Inovatívnu pilotnú prevádzku tepelného čerpadla, ktorý vyvinul Forschung Burgenland ako súčasť projektu Danube GeoHeCo, premieňa modernizáciu kultúrneho centra Güssing na ukážkový projekt trvalo udržateľného využívania energie.
V Güssingu sa v súčasnosti stavia priekopnícky príklad trvalo udržateľnej technológie budov: V rámci modernizácie a rozšírenia kultúrneho a kongresového centra sa tam inštaluje inovatívny systém tepelného čerpadla. Táto pilotná investícia je súčasťou nadnárodného projektu Interreg Danube GeoHeCo, na ktorom sa podieľa Forschung Burgenland ako kľúčový kooperačný partner.
V rámci projektu Forschung Burgenland kľúčovým spôsobom prispieva k podpore trvalo udržateľného zásobovania energiou v dunajskom regióne. „Cieľom projektu je integrovať plytkú geotermálnu energiu (geotermálne teplo) do existujúcich vykurovacích a chladiacich systémov ako alternatívu šetrnú ku klíme, a tak prispieť k dosiahnutiu klimatických cieľov EÚ na roky 2030 a 2050,“ vysvetlila Andrea Procházka, projektová manažérka Forschung Burgenland. Projekt podporuje interdisciplinárny tím z výskumných centier Energy Transition a Building Technology, ktorý tvoria Marcus Hofmann, Johannes Schnitzer a Artem Daminov.
Udržateľná technológia sa stretáva s kultúrnou krajinou
V prvom kroku projektu konzorcium vyvíja nástroj na podporu procesov hodnotenia a následného rozhodovania pre návrh plytkých vykurovacích a chladiacich systémov. „Okrem toho sa plánuje rozvoj komunitne orientovaného plánovacieho prístupu pre udržateľné využívanie potenciálu plytkej geotermálnej energie v dunajskom regióne na podporu a presadzovanie budúcich miestnych a regionálnych opatrení a iniciatív,“ vysvetlil Johannes Schnitzer.
Posledným krokom projektu bude vytvorenie webovej digitálnej platformy s integrovaným virtuálnym trhom, ktorá umožní vytváranie sietí, budúcu spoluprácu a zdieľanie znalostí na podporu úspešnej implementácie plytkých geotermálnych vykurovacích a chladiacich systémov.
Digitálne, prepojené a orientované na budúcnosť
V rámci obnovy kultúrneho a kongresového centra Güssing projekt Danube GeoHeCo investuje špeciálne do moderného systému tepelného čerpadla. Vybudovanie súvisiaceho poľa geotermálnej sondy získa finančnú aj technickú podporu. Projekt zahŕňa komplexnú stavebnú a energetickú modernizáciu: Pôvodná architektúra bude zachovaná a rozšírená o novú open-air scénu na východe. Geotermálny systém s 34 sondami, každá s hĺbkou 120 metrov, bude v budúcnosti zásobovať budovu diaľkovým vykurovaním a fotovoltaikou – efektívne, trvalo udržateľné a orientované na budúcnosť.
Priebežná správa: Nadnárodná konferencia v Eisenstadte
Doterajšie výsledky projektu budú prezentované na verejnej nadnárodnej konferencii v anglickom jazyku 12. júna 2025 v hoteli Galántha v Eisenstadte. Záujemcovia sa stále môžu registrovať online.
Viac informácií:
Erdwärme trifft Kultur: Pionierprojekt für nachhaltige Energie
Zdroj: https://forschung.hochschule-burgenland.at, zverejnené: 29.5.2025; autor: rup