Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

COVID-19 a črevný mikrobióm: dôkaz blízkeho vzťahu

Výskumné aktivity Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC) poukázali na to, ako by mikroorganizmy prítomné v ľudskom gastrointestinálnom trakte mohli ovplyvniť závažnosť COVID-19 a po prvýkrát ukázali, že vírus sa replikuje v črevných baktériách.

Črevný mikrobióm, ktorý sa často nazýva druhý mozog ľudského tela, je súbor baktérií, húb, vírusov a malých parazitov usadených v našich črevách. Pribúdajú dôkazy o silnom vzťahu medzi črevom a mozgom. U ľudí vyvoláva emocionálne jedenie alebo žalúdočné vredy pod stresom alebo „pociťujú“ úzkosť, šťastie alebo intuíciu „vo svojich črevách“.

Koronavírus sa replikuje v ľudských a zvieracích bunkách. Nová štúdia JRC však vôbec po prvýkrát ukazuje, že SARS-CoV-2 sa môže replikovať v baktériách našich čriev, čo naznačuje hypotézu o úzkom vzťahu medzi našimi črevami a COVID-19. Tento novo pozorovaný mechanizmus vírusovej replikácie otvára nové scenáre v chápaní biológie SARS-CoV-2.

Črevný mikrobióm komunikuje s inými orgánmi v tele. Hrá úlohu pri trávení, pri oddeľovaní čreva a tráviacich odpadov od iných orgánov, v našich zápalových a imunitných reakciách na choroby a pri komunikácii medzi našimi rôznymi orgánmi.

Je preto ľahké pochopiť, že ak SARS-CoV-2 postihuje hlavne dýchací systém, čoraz väčší počet štúdií ukazuje, že vírus by mohol interagovať aj s naším črevným mikrobiómom, čo by mohlo spôsobiť závažnejšie ochorenie.

Preskúmaním viac ako 70 vedeckých prác štúdia JRC sumarizuje predpokladané interakcie medzi črevným mikrobiómom a COVID-19. Mnohé štúdie predpokladajú súvislosť medzi infekciou SARS-CoV-2 a nerovnováhou v črevnom mikrobióme, ktorá je známa aj ako črevná dysbióza. Stále sa diskutuje o tom, či je závažnosť COVID-19 primárnou príčinou, sekundárnou príčinou, sprievodnou príčinou alebo dôsledkom črevnej nerovnováhy. Niekoľko štúdií tiež ukazuje, že SARS-CoV-2 by mohol potenciálne ohroziť našu črevnú bariéru.

Táto permeabilita umožňuje bakteriálnym endotoxínom uniknúť z čreva a dostať sa do krvného obehu. V pľúcach pacientov s COVID-19 sa našli črevné baktérie. Stručne povedané, táto priepustnosť môže viesť k multiorgánovým komplikáciám, ktoré postihujú pľúca, srdce, pečeň, obličky pacientov.

Ako sa starať o naše črevá?

Črevný mikrobióm každého človeka je jedinečný. Jeho zloženie sa líši v závislosti od veku, génov, stravy a faktorov prostredia.

V každom prípade vedci odporúčajú prijať zdravú stravu bohatú na obilniny, ovocie a zeleninu, ktorá pomôže črevnému mikrobiómu plniť svoje funkcie.

Okrem zdravej výživy sa vo vedeckej literatúre zdôrazňuje aj používanie pre- a probiotík na obnovenie črevného mikrobiómu pred, počas a po infekcii SARS-CoV-2. Stimuláciou rastu špecifických mikróbov v črevách môžu obaja obmedziť gastrointestinálne symptómy spôsobené COVID-19 a prípadne obmedziť sekundárne infekcie.

Zdravá strava a príjem probiotík však nikdy nenahradia očkovanie a oficiálnu liečbu, ktorá je aj naďalej tým najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred ťažkými formami COVID-19.

Viac informácií:

Relationship between the gut microbiome and diseases, including COVID-19

Zdroj: https://ec.europa.eu/jrc, zverejnené: 3. 11. 2021, autor: rpa