Objav gravitačných vĺn v spolupráci LIGO/VIRGO v roku 2015 potvrdil storočnú Einsteinovu predpoveď a otvoril úplne nové okno do vesmíru. Zatiaľ čo urýchľovače častíc ako Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) obnovujú vysokoenergetické podmienky podobné tým v ranom vesmíre, aby umožnili štúdium základných častíc a síl, detektory gravitačných vĺn pozorujú drobné vlnky časopriestoru spôsobené astrofyzikálnymi javmi, ako sú zlúčenie čiernych dier. Tieto dva typy zariadení poskytujú doplnkové spôsoby skúmania vesmíru a prehlbujú naše chápanie z mikroskopickej a makroskopickej perspektívy.
Einsteinov teleskop (ET), v súčasnosti skúmaný detektor gravitačných vĺn novej generácie, bude najpokročilejším európskym observatóriom gravitačných vĺn. Nachádza sa pod zemou a deteguje gravitačné vlny neustálym monitorovaním dĺžok dlhých „ramien“ detektorov pomocou citlivých laserov a zrkadiel udržiavaných v podmienkach ultra vysokého vákua. Umožňujúce technológie pre ET, experiment uznávaný CERN, sa preto silne prekrývajú s tými, ktoré sú potrebné pre urýchľovacie zariadenia, ako sú LHC a budúce urýchľovače.
Projekt ET ťaží z niekoľkých dohôd o spolupráci medzi CERN a vedúcimi inštitútmi (Nikhef v Holandsku a INFN v Taliansku). Prvá dohoda, podpísaná v októbri 2022, pokrýva oblasť vákua, materiálov, výroby a povrchových úprav. V septembri 2023 bola štúdia ET predmetom ďalšej dohody s CERN o stavebnom inžinierstve. V marci 2025 bola podpísaná nová dohoda o rozšírení príspevkov CERNu k inžinierstvu a bezpečnosti. V tomto rámci budú CERN a ďalší partneri ET spolupracovať na bezpečnostných a inžinierskych štúdiách potrebných na vypracovanie predbežnej správy o technickom návrhu.
„Táto spolupráca je v súlade s odbornými znalosťami, poslaním a pokračujúcou prácou CERNu na projekte Future Circular Collider (FCC) a je jedinečnou príležitosťou využiť významné synergie v podzemnej infraštruktúre a rozsiahlych bezpečnostných systémoch,“ uviedol Jean-Philippe Tock z inžinierskeho oddelenia CERN. „Vzhľadom na to, že výzvy a riešenia vyvinuté pre ET sa budú priamo prekrývať s výzvami a riešeniami FCC, táto spolupráca umožní vzájomne výhodnú výmenu odborných znalostí a inovácií.
Technické oddelenie CERNu bude podporovať aktivity ET v oblastiach vrátane distribúcie energie, signálnej kabeláže a inštalácie optických vlákien, chladenia a ventilácie, prístupových a bezpečnostných systémov, riadenia konfigurácie, priestorovej integrácie, plánovania a koordinácie projektov. Návrh technickej infraštruktúry a bezpečnostné hľadiská sú úzko prepojené, vďaka čomu je ich spojenie v rámci jednej dohody efektívnym riešením.
„Zariadenie také prelomové ako Einsteinov teleskop si vyžaduje inovatívne bezpečnostné riešenia, nielen úpravu existujúcich modelov,“ uviedol Saverio La Mendola (jednotka CERN HSE). “Odborné znalosti skupiny bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri navrhovaní bezpečnostných systémov pre súčasné a budúce zariadenia CERN tiež poskytnú cenný prehľad pre ET spoluprácu.”
O umiestnení Einsteinovho teleskopu sa rozhodne v priebehu fázy štúdie s cieľom prevádzky zariadenia od roku 2035 a zberu fyzikálnych údajov do roku 2040. Ponúka výrazne vylepšenú citlivosť oproti súčasným gravitačným vlnovým observatóriám LIGO a VIRGO a umožní výskumníkom študovať zrod čiernych dier, štruktúru neutrónových hviezd a povahu vesmíru. Zdieľaním svojich odborných znalostí v mnohých oblastiach pomôže CERN uskutočniť túto sľubnú vedeckú budúcnosť.
Zdroj: https://home.web.cern.ch, zverejnené: 28.5.2025; autor: rup