Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dodatočné krízové eurofondy pôjdu na dopravu, školstvo či kultúru

Na podporu regiónov bude mať Slovensko o 247-miliónov EUR navyše vďaka protikrízovému finančnému balíku REACT-EU, prioritne ich chce minúť na dopravu, školstvo, kultúru či zeleň.

Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Ako pripomenula šéfka rezortu investícií Veronika Remišová: „Je to dobrá správa pre slovenské regióny. Z európskeho protikrízového balíka REACT-EU dostane Slovensko 780-miliónov EUR a výrazná časť z týchto peňazí bude smerovať práve do regiónov.“ Investovať sa má hlavne do oblastí, ktoré poznačila pandémia nového koronavírusu.

Na tento rok bude Integrovaný regionálny operačný program (IROP) po revízii zvýšený z REACT-EU o 195-miliónov EUR a v roku 2022 o takmer 52-miliónov EUR.

MIRRI už návrh, kam chce Slovensko peniaze investovať, odoslalo Európskej komisii. Ako dodala: Remišová: „Tieto peniaze navyše použijeme na budovanie zelenej infraštruktúry, zníženie energetickej náročnosti budov, ekologickú dopravu, vzdelávanie a podporu kultúry v regiónoch.

Sedem oblastí

Prioritných oblastí je celkovo sedem. Štát chce peniaze navyše minúť na podporu verejnej a ekologickej dopravy, podporu kultúrnej infraštruktúry a jej materiálneho vybavenia, znižovanie energetickej náročnosti budov (zatepľovanie), na modernizáciu stredných odborných škôl vrátane vybavenia učební, na zvýšenie kapacít základných škôl, budovanie zelenej infraštruktúry v mestách a na posilnenie kapacít v zdravotníckom systéme a ochranu verejného zdravia.

V rámci novej prioritnej osi programu s názvom REACT-EU budú v lete vyhlásené výzvy v objeme približne 151-miliónov EUR. Ako dodala na záver Remišová: „Podporíme základné školy v Bratislavskom kraji, ktoré dlhodobo čelia akútnemu nedostatku miest pre nových žiakov, a pomôžeme tiež stredným školám v rámci Banskobystrického kraja.“

Takisto v lete chce MIRRI vyhlásiť aj ďalšie výzvy so zameraním na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, na verejnú osobnú dopravu, cyklodopravu a predprojektovú prípravu.

Zo zostatkovej alokácie IROP plánuje MIRRI SR vyhlásiť ďalšie výzvy so zacielením na podporu budovania sociálnych služieb, budovania materských a stredných odborných škôl. Neskôr budú vyhlásené výzvy na podporu budovania a obnovu cestnej infraštruktúry, verejnej osobnej dopravy a cyklotrás.

Zdroj: https://euractiv.sk; MIRRI, zverejnené: 1. 6. 2021, autor: rpa