Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

10 vychádzajúcich startupov zo Slovenska v roku 2021

Bratislava má malú, ale rušnú startupovú scénu, kde jej populácia poskytuje úzku komunitu, ktorá si navzájom pomáha rásť a pripravovať sa na medzinárodný rozmach.

Bratislava vďaka svojej geografickej polohe ponúka zakladateľom startupov, ktorí tu sídlia, využívať výhody blízkosti susedných krajín Slovenska, veľa firiem od začiatku rozmýšľa globálne a podniká v angličtine a ďalších jazykoch. Neexistuje ani nedostatok pracovných priestorov / komunít, ktoré by mohli spolupracovať, ako aj príležitosti, ako napríklad každoročný septembrový deň inovácií (Slovak-German Innovation Day), pod patronátom nemecko-slovenskej priemyselnej a obchodnej komory, kde sú startupy prepojené s medzinárodnými hráčmi.

Aj keď na Slovensku existuje veľa úspešných väčších startupov, nasledujúci zoznam je zameraný na hľadanie budúcich skvostov, založených len za posledných 1-3 rokov, ktoré vykazujú sľubné príznaky rastu z malých tímov na globálne škálovanie. Predstavme si “mladé” slovenské startupy, s potenciálom ďalšieho rastu v roku 2021.

Prehľad startupov:

iERP – Spoločnosť iERP, ktorá bola založená v roku 2019, jej poslaním je pomáhať podnikom akejkoľvek veľkosti, využívať algoritmy umelej inteligencie, či už ide o využitie dát, predpovedanie predaja alebo vedieť, čo a kedy si zákazníci kúpia. Ich hlavný princíp? “Najlepšia AI je taká, ktorá sa necíti umelo”. V roku 2020 získalo tento startup okolo 120 000 predinicializačných finančných prostriedkov, ktoré ho posunuli na ďalšiu úroveň, a taktiež získal ocenenie „Najlepší startup AI“ v súťaži GITEX Future Stars „SuperNova“.

ElysiumSpa – Startup, ktorý bol založený v roku 2020, si kladie za cieľ pomôcť nám spomaliť a znovu sa spojiť s prírodou a ostatnými. Pre zaneprázdnených mestských ľudí, ktorí nechcú tráviť čas v preplnených kúpeľoch, využívajú inteligentné sauny ElysiumSpa IoT na ponúkanie nových zážitkov, vďaka ktorým môžu zákazníci všetko upravovať prostredníctvom aplikácie a umožňujú im plánovať a rezervovať si pobyt a vyhnúť sa tak davom. Startup zabezpečil v roku 2020, čo je prvý rok podnikania, 300 000 EUR a zdá sa, že znovuobjaví wellness pre mestské obyvateľstvo.

Fuergy – Spoločnosť Cleantech Fuergy, ktorá bola založená pred dvoma rokmi, má svoje vlastné heslo: „spotrebujte menej, zdieľajte chytrejšie“. Po vyvinutí vlastného hardvérového zariadenia a softvéru s technológiou AI s názvom „brAIn“ je na misii optimalizovať spotrebu energie. Ako to robí? Jeho automatizovaný systém správy energie umožňuje používateľom výrazne znížiť náklady na energiu a ďalej dosiahnuť trojročné obdobie návratnosti investícií do vašich obnoviteľných zdrojov energie. Ich tím rýchlo rastie a už okolo 35 zamestnancov pracuje na udržateľnej budúcnosti.

AR Visual – Spoločnosť AR Visual, ktorá bola založená v roku 2017, sa zameriava na vylepšovanie našich domovov – niečo, čo by sme všetci mohli oceniť, keď sme teraz trávili toľko času v interiéroch. Jeho technológia umožňuje zákazníkom vyskúšať výrobky v AR s rôznymi farbami a materiálmi, nájsť dokonalé riešenie a pridať položky priamo do nákupného košíka. Spolupracujú s viac ako 200 nábytkárskymi spoločnosťami po celom svete a poskytujú 2 000 3D vizualizácií (obrázky CGI). Startup so sídlom na Slovensku má tiež kancelárie v Londýne, Prahe, Miami a zdá sa, že nám do roku 2021 poskytne nové útulné domy.

