Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Eurokomisárka Maryia Gabriel navštívila Fyzikálny ústav SAV

Titulný obrázok

11. októbra 2021 pricestovala na Slovensko eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel. Súčasťou jej programu bola aj návšteva Pavilónu kvantových technológií Fyzikálneho ústavu SAV, kam prišla v sprievode podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej, štátnych tajomníkov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR prof. Dušana Veliča a Ján Hargaša, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovíta Paulisa. 

Eurokomisárku Mariyu Gabriel na pôde Fyzikálneho ústavu SAV privítal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík, riaditeľ FÚ SAV docent Mário Ziman a profesor Vladimír Bužek, ktorý je popredným lídrom vo výskume kvantových technológií. Delegácii predstavil koncept kvantovo zabezpečeného prenosu informácie a s tým spojený projekt medzinárodnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry QUAPITAL. Eurokomisárku zaujal aj héliom chladený supravodivý nanovláknový jednofotónovy detektor od firmy Single Quantum, ktorý je kľúčovou súčasťou kvantových komunikačných uzlov a bol zakúpený vďaka prostriedkom z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. 

Eurokomisárka Gabriel a podpredsedníčka vlády Remišová si následne prehliadli komunikačný uzol rakúsko-slovenskej kvantovej linky siete QUAPITAL a Laboratórium kvantových meraní.

Vybudovanie výskumnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry na Slovensku je plánované v rámci rozvojovej výskumnej iniciatívy QUTE.sk, ktorá počíta aj s vývojom a konštrukciou vlastného fotodetektora. 

Komisárka Gabriel navštívila aj Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Zdroj: SAV, zverejnené: 13. 10. 2021, autor: rpa