Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EIT Health a Biogen spojili svoje sily, aby podporili sľubné technologické riešenia v oblasti neurovedy

Neurotech Prize - EIT Health

EIT Health (súčasť Európskeho inovačného a technologického inštitútu) a spoločnosť Biogen oznámili spustenie „neurotechprize“, programu na rýchlu identifikáciu technologických riešení rastúcej výzvy Alzheimerovej choroby. Tímy a výskumníci sa môžu už teraz uchádzať o zaradenie do jedného z blokov, v rámci ktorých budú spolupracovať s odborníkmi na mentoringu a financovaní, aby priniesli svoje nápady pacientom a ich rodinám vo forme nových produktov a služieb.

Demencia, ktorej najbežnejšou formou je Alzheimerova choroba, sa stala jedným z najpálčivejších zdravotných problémov 21. storočia a v súčasnosti sa považuje za krízu verejného zdravia. V súlade s našou starnúcou populáciou výskyt Alzheimerovej choroby rastie – nad 55 rokov Na celom svete žije milión ľudí s demenciou a predpovede predpokladajú, že toto číslo sa do roku 2030 zvýši na 78-miliónov. Zatiaľ čo v súčasnosti neexistuje žiadny liek na Alzheimerovu chorobu, včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť spomaliť progresiu ochorenia a zvládnuť symptómy. Stigma však zostáva kľúčovou prekážkou diagnostiky. Orgány a organizácie verejného zdravotníctva na celom svete pracujú na zlepšení diagnostiky a takéto zlepšenia si budú vyžadovať inovatívne riešenia pre následný manažment novodiagnostikovaných pacientov.

Ako uviedol Jan-Philipp Beck, generálny riaditeľ EIT Health: „Alzheimer je popri rakovine našou ďalšou veľkou výzvou po COVID-19. Pandémia nám jasne ukázala, čo sa dá dosiahnuť, keď sa veda posadí na miesto vodiča a spolupráca a sústredenie sú slová dňa. Teraz musíme tieto ponaučenia a impulz využiť na vyriešenie zničujúcich chorôb, ktoré nás už dlho postihujú, ale v blízkej budúcnosti nás zasiahnu oveľa akútnejšie. Naše skúsenosti nám hovoria, že aj keď existuje veľa skvelých nápadov na zdravotnú starostlivosť, ktoré čakajú na odomknutie, skutočným problémom je nájsť tých správnych ľudí a prostredia, ktoré ich rýchlo a efektívne dodajú na trh. Priama spolupráca medzi EIT Health a Biogen nám poskytne všetky ingrediencie na podporu, rast a testovanie nápadov a rýchlu komercializáciu tých, ktoré môžu mať vplyv.“

Počas obdobia 10 týždňov prejdú tímy intenzívnym mentorským a overovacím procesom, ktorý uľahčia experti EIT Health a spoločnosti Biogen. Po vykonaní práce tímy predložia svoj nápad nezávislému panelu odborníkov zloženému z popredných neurológov, zástupcov pacientov a platiteľov, ktorí dvom najlepším riešeniam udelia ceny 100 000 EUR a 50 000 EUR.

Ako dodal Dr. Wolfram Schmidt, senior viceprezident a generálny riaditeľ spoločnosti Biogen Germany: „Prostredníctvom cielenej spolupráce v oblasti start-upov je ambíciou spoločnosti Biogen spojiť to najlepšie z neurovedy a technológie v jednej najmodernejšej platforme otvorenej inovácie – Neurotech Labs. Sme nadšení, že môžeme spojiť sily s EIT Health a spoločne vytvoriť hodnotu pre pacientov, ktorá presahuje súčet našich častí.“

Ak sa chcete dozvedieť viac o „neurotechprize“ a prihlásiť sa do 19. decembra 2021, navštívte webovú stránku.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.biogen.de, zverejnené: 15. 11. 2021, autor: rpa