Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

450-miliónov eur na ERC Frontier Research

Granty Európskej rady pre výskum (European Research Council) získalo 185
vedcov.

31. marca 2020 bolo vyhlásených 185 víťazov výročnej súťaže ERC pre pokročilé granty. Tie preskúmajú najodvážnejšie a najinovatívnejšie nápady navrhnuté v reakcii na minuloročnú výzvu. Očakáva sa, že nové výskumné projekty, okrem posilnenia európskej znalostnej základne, povedú k vytvoreniu približne 1 800 nových pracovných miest pre post-doktorandov, PhD študentov a ďalších výskumných pracovníkov.

Práca týchto výskumných pracovníkov pokrýva všetky oblasti výskumu. Čo sa môžeme naučiť z vývoja chrípkových vírusov? Ako blokovať schopnosť rakovinotvorných buniek sa deliť? Môžu nám prstence stromov stále pomôcť v prístupe ku klimatickým zmenám.  Toto sú len niektoré z otázok, ktoré budú noví príjemcovia grantov skúmať. Pozrite si viac príkladov projektov.

Pri tejto príležitosti, Mariya Gabriel, európska komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, uviedla: „Budúcnosť Európy závisí od vedy a výskumu. Kríza, ktorej dnes čelíme, nám pripomína, aké dôležité je počúvať vedecké rady a umožniť výskumnej komunite, aby nám pomohla pripraviť sa na výzvy budúcnosti. Podpora základného výskumu (frontier research) umožňuje EÚ naším vedcom posúvať hranice znalostí pre dlhodobý úžitok všetkých. Nevieme, odkiaľ môžu prísť ďalšie vedecké objavy a aké výzvy nás čakajú. Z tohto dôvodu máme Európsku radu pre výskum ako dôležitú súčasť programu EÚ Horizont 2020“.

Predseda Európskej rady pre výskum (ERC), profesor Mauro Ferrari, uviedol: „Som
rád, že môžem oznámiť nové kolo grantov ERC, ktoré podporí špičkový výskum,
ktorý má pomôcť Európe a svetu lepšie sa vybaviť do budúcnosti”.

Financovanie je súčasťou výskumného a inovačného programu EÚ Horizont 2020. Noví príjemcovia grantov budú realizovať svoje projekty na univerzitách a vo výskumných centrách v 20 členských krajinách EÚ a pridružených krajinách programu Horizont 2020.

Súťaže ERC sú otvorené pre vedcov akejkoľvek národnosti a v tomto kole dostali podporu vedci a výskumníci z 26 národností. Pri tejto výzve predložilo svoje návrhy vo všetkých oblastiach výskumu 1 881 žiadateľov. Ženy výskumníčky predložili 19 % návrhov a takmer 21 % grantov bolo udelených ženám.

Pozrite viac štatistiku.

Zoznam všetkých vybraných výskumníkov

Zoznam vybraných výskumníkov podľa oblasti pôsobenia

Fyzikálne vedy a strojárenstvo

Vedy o živote

Spoločenské a humanitné vedy

Pre potenciálnych žiadateľov

Vedci, ktorí by chceli súťažiť o grant ERC, musia v termíne od 14. mája do 26. augusta 2020 požiadať o ďalšie kolo financovania. Viac informácií o financovaní a prihláškach.

Zdroj: https://erc.europa.eu, zverejnené: 31.3.2020, autor: rpa