Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európsky parlament podporuje nový program Erasmus + vo výške 28-miliárd EUR

Program Erasmus+ dosiahol dohodu pre budúce obdobie 2021-2027. Bude mať  rozpočet 26 miliárd – InnoNews.blog

Európsky parlament prijal 18. mája 2021 nový program Erasmus + vo výške 28-miliárd EUR, čím urobil posledný krok v dvaapolročnom politickom procese uvedenia sedemročného vzdelávacieho a výmenného programu do života.

V záverečnej plenárnej rozprave spravodajca Parlamentu Milan Zver pripomenul zložité rokovania a ocenil zdvojnásobenie rozpočtu a lepší prístup k programu pre študentov pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia.

Ako uviedol Zver: „Program Erasmus + nie je prínosom iba pre jeho účastníkov; je prínosom pre univerzity, školy, miestne komunity a spoločnosť všeobecne. Uznali to naši politickí lídri.“

Tvorcovia politík EÚ sa v decembri 2020 dohodli na rozpočte a konečných podrobnostiach programu. Odvtedy sa ponáhľajú dokončiť legislatívny proces. S cieľom obmedziť oneskorenia medzi predchádzajúcim a novým programom Európska komisia vyhlásila prvé výzvy v marci 2021. Po dokončení právnych predpisov môžu peniaze čoskoro začať prichádzať.

Poslanci boli spokojní s konečným výsledkom a ocenili inkluzívnosť nového programu Erasmus + pre dospelých, študentov so zdravotným postihnutím, utečencov a ľudí v chudobe. Teší ich tiež zameranie na ekologizáciu programu, napríklad povzbudzovanie študentov k cestovaniu vlakom.

Mnohí však pripomenuli nádej Parlamentu na strojnásobenie rozpočtu a naznačili, že na podporu programu Erasmus + bolo možné urobiť viac. Ako uviedla stredopravá europoslankyňa Michaela Šojdrová: „Z dlhodobého hľadiska mal program jeden nedostatok: nie je schopný uspokojiť všetkých, ktorí by sa chceli zúčastniť. Preto sme ako Európsky parlament vyzvali k strojnásobeniu jeho rozpočtu. Dlhodobým cieľom programu je, aby sa každý študent a každý budúci učiteľ mohol zúčastniť programu Erasmus.“

Európska komisárka pre výskum, inovácie, vzdelávanie, kultúru a mládež Mariya Gabriel prisľúbila, že účasť bude vyššia ako kedykoľvek predtým. Od roku 1987 Erasmus + podporil viac ako 10-miliónov študentov a učiteľov. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich siedmich rokov sa počet účastníkov zdvojnásobí, informovala poslancov.

Dvere sa otvárajú pre Spojené kráľovstvo

Bude to prvýkrát, čo Veľká Británia nebude súčasťou programu Erasmus + po tom, čo sa krajina počas rokovaní o brexite odhlásila zo schémy, namiesto toho zavedie vlastný výmenný program pre univerzity vo výške 100-miliónov GBP, Turingov program.

V reakcii na to sa írska vláda dobrovoľne prihlásila na financovanie študentov a učiteľov zo Severného Írska, ktorí sa chcú zúčastniť programu Erasmus +, ktorý má krajinu stáť približne 2,1-milióna EUR ročne.

Ciarán Cuffe, írsky europoslanec za stranu Zelení, vyjadril podporu návratu Erasmu pre študentov Severného Írska. Ako uviedol: „Brexit, podobne ako COVID, tiež zaťal krídla, krídla mladých ľudí. Podporujem spoločný ostrovný prístup írskej vlády k obnoveniu prístupu severoírskych študentov na Erasmus + a dúfam, že budú zahrnuté aj výmeny v oblasti športu a mládeže.“

Medzitým Šojdrová pripomenula plénu, že školy z tretích krajín sa môžu naďalej zúčastňovať na programe podľa súčasných pravidiel, čo znamená, že niektorí študenti z Veľkej Británie môžu mať nárok. Ako uviedla: „Nariadenie o programe Erasmus + umožňuje spoluprácu so školami z tretích krajín. Chcela by som vyzvať Komisiu, aby využila túto spoluprácu medzi školami v EÚ a Veľkej Británii.“

Viac informácií:

Erasmus+: over €28 billion to support mobility and learning for all, across the European Union and beyond

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 20. 5. 2021, autor: rpa