Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ETH Zürich v top 10 na svete

May be an image of text that says "กา ETH Zurich #1INCONTINENTAL EUROPE 14th year in row WORLD QS UNIVERSITY RANKINGS 2022"

Švajčiarsko opäť potvrdilo svoju pozíciu svetového lídra v oblasti vysokoškolského vzdelávania a výskumu na svetovej úrovni.

Rebríček QS Top Universities zaradil ETH Zürich ako 8. najlepšiu univerzitu na svete pre rok 2022. Aj s miernym poklesom zostáva štrnásty rok po sebe najlepšou univerzitou v kontinentálnej Európe.

QS World University Ranking pre rok 2022 zaradil ETH Zürich na 8. mieste na svete z viac ako 1 650 hodnotených inštitúcií. Podľa QS sa ETH za posledných osem po sebe nasledujúcich rokov neustále radí medzi desať najlepších univerzít na svete. ETH Zürich, ktorá je predstihnutá University of Cambridge a Imperial College London, sa tento rok delí o 8. miesto v globálnom rebríčku s University College London. Zatiaľ čo sa celkové skóre ETH v tomto roku skutočne zvýšilo z 95 na 95,4 (zo 100), hodnotenie rebríčka vyústilo do poklesu o dve miesta z jej 6. miesta v zozname v roku 2021.

Bližšie detaily

Existuje rôzne univerzitné rebríčky, každý s vlastnou metodikou. Skóre akademickej reputácie, citácií fakúlt a pomeru medzi fakultami a študentmi spolu tvoria 80 % výsledku QS World University Ranking. Zvyšných 20 % sa spolieha na skóre reputácie zamestnávateľa, medzinárodných fakúlt a zahraničných študentov. Skóre citácií fakúlt ETH Zürich v rebríčku 2022 sa zreteľne zvýšilo o viac ako 3,5 % a medzinárodní študenti tiež vzrástli o 1 %. Akademická reputácia a medzinárodné skóre fakúlt zostali nemenné; reputácia zamestnávateľa a pomer medzi fakultou a študentom však mierne poklesli.

ETH Zürich zostáva štrnástym rokom po sebe najlepšou kontinentálnou európskou univerzitou. Rovnako si udržiava najvyššiu pozíciu vo Švajčiarsku. V rebríčku QS sa umiestnilo desať švajčiarskych univerzít. EPFL (École polytechnique fédérale de Lausanne) sa umiestnila na 14. mieste a Univerzita v Zürichu (UZH) na 70. mieste na svete, ďalšie v poradí sa umiestnili Ženevská univerzita (105), Bernská univerzita (119), Bazilejská univerzita (138) a Lausanne – UNIL (176) boli tiež prominentne zaradené medzi 200 najlepších univerzít na svete. Po zisku viac ako 30 pozícií sa nakoniec USI Università della Svizzera italiana (240) prebojovala do „top 250“.

Prezident ETH Joël Mesot v komentári k rebríčku QS uviedol: „ETH Zürich berie na vedomie tohtoročné výsledky s uspokojením. Zatiaľ čo rebríčky predstavujú referenčné hodnoty pre univerzity a cenný zdroj informácií pre budúcich profesorov a študentov, meranie inštitúcie je odrazom obyvateľov a jej vplyvu na spoločnosť.“

Viac informácií:

QS Ranking Press Release

Pie Chart QS World University Ranking Methodology

Zdroj: https://ethz.ch; https://www.topuniversities.com, zverejnené: 9. 6. 2021, autor: rpa