V programe Horizont Európa je oprávneným žiadateľom každý právny subjekt, nezávisle od miesta jeho sídla, vrátane právnych subjektov z neasociovaných tretích krajín alebo medzinárodná organizácia za predpokladu splnenia podmienok stanovených v Pravidlách účasti (legislatíva programu Horizont Európa), spolu s podmienkami stanovenými v konkrétnej výzve.
Pred podaním projektového návrhu sa žiadatelia musia registrovať v registri účastníkov, na základe čoho obdržia tzv. identifikačný kód účastníka (Participant Identification Code - PIC). Pred podpisom grantovej zmluvy čaká účastníka validácia, v rámci ktorej elektronicky predloží dokumenty preukazujúce jeho právny status a pôvod.
Špecifické prípady
Pridružený subjekt - tzn. subjekt majúci vzťah k príjemcovi, ktorý sa zúčastňuje projektu s rovnakými právami a povinnosťami ako príjemca, ale nestáva sa sám príjemcom je oprávnený v prípade, ak spĺňa kritériá oprávnenosti
Asociovaný partner - tzv. subjekt, ktorý sa zúčastňuje projektu, ale nemá právo si nárokovať príspevok z programu
Subjekt bez právnej subjektivity - výnimočne sa môžu zúčastňovať projektov aj subjekty bez právnej subjektivity za predpokladu, že ich zástupcovia sú spôsobilí na právne úkony v ich mene a poskytujú záruky za finančné záujmy EÚ, ktoré sú rovnocenné zárukám poskytovaným právnickými osobami.
Orgány EÚ - môžu byť súčasťou konzorcia, ak to legislatíva na základe ktorej boli zriadené nezakazuje. Ak to umožňuje pracovný program, môže sa k už vytvorenému konzorciu pridať aj Spoločné výskumné centrum EK, nemôže byť však súčasťou konzorcia podávajúceho projektový návrh.
Asociácie a záujmové skupiny - subjekty zložené z viacerých členov sa môžu zúčastniť v pozícii jediného príjemcu alebo príjemcu bez právnej subjektivity. Ak je však projekt implementovaný jednotlivými členmi, mali by sa aj oni zúčastniť buď ako partneri alebo ako pridružené subjekty, inak ich náklady nebudú oprávnené.
Obmedzenia účasti alebo kontroly - pri projektoch, ktoré sú pre EÚ strategické môžu existovať obmedzenia účasti právnych subjektov len z členských krajín EÚ alebo konkrétnych asociovaných alebo neasociovaných tretích krajín, resp. vylúčiť účasť subjektov priamo či nepriamo kontrolovaných z neasociovaných tretích krajín.
Reštriktívne opatrenia EÚ - projektov programu sa nemôžu zúčastňovať žiadnym spôsobom (ani ako tretie strany) subjekty zo špecifických krajín na ktoré sú uvalené reštriktívne opatrenia EÚ.
Viac informácií je k dispozícii v Pravidlách pre validáciu právnych subjektov, vymenovanie LEARa a vyhodnotenia finančnej kapacity subjektov
Oprávnené aktivity v rámci projektu sú popísané v predmetnej výzve. Projekty musia byť zároveň v súlade so záujmami a prioritami EÚ.
Vo všeobecnosti sú v rámci projektov programu Horizont Európa oprávnené nasledovné aktivity v nasledovných typoch akcií (projektov):
Výskumná a inovačná akcia - RIA
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 100%
Aktivity zamerané na vytváranie nových poznatkov alebo preskúmať realizovateľnosť novej technológie, produktu, procesu, služby alebo riešenia. Na tento účel Research and Innovation action môže zahŕňať základný a aplikovaný výskum, technologický rozvoj a integráciu, testovanie a overovanie na prototype malého rozsahu v laboratóriu alebo v simulovanom prostredí.
Inovačná akcia - IA
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 70% (s výnimkou neziskových subjektov, na ktoré sa vzťahuje miera do 100%)
Aktivity priamo zamerané na vyhotovenie plánov a úprav alebo návrhov nových, upravených alebo vylepšených výrobkov, postupov alebo služieb. Na tieto účely môžu zahŕňať vývoj prototypov, testovanie, demonštráciu, pilotnú prevádzku, veľkoobjemovú validáciu výrobkov a výrobu pre trh.
