Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EK predstavila priority vesmírnej politiky na rok 2023

15th European Space Conference
Zdroj: EK

Konkurencieschopnosť, odolnosť, zvrchovanosť a bezpečnosť Európskej únie vo vesmíre. To sú hlavné priority vesmírnej politiky na rok 2023, ktoré počas 15. ročníka European Space Conference predstavili predstavitelia Európskej komisie (EK) Josep Borrell a Thierry Breton.

Vysoký predstaviteľ EK Borrell zdôraznil geopolitický kontext a význam vesmíru, ktorý sa stal ešte zjavnejším po vojenskej agresii Ruska voči Ukrajine. Strategický kompas identifikuje vesmír ako strategickú oblasť a potrebu spoločného postupu pri riešení spoločných hrozieb. Komisár Breton plánuje tento rok predložiť vesmírnu stratégiu EÚ pre bezpečnosť a obranu. Cieľom je posilniť strategické postavenie Únie v geopolitickom kontexte.

V roku 2023 sa začne implementovať nový komponent Vesmírneho programu Únie známy pod akronymom IRIS². Ide o program pre zabezpečené pripojenie z vesmíru. Komisár Breton preto vyzval európsky vesmírny priemysel, aby zmobilizoval potrebné investície a vytvoril funkčné aliancie s cieľom predložiť inovatívne a agilné komerčné služby.

Pokiaľ ide o inovácie, iniciatíva CASSINI beží na plné obrátky. Aj pomocou nej sa má Európa stať centrom vesmírneho podnikania. Viac ako 100 začínajúcich podnikov v oblasti vesmírnych technológií už získalo prostredníctvo nej prístup k financovaniu, sprostredkovaniu kontaktov a rozvoju podnikania. Breton tiež oznámil výber deviatich nových vesmírnych spoločností, ktoré sa stanú dodávateľmi údajov z misií Copernicus Contribution Missions. Každá z nich dostane päťročné zmluvy v hodnote 5 miliónov EUR.

Director-General DG DEFIS Timo Pesonen podpísal v utorok dohodu o spolupráci s generálnym riaditeľom ESA Josefom Aschbacherom a výkonným riaditeľom EUSPA Rodrigom da Costom s cieľom podporiť podnikanie v oblasti vesmíru v Európe.

Zdroj: EK, zverejnené: 31.1.2023, autor: kha