Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ETH Zürich otvorila centrum pre výskum umelej inteligencie

(Bild: ETH Zürich / ETH AI Center)

ETH Zürich otvorila výskumné centrum pre umelú inteligenciu, ktoré bude slúžiť aj ako inkubátor pre startupy. Pre ďalší rozvoj švajčiarskeho finančného centra a fintechovej scény má spojenie tejto kompetencie v Zürichu veľkú hodnotu a bude pôsobiť medzinárodne.

Ako oznámila univerzita, ETH AI Center, ktoré bolo oficiálne otvorené 20. októbra 2020, chce rozvinúť dialóg s obchodom, politikou a spoločnosťou o inovatívnom a dôveryhodnom ďalšom vývoji umelej inteligencie (Artificial Intelligence – AI). Hlavný tím pôvodne 29 profesorov, nový výkonný riaditeľ a štipendijný program sú určené na pokrok v interdisciplinárnom výskume tejto kľúčovej technológie.

Centrum sa má tiež stať inkubátorom pre startupy v oblasti AI a umožniť spoločné výskumné projekty s medzinárodnými odborníkmi v otvorenom laboratóriu. Stane sa tiež súčasťou európskej výskumnej siete AI ELLIS. Zistenia tohto nového kompetenčného centra by mali byť prospešné aj pre švajčiarsku fintech scénu.

Centrum sa už presťahovalo do priestorov v univerzitnej štvrti a neskôr budú nové kancelárske a laboratórne priestory k dispozícii v Andreasturm v Zürichu-Oerlikone.

Nové výskumné centrum sa skladá z hlavných členov, pridružených členov a spolupracovníkov AI. Medzi hlavných členov patrí viac ako 29 profesorov zo siedmich katedier, ktorí sa zaoberajú základnými témami AI, ako sú strojové učenie alebo porozumenie obrazu a jazyka. Starajú sa tiež o nových pracovníkov ETH AI Centre, teda talentov AI, ktorí sú prijímaní na celom svete a sú financovaní prostredníctvom štipendia.

Ako uviedol Detlef Günther, viceprezident pre výskum na ETH Zürich: „Školíme odborníkov, ktorí sú schopní implementovať interdisciplinárne projekty umelej inteligencie.“ Centrum bude tiež udržiavať kontakt s pridruženými členmi, ktorí do centra prichádzajú zo všetkých oddelení ETH, z iných inštitúcií a zo súkromného sektora, aby uskutočňovali spoločné výskumné projekty.

Vedci v ETH AI Centre chcú vyvinúť nástroje, ktoré ľuďom v rôznych oblastiach pomôžu pri efektívnom riešení zložitých úloh. Je nevyhnutné, aby použité modely AI fungovali spoľahlivo a aby ich výsledky boli robustné, vysvetliteľné a spravodlivé. Ako dodal Andreas Krause, profesor Inštitútu pre strojové učenie a vedúci ETH AI Center: „Spoľahlivosť a sledovateľnosť sú pre výskum AI nevyhnutné.“

Zdroj: ETH, zverejnené: 30.10.2020, autor: rpa