Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

InoBat Auto bude dodávať na Slovensku vyrobené elektrobatérie do autobusov SOR

InoBat Auto, autobus, SOR

InoBat podpísal prvé partnerstvo v oblasti úžitkových vozidiel s popredným výrobcom autobusov a autokarov, spoločnosťou SOR InoBat, s cieľom vyvinúť a vyrobiť batérie na pohon vozového parku elektrických autobusov v celej Európe.

Spoločnosť InoBat Auto („InoBat“), výrobca batérií pre elektrické vozidlá, oznámil dohodu so spoločnosťou SOR Libchavy, jedným z najväčších výrobcov mestských a medzimestských autobusov v strednej Európe, s úmyslom navrhnúť, vyvinúť a dodať batérie pre nový vozový park mestských, medzimestských a diaľkových elektrických autobusov.

Rámcová dohoda so spoločnosťou SOR predstavuje prvý vstup na trh úžitkových vozidiel pre spoločnosť InoBat, ktorá vyvíja prémiové batérie na mieru, ktoré je možné prispôsobiť každému elektrickému vozidlu pomocou jedinečného vysokovýkonného spracovania (High-Throughput Processing – HTP) pre výskum a vývoj. Platforma bola vyvinutá spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies, technologickým partnerom spoločnosti InoBat. Táto patentovaná technológia umožňuje spoločnosti InoBat identifikovať optimálne chemické zloženie buniek pre každé elektrické vozidlo a splniť presné požiadavky ktoréhokoľvek vozidla alebo automobilky až 10-krát rýchlejšie, efektívnejšie a lacnejšie ako konkurencia.

Dohoda prichádza, keď SOR plánuje prispieť k prechodu na elektrickú mobilitu v celej Európe. Očakáva sa, že InoBat bude poskytovať výskum, vývoj a výrobu batériových modulov, balíčkov a systémov správy batérií postavených na bunkách NMC (Lithium nickel manganese cobalt oxide). SOR má výhodnú polohu v blízkosti svetovo prvého výskumného a vývojového centra a pilotnej linky spoločnosti InoBat na Slovensku, kde sa prvé batérie budú vyrábať a dodávať neskôr v roku 2021.

S výrobným odkazom trvajúcim 25 rokov vyrába spoločnosť SOR v Česku mestské a medzimestské autobusy pre svoj trh v Česku a ďalších 12 európskych krajinách. V rámci partnerstva so spoločnosťou InoBat bude SOR pokračovať v elektrifikácii autobusov v celej Európe a podporí ambície Európskej únie v oblasti budúcnosti s nulovým obsahom uhlíka.

Marián Boček, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti InoBat uviedol: „S potešením oznamujeme našu prvú partnerskú dohodu so spoločnosťou SOR. Partnerstvo, ktoré spája Slovensko a Česko v záujme väčšieho globálneho cieľa elektrifikácie dopravy, je dôležitým míľnikom pre InoBat a európsky trh s úžitkovými vozidlami. Tešíme sa na úzku spoluprácu so SOR na nadviazanie dlhodobého partnerstva od vývoja po dodávku, na vytvorenie plne integrovanej výskumnej, vývojovej a výrobnej linky na batérie prispôsobenej požiadavkám nášho partnera.“

Vítězslav Tymr, člen predstavenstva spoločnosti SOR uviedol: „V Česku sme priekopníkom riešení pre naše autobusy poháňané elektrickým prúdom už mnoho rokov predtým, ako sa táto téma nedávno dostala do popredia. Sme radi, že sme v InoBate našli partnera, ktorý je regionálne blízky, ale má predpoklady pozdvihnúť spoluprácu na takú úroveň, ktorá by mala význam v európskom kontexte.“

Za spoločnosťou InoBat stojí silné konzorcium investorov a technologických spoločností vrátane vedúceho investora IPM Group (IPM) – popredného správcu aktív InfraTech, ktorý sa špecializuje na prinášanie prelomových technológií do Európy – medzi strategických investorov a partnerov patrí ČEZ (strategická investícia 10-mil. EUR v InoBat), Matador, AEN, MSM Group, Across a Wildcat Discovery Technologies.

Zdroj: https://www.ipmllp.com, zverejnené: 27. 4. 2021, autor: rpa