Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) je jedinečnou iniciatívou EÚ, ktorá stimuluje inovácie na celom území Európy. Prepája podniky, vzdelávanie a výskum s cieľom nájsť riešenie na naliehavé globálne výzvy. V súčasnosti tvorí EIT najväčšiu celoeurópsku inovačnú komunitu, ktorá spája takmer 3 000 partnerov naprieč rôznymi sektormi.
EIT je nezávislá organizácia EÚ, ktorú Európska únia zriadila v roku 2008 so sídlom v Budapešti. Je súčasťou rámcového programu pre výskum a inovácie Horizont Európa s rozpočtom 2,9 miliardy eur.
V rámci svojich aktivít ponúka EIT širokú škálu inovačných a podnikateľských činností:
- vzdelávacie kurzy, ktoré kombinujú technické a podnikateľské zručnosti
- individualizované služby zakladania podnikov a akcelerácie
- inovačne orientované výskumné projekty
Inštitút podporuje rozvoj dynamických európskych partnerstiev medzi poprednými univerzitami, výskumnými laboratóriami a podnikmi prostredníctvom tzv. znalostných a inovačných komunít (Knowledge and Innovation Communities/KIC).
V súčasnosti je aktívnych 9 znalostných a inovačných komunít (KIC) v týchto oblastiach:
- EIT Climate-KIC: klimatické zmeny
- EIT Digital: digitálna Európa
- EIT Food: potravinárstvo
- EIT Health: zdravie
- EIT InnoEnergy: udržateľné zdroje energie
- EIT Manufacturing: výrobné odvetvia
- EIT Raw Materials: zdroje surovín
- EIT Urban Mobility: inteligentná a zelená integrovaná doprava
- EIT Culture & Creativity: kultúra a kreatívny priemysel
EIT poskytuje na fungovanie komunít len časť finančných prostriedkov, zvyšok pokrývajú iné verejné alebo súkromné zdroje. Principiálne sa očakáva sa, že po 15 rokoch od vzniku budú komunity schopné financovať svoje aktivity samostatne. Každá komunita je relatívne autonómna, má špecifickú štruktúru, spôsob fungovania a rôzne úrovne členských poplatkov. V rámci určitých typov výziev na predkladanie projektov sú ako oprávnení žiadatelia len členovia komunity, iné typy umožňujú získať finančnú podporu aj organizáciám, ktoré nie sú členmi.
Právny základ EIT tvorí spolu s nariadením o EIT tzv. Strategický inovačný program (Strategic Innovation Agenda/SIA), ktorý dopĺňa legislatívny rámec fungovania EIT na roky 2021 až 2027. Stanovujú sa v ňom prioritné oblasti a stratégia EIT na ďalšie obdobie, a to vymedzením cieľov EIT, kľúčových opatrení, spôsobu fungovania, očakávaných výsledkov a potrebných zdrojov.
V aktuálnom programovom období sa kladie dôraz na regionálny rozmer a podporu krajín, ktoré v inovačných výsledkoch zaostávajú. Súvisiace aktivity – služby vzdelávania, podpory inovácií a podnikania – zastrešuje tzv. regionálna inovačná schéma EIT. Jej cieľom je podporiť inovačné procesy v krajinách definovaných v European Innovation Scoreboard ako skromní a mierni inovátori, kam sa zaraďuje aj Slovensko.
EIT plánuje v roku 2026 zriadiť novú znalostnú a inovačnú komunitu v oblasti vodných, morských a námorných sektorov a ekosystémov.
Nová iniciatíva EIT HEI Initiative posilňuje podnikateľské a inovačné kapacity inštitúcií vysokoškolského vzdelávania.
