Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Akcelerátor Challenger: hľadajú sa najlepšie startupy v zelených technológiách

https://vedanadosah.cvtisr.sk/img/articles/jGoPfzc8.large.jpeg

Rozbehnúť biznis a získať investície pre zelené technológie, ktoré majú potenciál zmierniť dopady klimatickej krízy má pomôcť nový akcelerátor Challenger. Začínajúce firmy sa do neho môžu prihlásiť do 28. septembra 2020.

Inovatívne firmy zo Slovenska v porovnaní s podobne veľkými krajinami zaostávajú v získavaní financovania aj expanzii na zahraničné trhy. Príkladom je úspešnosť v prestížnej európskej grantovej schéme EIC. Tento grant doposiaľ získali iba dve firmy zo Slovenska: MultiplexDX, ktorý sa venuje diagnostike rakoviny, a ktorý sa podieľal aj na vývoji slovenského testu na koronavírus SARS-CoV-2. A aktuálne ho získala firma Sensoneo, ktorá vyvíja senzory a softvér pre inteligentnú správu odpadov. Tie umožňujú riadiť odpady na základe dát, stransparentniť odpadové toky a optimalizovať odpadovú zvozovú logistiku. Ich technológie sa aktuálne využívajú v 56 krajinách. Obe spoločnosti tak ako mnohé ďalšie však museli na svoj rozvoj najprv získať zdroje od súkromných investorov.

Veľa z týchto firiem začína svoju cestu v biznis akcelerátoroch, ktoré u nás spolu s partnermi prevádzkuje konzultačná spoločnosť Civitta. Ich akcelerátormi prešli desiatky začínajúcich firiem vrátane nedávno ocenenej firmy Sensoneo, Civitta chce „nakopnúť” viac perspektívnych firiem zo Slovenska, preto spúšťa nový akcelerátor Challenger.

Inovatívne firmy z podobne veľkého Fínska získali už sedemkrát viac EIC grantov ako Slovensko. Prečo je to tak?

Ako uviedol Martin Basila, zakladateľ a riaditeľ firmy Sensoneo: „Dôvodom slabej úspešnosti Slovenska sú nedostatky v školstve, vyjadrovanie ekonomických úspechov našej krajiny iba počtom otvorených pobočiek zahraničných výrobných závodov, ale aj chýbajúce sebavedomie a pozitívne vzory. Takmer úplne u nás absentuje viditeľná spolupráca vysokého školstva s firmami. Chýbajú nám školy, pred ktoré sa takpovediac stačí postaviť a odchytávať talenty – jednoducho také nemáme a po talentoch musíme ťažkopádne pátrať.”

Akcelerátor dokáže pomôcť hneď v začiatkoch

Kým reforma školstva či reštrukturalizácia ekonomiky štátu je beh na dlhé trate, svoj inovatívny potenciál vedia firmy zo Slovenska rozvinúť už dnes prostredníctvom biznis akcelerátorov. Práve v nich odštartovalo svoj biznis veľa úspešných firiem.

Ako uviedla Eva Šimeková, CEO v spoločnosti Civitta: „Akcelerátory pomôžu začínajúcim firmám vstúpiť rýchlejšie na trh, získať zákazníkov, partnerov a napokon aj získať investorov pre ďalší rozvoj.”

Programom Civitty v minulosti prešlo aj Sensoneo. Ako dodal Martin Basila zo Sensonea: „Civitta nám pomohla vyjasniť si kľúčové veci. Mali sme síce funkčný produkt, ktorý nám zvalidovali prví zákazníci, ale boli sme len na začiatku. Museli sme nájsť správny biznis model, cenovú politiku, postaviť tím. To sú oblasti, ktoré je dobré konzultovať s niekým, kto má nadhľad a skúsenosti.”

Absolventi akceleračných programov Civitty získali už 700-miliónov EUR v investíciách. Medzi najznámejších absolventov programov Civitty patrí napríklad aj firma Bolt, ktorej trhová hodnota je už takmer 2-miliardy EUR.

Akceleračné programy dokážu držať krok s rýchlosťou vzniku inovatívnych firiem. „Rozhodnutia v takýchto firmách potrebujete robiť oveľa rýchlejšie ako v prípade organicky rastúcich firiem. Je takmer isté, že na trhu operujú ďalší inovatívni hráči, ktorí chcú osloviť rovnakých zákazníkov a vy musíte byť tým, pre ktorého sa rozhodnú,” dodáva riaditeľ Sensonea.

Ako dodala Eva Šimeková z Civitty: „Akcelerátor Challenger je určený pre inovatívne firmy s potenciálom rýchleho rastu aj za hranicami Slovenska, a ktoré prispievajú k udržateľnosti miest a podnikajú v zelených technológiách.”

Do Challenger akcelerátora je vybraných každý rok 12 startupov s najväčším potenciálom. Spolu s vyše 60 mentormi im program pomôže sa rýchlejšie presadiť na trhu, získať zákazníkov, partnerov a investorov pre ďalší rozvoj.

Záštitu nad programom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ďalšie informácie a prihlásenie

Infografika - podmienky prihlásenia do akcelerátora Challenger. Zdroj: Seesame, CVTI SR

Zdroj: Civitta; https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 3.8.2020, autor: rpa