Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EÚ zaostáva vo vývoji umelej inteligencie

Podľa najnovšej expertnej správy má USA vedúce postavenie v kľúčových oblastiach, ako sú investície do startupov a financovanie výskumu a vývoja. EÚ publikuje množstvo vedeckých prác.

Štúdia Nadácie pre informačné technológie a inovácie hodnotila stav vývoja umelej inteligencie pomocou 30 samostatných metrík vrátane ľudského talentu, výskumnej činnosti, komerčného vývoja a investícií do hardvéru a softvéru.

Podľa správy sú na čele USA s celkovým skóre 44,6 boda na sto bodovej stupnici, nasledujú Čína s 32 a EÚ s 23,3 bodmi.

Prieskum tvrdí, že USA má vedúce postavenie v kľúčových oblastiach, ako sú investície do startupov a financovanie výskumu a vývoja.

Čína však poskočila v niekoľkých oblastiach a minulý rok mala k dispozícii najviac z 500 najvýkonnejších superpočítačov na svete, presne 214. Na porovnanie, USA majú v súčasnosti 113 a EÚ 91 superpočítačov.

Ako uviedol Daniel Castro, riaditeľ Centra pre inováciu dát v think-tanku a hlavný autor správy: „Čínska vláda urobila z umelej inteligencie najvyššiu prioritu a výsledky sa už ukazujú.“

„Spojené štáty a Európska únia musia venovať pozornosť tomu, čo Čína robí, a primerane na to reagovať, pretože krajiny, ktoré vedú v rozvoji a využívaní umelej inteligencie, budú formovať jej budúcnosť a významne zlepšovať ich ekonomickú konkurencieschopnosť, zatiaľ čo tie, ktoré zaostávajú, riskujú v kľúčových odvetviach stratu konkurencieschopnosti“.

EÚ zaostávala najmä vo financovaní rizikovým a súkromným kapitálom, zatiaľ čo sa jej lepšie darilo vo zverejňovaní výskumných prác. V správe sa uvádza, že Čína v roku 2018 zverejnila 24 929 výskumných prác týkajúcich sa umelej inteligencie. V prípade EÚ to bolo 20 418 príspevkov. USA publikovali na tému 16 233 prác.

Castro dodáva, že „priemerná kvalita amerického výskumu je stále vyššia ako v Číne a EÚ“. Prieskum tiež dospel k záveru, že USA „sú stále svetovým lídrom v navrhovaní čipov pre systémy umelej inteligencie“.

Ak si chce EÚ udržať konkurencieschopnosť, musí podľa správy posilniť daňové stimuly pre výskum a rozšíriť verejné výskumné ústavy, zaoberajúce sa umelou inteligenciou.

Zdroj: https://euractiv.sk; https://itif.org, zverejnené: 28.1.2021, autor: rpa