Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Grant Ambizione – Švajčiarska národná nadácia na podporu vedy (SNSF)

SNSF investuje 61-miliónov CHF do 79 nových projektov svojej schémy financovania Ambizione. Granty umožňujú mladým výskumným pracovníkom napredovať v kariére.

Od roku 2008 SNSF vyhlásila výzvy Ambizione na podporu nádejných mladých výskumníkov zo Švajčiarska a zo zahraničia. O granty Ambizione sa môžu uchádzať aj vedeckí spolupracovníci na vysokých školách.

Dvojstupňový postup hodnotenia

V novembri 2019 predložilo svoju žiadosť o Ambizione 404 mladých vedcov. 143 z nich sa dostalo do druhej fázy hodnotenia. Po tomto dvojkrokovom postupe hodnotenia udelil SNSF 79 nových grantov. Cielený podiel držiteľov grantov (35 %) bol takmer dosiahnutý, pričom 27 grantov (34,2 %) pre ženy.

Vďaka grantu Ambizione bude môcť 79 výskumníkov uskutočniť svoj prvý nezávislý projekt na vysokej škole alebo inej inštitúcii vo Švajčiarsku. V priemere dostanú 770 000 CHF. SNSF im dáva príležitosť urobiť veľký krok vpred v ich kariére. To zároveň predstavuje významný príspevok k podpore mladých výskumných pracovníkov.

Široká škála tém

Zo schválených projektov je 43 % z matematiky, prírodných a technických vied, 32 % z humanitných a spoločenských vied a 25 % z biológie a medicíny. Táto distribúcia sa odráža v širokej škále tém. Napríklad Carl David Mildenberger (Univerzita v Zürichu) skúma morálne trhové mechanizmy z pohľadu filozofa. Florian Zellweger (WSL Birmensdorf) analyzuje vplyv zmeny podnebia na biodiverzitu. Giulia Da Poian (ETH Zürich) skúma, ako je možné zlepšiť duševné zdravie pomocou personalizovaných digitálnych nástrojov.

Väčšina projektov sa začne na jeseň 2020 a potrvá štyri roky. Celý zoznam projektov nájdete na webovej stránke Ambizione.

V auguste 2020 SNSF upravila pravidlá svojich programov financovania kariéry tak, aby rešpektovali zásady DORA. Týka sa to aj grantu Ambizione. SNSF teraz hodnotí celkovú výkonnosť výskumných pracovníkov pri hodnotení návrhov projektov. Úroveň citácií (alebo impakt faktor časopisu) je pre hodnotenie irelevantná. Okrem toho SNSF prijala širšiu definíciu akademickej mobility, ktorá uznáva širokú škálu kariérnych dráh.

Olivier Frey receives "Ambizione" grant from SNF – Bio Engineering  Laboratory | ETH Zurich

Zdroj: http://www.snf.ch, zverejnené: 7.9.2020, autor: rpa