Začiatok: 09. 07. 2025 09:00
Koniec: 09. 07. 2025 16:00
Typ podujatia: Odborný seminár
Organizátor: Inspiring ERA
Miesto konania: Paris, Bibliothèque Polonaise de Paris (6 Quai d'Orléans, 75004 Paris)
Štát: Francúzsko
Odkaz: https://www.inspiring-era.eu/event/eu-copyright-data-access-rights-for-research-in-the-age-of-ai/#
Dňa 9. júla 2025 (čas: 10:30 – 15:00) bude projekt INSPIRING ERA hostiť osobnú výmenu názorov venovanú jednej z najdynamickejších a najdiskutovanejších oblastí výskumnej politiky súčasnosti: pravidlám EÚ o autorských právach a právam na prístup k údajom pre výskum vo veku umelej inteligencie. Podujatie sa uskutoční v historickej knižnici Bibliothèque Polonaise de Paris a spojí popredné osobnosti z celej európskej výskumnej, právnej a politickej komunity.
Prečo sa zúčastniť?
Rýchly pokrok v oblasti umelej inteligencie a výskumu založeného na dátach priblížil legislatívu EÚ v oblasti autorských práv a údajov. Výskumníci, tvorcovia politík, právni experti a odborníci v oblasti otvorenej vedy čelia príležitostiam aj výzvam pri orientácii v nových požiadavkách na zdieľanie a opätovné použitie údajov. Cieľom tejto INŠPIRATÍVNEJ EVP výmeny je:
• Objasniť vplyv legislatívy EÚ v oblasti autorských práv a údajov na výskum a umelú inteligenciu
• Identifikovať prekážky a riešenia pre legálne zdieľanie a opätovné použitie údajov
• Vypracovať politické odporúčania na podporu obehu vedomostí a inovácií v celej Európe
Hlavné body programu:
• Legislatívny rámec pre otvorenú vedu, autorské práva a údaje: Bertil EGGER BECK – DG RTD, EC;
• Zákon o digitálnych službách – Práva na prístup k údajom pre výskumníkov: DG CNECT (bude oznámené);
• Výnimky z výskumu a práva na prístup k údajom pre výskum rámca EÚ: Kacper SZKALEJ – Univerzita v Amsterdame;
• Orientácia v právnych požiadavkách z pohľadu výskumníka: Thomas MARGONI – KU Leuven;
• Všeobecné modely umelej inteligencie v službách otvorenej vedy: Teresa NOBRE – združenie COMMUNIA;
• Bezpečnosť výskumu ako kľúčový faktor pre zhodnocovanie znalostí – synergický rámec: Julia PRIESS-BUCHHEIT – IP4OS, Univerzita v Kieli.
Zapojte sa do diskusie
Výmena INSPIRING ERA o autorských právach a právach na prístup k údajom v EÚ pre výskum vo veku umelej inteligencie je súčasťou nášho trvalého záväzku podporovať politickú agendu Európskeho výskumného priestoru (ERA). Spájaním rozmanitej komunity zainteresovaných strán sa snažíme podporovať vzájomné učenie, zdieľať osvedčené postupy a urýchliť prijímanie účinných právnych a politických riešení.
Ako sa zapojiť?
Zabezpečte si miesto a pomôžte formovať budúcnosť výskumu a inovácií v Európe.
Zaregistrujte sa teraz: https://forms.office.com/e/xR4UQWSHzS
Viac informácií nájdete na webovej stránke INSPIRING ERA.
Pridajte sa k nám v Paríži a pomôžte vytvoriť silnejší a harmonizovanejší právny rámec pre výskum a inovácie v celom Európskom výskumnom priestore!
Stiahnite si program tu.
V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte maciej.woszczyk@ncbr.gov.pl alebo maciej.zdanowicz@ncbr.gov.pl
Toto podujatie je organizované v spolupráci s IP4OS, projektom financovaným EÚ zameraným na harmonizáciu správy duševného vlastníctva s postupmi otvorenej vedy.