Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

CSC spája sily s 13 ďalšími výskumnými centrami, aby vyvinuli európsky vyhľadávač

Kompozícia od openwebsearch.eu s použitím obrázkov NASA. Zdroj: https://www.csc.fi

Pre projekt OpenWebSearch.EU spojilo svoje sily CSC – IT Center for Science, Espoo vo Fínsku, s ďalšími 13 renomovanými európskymi výskumnými centrami, aby vytvorili otvorenú európsku infraštruktúru pre vyhľadávanie na webe. Projekt prispeje k digitálnej suverenite Európy a zároveň podporí otvorený trh vyhľadávacích nástrojov zameraných na človeka. Európska komisia teraz schválila financovanie projektu Horizont Európa vo výške 8,5-milióna EUR.

Ako uviedol Michael Granitzer z University Passau a Open Search Foundation, projektový koordinátor OpenWebSearch.EU: „Slobodný, otvorený a nezaujatý prístup k informáciám – tieto základné princípy pri vyhľadávaní na webe sme stratili a naliehavo ich potrebujeme obnoviť. To je dôvod, prečo vytvoríme otvorenú európsku infraštruktúru pre vyhľadávanie na internete, založenú na európskych hodnotách a jurisdikcii.“

Počas nasledujúcich troch rokov výskumníci vyvinú jadro európskeho indexu otvoreného webu (OWI) ako základ pre nové vyhľadávanie na internete v Európe. Okrem toho projekt vytvorí základ pre otvorenú a rozšíriteľnú európsku otvorenú infraštruktúru pre vyhľadávanie a analýzu webu (OWSAI), založenú na európskych hodnotách, princípoch, legislatíve a štandardoch.

Ako uviedla riaditeľka Hanna-Mari Puuska v CSC: „Príspevok CSC k tomuto projektu sa zameria na tri oblasti: infraštruktúru pre vývoj a ukladanie indexu otvoreného webu, modely prirodzeného jazyka a znalostné grafy a ekosystém otvoreného vyhľadávania na webe a udržateľnosť. Pôjde o dlhodobú angažovanosť z našej strany s veľkým potenciálom poskytovať nové služby najmä na základe webových indexov zostavených z fínskeho a švédskeho obsahu.“

Projekt má svoj pôvod v obavách z nerovnováhy na trhu vyhľadávacích nástrojov. Napriek tomu, že ide o chrbtovú kosť našej digitálnej ekonomiky, vyhľadávanie na webe ovláda a obmedzuje niekoľko správcov, ako sú Google, Microsoft, Baidu alebo Yandex. Informácie ako verejný statok s voľným, nezaujatým a transparentným prístupom už teda nie sú pod verejnou kontrolou. Táto nerovnováha ohrozuje demokraciu a obmedzuje inovačný potenciál európskeho výskumu a hospodárstva.

Ako dodal riaditeľ Per Öster v CSC: „Úloha World Wide Web ako infraštruktúry pre výskum a spoločnosť ako celok nemôže byť podceňovaná. Vyžaduje sa však obrovské úsilie na zber a usporiadanie údajov webu, aby boli použiteľné na vyhľadávanie informácií alebo ako zdroj údajov pre výskum.“ Ďalej dodal: „Skutočnému vyhľadávaniu dominuje niekoľko spoločností s primárne komerčnými záujmami. Takže to, čo nám od nich poskytne, bude vždy kompromisom medzi maximalizáciou predaja reklám a všeobecnou užitočnosťou. Ako používatelia potom môžeme dôverovať tomu, že výsledky vyhľadávania sú nezaujaté a vyčerpávajúce? Pomocou tohto projektu predvedieme a otestujeme infraštruktúru a technológie potrebné na to, aby spoločnosť slúžila otvoreným webovým indexom, na ktorých možno stavať verejné aj komerčné služby.“

Silné multidisciplinárne konzorcium 14 európskych partnerov OpenWebSearch.EU je presvedčené, že otvorená infraštruktúra na vyhľadávanie na webe prispeje nielen k suverenite Európy pri navigácii a vyhľadávaní na webe. Bude to prínosom pre nás všetkých ako občanov. Na základe vlastných preferencií budeme mať pri výbere vyhľadávačov konečne opäť skutočný výber.

OpenWebSearch.EU je prvý projekt, ktorý EÚ financuje na spustenie a vyhľadávania na webe zajtrajška. Začne sa v septembri 2022. 14 partnerských inštitúcií bude spočiatku spolupracovať v časovom rámci troch rokov. Projekt získal finančné prostriedky vo výške 8,5-milióna EUR z programu EÚ Horizont pre výskum a inovácie na základe grantovej zmluvy č. 101070014.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.csc.fi, zverejnené: 25. 8. 2022, autor: rpa