Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

European Rover Challenge 2021 sa blíži!

European Rover Challenge 2021

European Rover Challenge (ERC, ERC Space & Robotics) je prestížne podujatie v oblasti vesmíru a robotiky, ktoré kombinuje medzinárodné súťaže mobilných robotov s vedeckými a technologickými prehliadkami. ERC je tiež miestom stretávania sa zástupcov európskeho sveta vedy a podnikania, ktorí sa zaujímajú o využitie vesmírnych a robotických technológií.

European Rover Challenge zaujme široké publikum. Vedecko -technologické šou, workshopy, experimenty, ako aj súťaž dizajnérov z celého sveta každoročne prilákajú desaťtisíce fanúšikov vedy a vesmíru.

Program podujatia

Hlavnou súčasťou projektu je medzinárodná súťaž v robotike, počas ktorej akademické tímy z celého sveta predstavujú svoje návrhy mobilných robotov. Taktiež súťažia v súťažiach založených na skutočných misiách ESA a NASA. Súťaž sa koná na najväčšej umelej marťanskej dráhe na svete, ktorá je priamo odvodená z povrchu Červenej planéty. Tento rok sa do záverečnej fázy súťaže kvalifikovalo takmer 40 tímov.

Súťaž ERC2021 sa bude konať v obidvoch podobách:

  • ON-SITE (tímy súťažia s vlastnoručne vyrobenými robotmi na MarsYard v Poľsku) a

  • REMOTE (súťažiaci z rôznych kontinentov budú diaľkovo ovládať robota, fyzicky sa pohybujúceho po trati umiestnenej v Poľsku).

Druhou časťou podujatia je tzv. Inspiration zone, počas ktorej na návštevníkov čakajú početné prednášky a workshopy. Každý deň bude mať svoju tému. V piatok 10. septembra odborníci predstavia tému Marsu a plány misií s posádkou na Červenú planétu. Témou druhého dňa bude Mesiac a jeho obchodný a ekonomický potenciál, ako aj komercializácia vesmírneho sektora. Tohtoročné vydanie podujatia sa skončí rozhovormi o vesmírnych technológiách na Zemi a úspechoch poľských a zahraničných spoločností v tejto oblasti.

Pozvanie na podujatie prijal (okrem iných) doktor Robert Zubrin – zakladateľ a prezident spoločnosti Mars, prof. Chris Welch, prezident najstaršej vesmírnej organizácie British Interplanetary Society, Cesar Urrutia-spoluzakladateľ spoločnosti SPACE AG, Mayank-zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Celestial Space Technologies GmbH alebo Billy Almon, astrobiofuturista a bývalý kreatívny riaditeľ spoločnosti Walt Disney Imagineering.

Tohtoročné vydanie ERC sa uskutoční 10. – 12. septembra 2021 v areáli Technickej univerzity v meste Kielce, Poľsko. Celú udalosť môžete sledovať aj online na webe podujatia!

Jedným z patrónov podujatia je Európska vesmírna agentúra (ESA), podujatie podporuje aj Agentúra Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA).

Program

Online LIVE STREAM

#ERC2021

Inspiration Zone

Zdroj: https://roverchallenge.eu/en/main-page/, zverejnené: 23.8.2021, autor: kha