponuku v tejto oblasti a technologickú suverenitu. Zároveň, tento projekt umožní európskym výrobcom elektromobilov znížiť závislosť od dovozu z Ázie. Prvé zákazkové batérie opustia továreň už v roku 2021.

Slovenská spoločnosť InoBat Auto tvrdí, že akvizícia lokality Voderady je „hmatateľným“ potvrdením realizácie projektu. Ako uvádza Marián Boček, CEO spoločnosti InoBat Auto: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať akvizíciu budovy a pozemku na tak strategickom mieste. Navyše, aj podpora viacerých investorov a technologických spoločností je pre nás dôkazom toho, že tento projekt bol správnym rozhodnutím. Veríme, že aj naďalej bude takto úspešne napredovať a pre automobilový sektor v Európe ponúkne úplne nové energetické riešenia a stane sa pre nich silným dodávateľským reťazcom.“

Centrum výskumu a vývoja spoločnosti InoBat Auto sa bude rozprestierať vo Voderadoch, ktoré sú vzdialené len 40 km od Bratislavy. V okruhu 200 km má svoje výrobné závody hneď niekoľko strategických OEM v automobilovom priemysle vrátane spoločností Peugeot, Jaguar Land Rover, Volkswagen, KIA či Suzuki. InoBat Auto tak v budúcnosti môže byť pre výrobcov automobilov veľmi silným dodávateľom batérií na mieru, ktorý je zároveň umiestnený priamo v srdci Európy.

Spoločnosť InoBat Auto bola pri tejto transakcii zastupovaná poprednou svetovou realitno-poradenskou spoločnosťou CBRE. Firma InoBat Auto je podporovaná silným konzorciom investorov a technologických spoločností vrátane vedúceho investora IPM Group – jedného z najrýchlejšie rastúcich správcov aktív v triede InfraTech, ktorý prináša prelomové technológie do Európy, ale aj Wildcat Discovery Technologies, americkej spoločnosti pre výskum a vývoj batérií, ktorú podporuje Virgin Green Fund pod záštitou Richarda Bransona, či českým energetickým konglomerátom ČEZ.

Vývojové centrum dokončí prvú fázu uvedenia InoBat Auto do prevádzky v priebehu roku 2021. Zároveň však odštartuje aj získavanie finančných prostriedkov pre 2. fázu, ktorou má byť jednomiliardová InoBat Auto Gigafactory. Tá plánuje do roku 2024 dodávať odhadom až 240 000 batérií do elektromobilov ročne.

Zdroj: https://www.cbre.sk, zverejnené: 8.7.2020, autor: rpa