Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EXPO 2020 potvrdilo, že vesmírny výskum má pre Slovensko obrovský potenciál

esa | Slovak Space Portal

Slovensko nie je novou krajinou v oblasti vesmírneho výskumu a vývoja. Aj preto bol vesmírny týždeň v rámci EXPO 2020 v Dubaji skvelou príležitosťou na prezentáciu slovenských firiem, ktoré sa tejto oblasti venujú. Svetová výstava v Dubaji výrazne zvýšila šance postupu Slovenskej republiky do pridruženého členstva v Európskej vesmírnej agentúre. Bilaterálne rokovania zároveň položili základ pre podpis memoranda o spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi.

Vo vesmírnej oblasti je dnes na Slovensku aktívnych viac než štyridsať firiem. Vesmírna priemyselná sféra sa neustále rozrastá, posilňuje sa spolupráca medzi akademickým a priemyselným odvetvím a rastie aj technologický potenciál firiem nielen vo vesmírnych, ale i v nevesmírnych oblastiach. Niektoré z nich dostali šancu prezentovať sa aj počas EXPO 2020.

Ako zhrnul štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis: „Podnikateľská misia sa spojila s vesmírnou agentúrou a spoločne s vybranými firmami zo Spojených arabských emirátov sa odprezentovali slovenské firmy. Okrem toho akademická časť slovenskej delegácie navštívila vesmírne centrum Mohammeda bin Rašida v Dubaji. Záujem o spoluprácu potvrdila po našom stretnutí aj ministerka pre pokročilé technológie Spojených arabských emirátov Sarah bint Yousef Al Amiri.“ Vesmírna agentúra SAE prejavila záujem o budúcu možnú spoluprácu so SR.

Oblasť vesmíru nadobúda celosvetovo čoraz väčší význam a má zároveň veľký potenciál aj pre Slovensko a jeho občanov. Ako dodal Paulis: „Vesmírny výskum nie je len o ceste na Mars alebo vypustení rakety. Ide o rozvoj samotnej technológie, ktorý prináša ďalšie, lepšie platené príležitosti, následne sú to dodávateľské reťazce a, samozrejme, aj aplikácia vesmírneho výskumu, ktorú pocíti občan. Tým, že technológie sledujú napríklad vytváranie dopravných zápch, umožňujú riadiť dopravnú situáciu či mapujú pribúdanie a ubúdanie lesov, majú aj praktický či environmentálny rozmer.“

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk; Slovak Space Portal, zverejnené: 29. 10. 2021, autor: rpa