EIT Climate-KIC identifikuje a podporuje inovácie, ktoré pomáhajú spoločnosti zmierniť klimatické zmeny a prispôsobiť sa im. EIT Climate-KIC je najväčšia európska organizácia zaoberajúca sa bojom proti zmene podnebia prostredníctvom inovácií. Na základe systémového prístupu spája organizácia najambicióznejšie európske záujmové skupiny v oblasti klímy medzi mestami, regiónmi a dokonca aj celými krajinami. EIT Climate-KIC bol založený v roku 2010 a je financovaný z Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT). Agentúra so sídlom v Amsterdame pôsobí v 39 krajinách a pobočky v 13 z nich.
EIT Climate pozostáva z viac než 370 partnerov, zastúpenie majú univerzity, výskumné centrá, podniky, mestá a mimovládne organizácie.
Inovačný hub EIT Climate pre SR je lokalizovaný v Poľsku vo Varšave. Koordinuje aktivity EIT v oblasti klímy v strednej Európe. Kontakt:
cee@climate-kic.org
EIT Climate-KIC identifikuje a podporuje inovácie, ktoré pomáhajú spoločnosti zmierniť klimatické zmeny a prispôsobiť sa im. EIT Climate-KIC je najväčšia európska organizácia zaoberajúca sa bojom proti zmene podnebia prostredníctvom inovácií. Na základe systémového prístupu spája organizácia najambicióznejšie európske záujmové skupiny v oblasti klímy medzi mestami, regiónmi a dokonca aj celými krajinami. EIT Climate-KIC bol založený v roku 2010 a je financovaný z Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT). Agentúra so sídlom v Amsterdame pôsobí v 39 krajinách a pobočky v 13 z nich.
EIT Climate pozostáva z viac než 370 partnerov, zastúpenie majú univerzity, výskumné centrá, podniky, mestá a mimovládne organizácie.
Inovačný hub EIT Climate pre SR je lokalizovaný v Poľsku vo Varšave. Koordinuje aktivity EIT v oblasti klímy v strednej Európe. Kontakt:
cee@climate-kic.org
Viac informácií o EIT Climate-KIC
Zastúpenie EIT Climate-KIC v jednotlivých krajinách
EIT Digital posilňuje európsku pozíciu v oblasti digitálnych technológií a jeho hlavnou ambíciou je prinášať na trh prelomové inovácie a vychovávať nové podnikateľské talenty. Komunitu tvorí viac 300 špičkových európskych korporácií, malých a stredných podnikov, start-upov, univerzít a výskumných pracovísk.
EIT Digital stojí v súlade so zameraním EIT na troch pilieroch:
- Innovation Factory podporuje naštartovanie nových start-upov a vývoj nových produktov
- EIT Digital Academy poskytuje vzdelávacie aktivity prostredníctvom rôznych programov počas magisterského a doktorandského štúdia a tiež formou letných škôl a tiež kurzy pre profesionálov
- EIT Digital Accelerator zastrešuje služby pre podniky na podporu rastu a ich prieniku na európske trhy
Prostredníctvom hubov implementuje EIT Digital ako súčasť regionálnej inovačnej schémy EIT RIS európsky program ARISE, ktorý je určený pre krajiny s nižším inovačným potenciálom.
EIT Digital má centrálu v Bruseli, okrem toho disponuje 10 inovačnými hubmi. Slovensko zastrešuje tzv. EIT Digital Budapest Node. V prípade záujmu ho môžete kontaktovať na e-mailovej adrese budapest@eitdigital.eu.
Stratégia EIT Digital na roky 2022 – 2024
EIT Food spája podniky, výskumné centrá, univerzity a spotrebiteľov do celoeurópskeho konzorcia, ktoré sa zameriava na podnikanie a inovácie v potravinárskom sektore.
Členmi potravinovej komunity EIT sú svetoví hráči v oblasti potravinárstva, konzorcium tvorí približne 120 partnerov.
V súčasnosti sa v cieľových krajinách RIS, teda krajinách zaostávajúcich v inováciách, nachádza 13 potravinárskych centier (EIT FOOD HUBs). Na Slovensku plní funkciu inovačného hubu Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. K relevantnej infraštruktúre univerzity patria Fakulta biotechnológie a potravinárstva a Výskumné centrum AgroBioTech s transferovým centrom.