Koordinačná a podporná akcia - CSA
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 100%
Aktivity smerujúce k cieľom programu Horizont Európa, okrem výskumných a inovačných aktivít (s výnimkou ich realizácie v rámci časti "Rozširovanie účasti a šírenie excelentnosti" v rámci oblasti "Rozširovanie účasti a posilňovanie ERA").
Programová kofinancovaná akcia - CoFund
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: minimálne 30%, maximálne 70%
Program aktivít, ktoré iniciujú a/alebo implementujú entity riadiace a/alebo financujúce výskumné a inovačné programy, okrem entít EÚ. Program aktivít môže podporovať sieťovanie a koordináciu, výskum, inovácie, pilotné projekty, projekty uvedenia inovácií na trh, školenia a mobility, zvyšovanie informovanosti a komunikáciu, šírenie a využívanie výsledkov, akúkoľvek relevantnú finančnú podporu ako sú granty, ceny či zmiešané financovanie alebo ich kombináciu.
Uvedenie inovácie na trh - IMDA
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 70% (s výnimkou neziskových subjektov, na ktoré sa vzťahuje miera do 100%)
Aktivity, ktoré pokrýva inovačná akcia a ďalšie aktivity nevyhnutné pre uvedenie inovácie na trh, vrátane škálovania firiem a zmiešaného financovania (kombinácia grantového financovania a súkromnej investície).
Školenia a mobility - TMA
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 100%
Aktivity zamerané na zlepšenie zručností, znalostí a kariérnych vyhliadok výskumných pracovníkov založené na mobilite medzi krajinami a, ak relevantné, aj medzi sektormi a disciplínami.
Predkomerčné obstarávanie - PCP
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 100%
Aktivity umožňujúce nadnárodnej skupine nákupcov posilniť verejné obstarávanie výskumu, vývoja a validácie a podľa možností aj prvého nasadenia nových riešení, ktoré môžu priniesť radikálne zlepšenie účinnosti a kvalitu v oblastiach verejného záujmu. Oprávnené aktivity zahŕňajú prípravu, riadenie a follow-up jedného spoločného predkomerčného obstarávania a dodatočné aktivity.
Verejné obstarávanie inovatívnych riešeni - PPI
Miera prefinancovania oprávnených nákladov: do 50%
Aktivity umožňujúce nadnárodnej skupine nákupcov posilniť skoré nasadenie inovatívnych riešení prostredníctvom prekonania fragmentácie dopytu po inovatívnych riešeniach a zdieľania rizika a nákladov na skoré nasadenie takýchto riešení. Oprávnené aktivity zahŕňajú prípravu a implementáciu jedného spoločného alebo viacerých koordinovaných verejných obstarávaní skupinou nákupcov a dodatočné aktivity.
Podujatia organizované Európskou komisiou
Ako pripraviť úspešný návrh do programu Horizont Európa (24.3.2021)
Stakeholder workshop: Novelties in Horizon Europe MGA (9.10.2020)
Grantové dohody a konzorcionálne zmluvy
Predbežná modelová grantová zmluva
Anotovaná grantová zmluva s príkladmi
zatiaľ nie je k dispozícii
Šablóny pre projektové návrhy programu Horizont Európa
Research Innovationa Action / Innovation Action - predbežná
European Research Council - Consolidator Grant
European Research Council - Starting Grant
Paušálne sumy
Lump sum pilots - What do I have to know? (pdf)
All I need to know about Lump Sum Pilots (video)
Guidance note for Lump Sum Pilots Options II (pdf)
Ďalšie
Škála úrovne pripravenosti technológie alebo aj TRL (Technology readiness level) sa do rámcového programu pre podporu výskumu a inovácií EÚ dostala v roku 2014. Stupnica TRL indikuje mieru zrelosti technológie, ktorej sa daný projekt týka. Výzvy v rámci programu Horizont Európa často obsahujú informáciu, pre akú počiatočnú úroveň TRL je daná výzva vhodná a na akú úroveň sa má technológia počas projektu posunúť. Horizont Európa rozoznáva 9 úrovní technologickej pripravenosti, pričom má nástroje na podporu každého z nich, od podpory základného výskumu až po komercializáciu inovácie. Nižšie uvádzame popis jednotlivých stupňov technologickej pripravenosti projekty programu Horizont Európa.
