Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Aplikácia, ktorú vyvíjali aj vedci SAV, žne vo svete úspechy

Mobilná aplikácia pre interaktívne čítanie rozprávok Readmio, na ktorej vývoji sa podieľali vedci z Ústavu informatiky SAV, zaznamenala ďalší úspech. V európskom finále súťaže Startup World Cup & Summit v Prahe získala v konkurencii viac ako 400 startupov z celej Európy Cenu divákov.

Aplikácia Readmio ponúka texty stoviek domácich i svetových rozprávok. Pri čítaní telefón automaticky podfarbuje hlas hovoriaceho zábavnými ilustratívnymi zvukmi či hudbou a pomáha tak podporovať duševný rozvoj detí, rozširuje predstavivosť aj slovnú zásobu.

Kľúčovou súčasťou aplikácie je tzv. rozpoznávač reči pre slovenský a český jazyk. Softvér sleduje, ktorú časť textu hovoriaci aktuálne číta a aplikácia spúšťa prehrávanie príslušných vopred pripravených ilustratívnych zvukov. Aplikácia sama prehrá zvuk v správnom čase – na správnom mieste rozprávky. Napríklad, ak sa v texte nachádza veta Nad hlavami im čvirikal škovránok, začne spievať vtáčik.

Ako vysvetlil vedúci projektu a Oddelenia analýzy a syntézy reči Ústavu informatiky SAV Milan Rusko: „Samotný rozpoznávač je výpočtovo veľmi náročný, keďže pracuje na princípe takzvaných hlbokých neurónových sietí. Úloha rozpoznávania reči preto musela byť optimalizovaná na obmedzené možnosti procesora a pomerne malú pamäťovú kapacitu mobilného telefónu. Podarilo sa nám dosiahnuť, že rozpoznávač pracuje dostatočne rýchlo a spoľahlivo, čím umocňuje zážitok z interaktívneho čítania rozprávok deťom aj rodičom.“

Startup World Cup & Summit je podujatie, na ktorom počas dvoch dní súťažia startupy o titul majstra Európy, vstupenku na globálne finále v Silicon Valley a investíciu v sume 500 000 USD. Na tohtoročnom pražskom podujatí, ktoré sa konalo 5. a 6. októbra 2021 sa zúčastnil aj spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak.

Zdroj: SAV; https://www.readmio.com, zverejnené: 11. 10. 2021, autor: rpa