Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ETH Zürich patrí medzi najlepšie univerzity v kontinentálnej Európe

Lauftaufnahme des ETH-Hauptgebäudes in Zürich
ETH Zürich sa už roky drží na popredných miestach v medzinárodných rebríčkoch. Zdroj: https://ethz.ch

V aktuálne zverejnenom univerzitnom rebríčku Times Higher Education World University Rankings je ETH Zürich na 11. mieste. To znamená, že si oproti minulému roku univerzita vo Švajčiarsku polepšila o štyri miesta.

Oxfordská univerzita v Spojenom kráľovstve si udržala prvé miesto v rebríčku zverejnenom, nasleduje Harvard (Spojené štáty americké) a Cambridge (Spojené kráľovstvo).

Po 9. mieste v QS World University Ranking a 20. mieste v Shanghai Ranking, ETH Zürich tiež dosiahla prvé miesto v treťom najlepšom zozname roka, externé hodnotenie podľa Times Higher Education (THE). V porovnaní s minulým rokom sa zlepšila o štyri na pozície z predchádzajúceho roka a reklasifikovala sa na 11. úroveň s Columbia University. V rebríčku THE je najlepšie hodnotenou univerzitou nielen vo Švajčiarsku, ale aj v celej kontinentálnej Európe.

Federálny technologický inštitút v Lausanne (EPFL) klesol o jedno miesto na 41. priečku, pričom v rebríčku klesla aj Univerzita v Zürichu (UZH), zo 75. na 82. miesto. Univerzita v Berne stúpla zo 101 na 94, pred Bazilejom, ktorý sa posunul o dve miesta na 101. Univerzita v Lausanne prudko stúpla, zo 176. na 135. miesto, zatiaľ čo Ženeva, ktorá bola vlani 197., vypadla z top 200. Rebríček Times zahŕňa 1 799 univerzít v 104 krajinách. Je založený na 13 ukazovateľoch výkonnosti, ktoré merajú výkonnosť inštitúcie vo výučbe, výskume, prenose vedomostí a medzinárodnom výhľade.

Rebríček THE pri svojej klasifikácii zohľadňuje tematické oblasti výskumu, výučby, citácie, medzinárodný pohľad a spoluprácu s priemyslom. ETH Zürich získala najvyššie hodnotenie v oblasti výskumu. Tam si v porovnaní s predchádzajúcim rokom polepšila o tri miesta a teraz je na desiatom mieste. V ostatných tematických oblastiach zostávajú hodnoty pomerne stabilné, pričom ETH dosahuje popredné miesta najmä v oblasti výučby (17. miesto) a medzinárodnej perspektívy (14. miesto).

Ako uviedol Paul Cross z Institutional Research na ETH Zürich: „Najnovší rebríček THE opäť ukazuje, že ETH je na rovnakej úrovni ako najlepšie univerzity na svete.“  Zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcim rokom treba správne klasifikovať. „Rozdiely medzi špičkovými inštitúciami sú také malé, že aj nuansy môžu viesť k posunom v poradí. Rebríček je navyše len zjednodušenou perspektívou, ktorá nikdy nedokáže vykresliť úplný prínos univerzity pre spoločnosť.»

Rovnako ako po minulé roky, rebríček vedú univerzity zo Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických. Ako uviedol prezident ETH Joël Mesot: „Je skvelé, že sa švajčiarska univerzita môže rok čo rok držať svojho vlastného života uprostred tejto globálnej súťaže, ale je to všetko, len nie samozrejmosť.“ Ďalej dodal: „Švajčiarske univerzity sú také silné, lebo politici v minulosti vytvorili správne rámcové podmienky a sprístupnili vhodnú infraštruktúru. Pre náš úspech je kľúčová aj medzinárodná spolupráca, najmä s našimi európskymi partnermi.“

Viac informácií:

World University Rankings 2023

Zdroj: https://ethz.ch, https://www.swissinfo.ch; zverejnené: 13. 10. 2022, autor: rpa