Európska asociácia výskumných a technologických organizácií (EARTO) spracovala stručný popis každého stupňa technologickej pripravenosti.
Obr.: Grafická prezentácia jednotlivých úrovní TRL, tak ako boli spracované v rámci projektu H2020 Climate-Innovation Window. Obrázok je k dispozícii v plnom rozlíšení po jeho otvorení.
Zjednodušene sa dá povedať, že úroveň technologickej pripravenosti 1 zodpovedá základnému výskumu, úrovne technologickej pripravenosti 2, 3 a 4 zodpovedajú priemyselnému výskumu a úrovne 5, 6 a 8 experimentálnemu vývoju. Na základe toho by „výskumno-inovačné činnosti“ podľa rámcového programu Horizont mali zodpovedať úrovniam technologickej pripravenosti 1 – 4 a „inovačné činnosti“ podľa rámcového programu Horizont (s výnimkou činností uplatnenia na trhu) by mali zodpovedať úrovniam technologickej pripravenosti 5 – 8.
Obr.: Definície a kritériá používané na účely financovania výskumu, vývoja a inovácií v rámci politík a právnych predpisov EÚ.
Zdroj: Európska komisia - „Európska stratégia pre kľúčové podporné technológie – cesta k rastu a zamestnanosti“. Obrázok je k dispozícii v plnom rozlíšení po jeho otvorení.
Úspešnosť získania podpory v rámci Rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie Horizont 2020 sa v niektorých schémach pohybovala len na úrovni 2-3%. Aj toto je jeden z dôvodov pre to, aby sa slovenskí žiadatelia začali vo väčšej miere zapájať do tzv. kaskádových grantov programu, v ktorých nie je až taká veľká konkurencia a sú administratívne veľmi jednoduché a rýchle. Kaskádové granty poskytujú už bežiace projekty programu Horizont 2020/Horizont Európa a je potrebné sa o ne uchádzať podaním projektového návrhu na jednotlivých webových stránkach týchto projektov v termínoch jednotlivých výziev.
Kaskádové granty alebo kaskádové financovanie (cascade funding/competitive calls) v rámci programu Horizont 2020/Horizont Európa je spôsob financovania tzv. tretích strán (Financial Support for Third Parties – FSTP) vo forme malých grantov, zvyčajne 10-200 tisíc eur na obdobie do jedného roka. Je to mechanizmus Európskej komisie na distribúciu verejných finančných prostriedkov s cieľom pomôcť príjemcom, ako sú startupy, malé a stredné podniky a / alebo stredne kapitalizované spoločnosti (mid-caps), pri zavádzaní alebo rozvoji (najmä) digitálnych inovácií. Mnohé projekty poskytujú okrem grantového financovania aj podporu vo forme akceleračných a mentoringových služieb, cestovných a inovačných voucherov, finančných cien za víťazstvo v súťažiach či stáže a spoluprácu so špičkovými inštitúciami.
Vo všeobecnosti sú kaskádové granty orientované na malé a stredné podniky a start-upy. Niektorých projektov sa však môžu zúčastniť aj iné organizácie (ako napr. výskumné inštitúcie, neziskové organizácie), či inovátori - jednotlivci. Podmienky oprávnenosti žiadateľov, témy a oprávnené aktivity si definuje každý projekt sám. Všetky podstatné informácie o podmienkach účasti sú zverejnené na webových stránkach jednotlivých projektov a nájdete ich väčšinou zhrnuté v dokumente s názvom Guidlines for Applicants.
Cieľom kaskádového financovania je:
Prehľad aktuálne otvorených výziev je k dispozícii na portáli Funding & Tender Opportunities.