Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska komisia uzavrela dohodu o predbežnom nákupe 300-miliónov dávok vakcíny Sanofi / Glaxo COVID-19

The US has an option to later buy an additional 500m doses of the vaccine

Európska komisia uzavrela rozhovory o dohode o predbežnom nákupe, v rámci ktorej využije peniaze z nástroja núdzovej podpory na zabezpečenie 300-miliónov dávok vakcíny COVID-19 vyvinutej spoločnosťami Sanofi a GlaxoSmithKline (GSK). Zmluva zabezpečí dodávky pre všetky členské štáty EÚ, ktoré sa rozhodnú kúpiť vakcínu, len čo sa ukáže, že je bezpečná a účinná.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla: „Toto je prvý dôležitý základný kameň omnoho širšej európskej stratégie očkovacích látok. Viac bude nasledovať čoskoro. Sme v pokročilom rozhovore s niekoľkými ďalšími spoločnosťami. Aj keď dnes nevieme, ktorá vakcína bude nakoniec fungovať najlepšie, Európa investuje do diverzifikovaného portfólia sľubných vakcín založených na rôznych typoch technológií.“

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi vedie klinický vývoj a schvaľovanie vakcíny COVID-19 a očakáva, že sa začne štúdia fázy I / II v septembri 2020, po ktorej bude nasledovať štúdia fázy III do konca roku 2020. Ak budú výsledky pozitívne, schválenie by sa mohlo dosiahnuť v prvej polovici roku 2021.

Sanofi a GSK súčasne rozširujú výrobu tak, aby celkovo vyprodukovali až 1-miliardu dávok ročne. Vakcína sa bude vyrábať v európskych krajinách vrátane Francúzska, Belgicka, Nemecka a Talianska.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.ft.com, zverejnené: 3.8.2020, autor: rpa