Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska lieková agentúra odporučila vakcínu od spoločnosti Moderna

Image

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila vakcínu od americkej spoločnosti Moderna na autorizáciu. Je tak v poradí druhou, ktorá prešla prísnym schvaľovacím procesom. Prvé spoločnosti, ktoré v Európe už spoločné vakcíny distribuujú sú Pfizer a BionTech. Na to, aby sa mohlo začať očkovať musí zasadnúť Európska komisia.

EMA a jej výbor pre lieky na humánne použitie dôkladne vyhodnotil údaje o kvalite, bezpečnosti a účinnosti vakcíny Moderna a odporučil Európskej komisii udeliť jej súhlas pre uvedenie na trh EÚ.

Ako vyhlásila výkonná riaditeľka agentúry Emer Cooke: “Táto vakcína nám poskytuje ďalší nástroj na prekonanie súčasnej núdze. Je to dôkaz úsilia a odhodlania všetkých zúčastnených, že máme druhé pozitívne odporúčanie očkovacej látky len rok od vyhlásenia pandémie.” 

Odporúčacie stanovisko EMA potešilo aj predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, ktorá ho označila ako “dobrú správu” v pokračujúcom úsilí zabezpečiť pre Európanov čo najviac vakcín. Ako napísala von der Leyen na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter: “Teraz v plnej rýchlosti pracujeme na tom, aby sme to schválili a sprístupnili v EÚ.”

Zdroj: https://europskenoviny.sk; EMA, zverejnené: 7.1.2021, autor: rpa