InoBat – bol založený v roku 2018 a má dlhodobý cieľ poskytovať slúžby na európskom trhu s novou energiou. Táto spoločnosť zaoberajúca sa výskumom a vývojom a výrobou batérií využíva AI a inovatívne technológie na zníženie nákladov a času potrebného na vývoj inteligentných batérií. InoBat Auto osobitne posilňuje riešenia v oblasti elektronickej mobility a v roku 2021 má v úmysle vyvinúť „prvé svojho druhu“ výskumné a vývojové centrum a 100 MWh výrobnú linku na Slovensku. Rok 2020 bol pre startup skvelým rokom, pokiaľ ide o financovanie, získal finančnú podpory od vlády 5-miliónov EUR a v kole pod vedením IPM Group 10-miliónov EUR.

altFINS – Bratislavský startup altFINS, ktorý bol založený v roku 2018, je nástrojom pre obchodníkov vrátane súkromných a inštitucionálnych investorov. Môže ich podporovať pri úlohách, ako je skenovanie kryptotrhov kvôli obchodným príležitostiam, vytváranie a vykonávanie ich obchodných stratégií a monitorovanie ich portfólia mincí na viacerých burzách. V júni 2020 získali v rámci počiatočného kola financovania investíciu vo výške 1-milión EUR pod vedením spoločnosti CB Investment Management, ktorú chce použiť na ďalšie rozšírenie schopností a škálovateľnosti svojej platformy, čo ešte viac obchodníkom umožní prijímať informované investičné rozhodnutia.

NextRetreat – Traveltech startup NextRetreat bol založený v roku 2018 a je navrhnutý tak, aby pomáhal pracovným tímom pri spoločnom rezervovaní ciest. Pomôžu vám, či už hľadajú správny cieľ, rezervujú ideálne miesto alebo si rezervujú špeciálne aktivity / dopravu / pripojenie na internet. Môžu sa pochváliť hodnotením spokojnosti svojich zákazníkov na úrovni 99,5 %, čo je prinajmenšom pôsobivé, a v roku 2020 tiež dosiahli financovanie vo výške približne 500 000 EUR, čo dokazuje, že spoločnosť Traveltech sa v najbližšej dobe určite nevzdáva.

Crypto Voucher – startup bol založený v roku 2017, poskytuje jednoduché riešenie na okamžitý nákup kryptomien, a to v hladkom a užívateľsky príjemnom procese. Či už hľadáte predplatené poukážky od online distribútorov, vymieňate darčekové karty ako Amazon alebo Walmart za kryptomeny, alebo si môžete jednoducho kúpiť priamo kreditnou kartou alebo bankovým prevodom. Startup sídli v Bratislave, hlavnom meste, a sprístupňuje krypto.

3IPK – startup založený v roku 2019, sa zameriava na podporu leteckého, automobilového a obranného priemyslu prostredníctvom svojej platformy blockchain Software as a Service (SaaS). S čím môže pomôcť? Tento softvér poskytuje digitálne riešenia automatizujúce procesy certifikácie, dodávateľského reťazca, údržby a riadenia programu pre letectvo. Už má na palube partnerov ako IBM a plánuje ďalšie rozširovanie v roku 2021.

Nitroterra – Startup Nitroterra Technonlogy, ktorý bol založený v roku 2018, sa zameriava na zlepšenie pôdneho systému na našej planéte. Ako to robí? Revolúciou v používaní organických hnojív v poľnohospodárstve. Jeho hnojivá na báze mikroorganizmov sú prispôsobené konkrétnym klimatickým podmienkam, pôdnym podmienkam a požiadavkám na plodiny. Startup spoločnosti agritech dosiahol v roku 2020 financovanie vo výške približne 825 000 EUR, čo podporí ich misiu vyrábať biohnojivá efektívnym spôsobom, konzistentnou kvalitou a v rozsahu.

Zdroj: https://www.eu-startups.com, zverejnené: 25.1.2021, autor: rpa