Univerzita vytvorila Národnú platformu AgroBioFood Nitra prepájajúcu vzdelávanie, výskum a podnikateľskú sféru v oblasti potravín a biotechnológie. Platforma je tiež jedným z piatich zakladajúcich členov v európskom výskumnom konzorciu pre potraviny, výživu a zdravie (FNH-RI).
EIT Food Hub na Slovensku môžete kontaktovať na e-mailovej adrese: adriana.kolesarova@uniag.sk a tiež na adrese
eitfood@sbagency.sk.
Zastúpenie EIT Food v jednotlivých krajinách
EIT Health združuje viac než 150 partnerských organizácií a inovátorom poskytuje širokú paletu služieb v sektore zdravotníctva. Program rozvoja podnikania a akcelerácie je dostupný pre podnikateľov vo všetkých štádiách inovačných procesov. EIT Health tiež poskytuje komplexnú podporu inovačným projektom, ako aj vzdelávacie programy pre sľubných podnikateľov a profesionálov.
EIT Health doteraz podporilo viac než 750 start-upov, uviedlo na trh 40 nových produktov a služieb a do vzdelávacích aktivít zapojilo cez 36 000 študentov a profesionálov.
EIT Health InnoStars je jeden zo siedmich geografických inovačných hubov, pod ktoré spadá aj Slovensko v rámci krajín RIS. Regionálnym EIT hubom na Slovensku je CIVITTA Slovakia (e-mail: eithealth@civitta.com).
Zastúpenie EIT Health v jednotlivých krajinách
EIT InnoEnergy združuje v oblasti energetiky viac než 500 kľúčových hráčov z 18 krajín so zapojením najväčších priemyselných firiem vrátane Total, Engie (Gas de France), MOL Group, EDF, ABB. Partnerom konzorcia je aj slovenská spoločnost GA Drilling, a.s., ktorá pracuje vo vývoji revolučnej vrtnej a frézovacej technológie na princípe plazmy. Tiež boli podporené aktivity spoločnosti CEIT, a.s., ktorá sa zameriava najmä na automatizáciu internej logistiky, robotizáciu a digitalizáciu.
EIT InnoEnergy stojí za viacerými významnými iniciatívami, ako napríklad European Battery Alliance a European Clean Hydrogen Alliance.
Okrem centrály v Holandsku pôsobí EIT InnoEnergy v celej Európe prostredníctvom regionálnych centier, Slovensko spadá pod CENTRAL EUROPE (e-mail: central.europe@innoenergy.com).
Viac informácií o EIT InnoEnergy
Zastúpenie EIT InnoEnergy v jednotlivých krajinách
EIT Manufacturing je komunita viac než 50 organizácií pôsobiacich vo vzdelávaní, priemyselnej praxi a výskume v oblasti priemyselnej výroby a podpory inovácií v Európe a prináša nové príležitosti pre inovátorov v európskom výskumnom a inovačnom priestore. Členmi konzorcia sú organizácie ako napríklad Volkswagen, Volvo, Francúzska komisia pre alternatívne energie a atómovú energiu (CEA), Siemens, Whirlpool Europe, za SR je zastúpená Slovenská technická univerzita v Bratislave.
STU v Bratislave v rámci spoločných aktivít získala tzv. EIT label ako akreditáciu na EIT Manufacturing Doctoral School. Táto doktorandská škola tvorí akúsi formu nadstavby študijných programov STU orientovaných na manufacturing. Absolvent získa titul PhD a zároveň certifikát z EIT Manufacturing o nadobudnutí EIT label. Program zahŕňa letné a zimné školy, hackathony, medzinárodné mobility, priemyselné stáže a tiež prístup do laboratórií a výskumných centier.
Okrem centrály v Paríži pôsobí EIT Manufacturing v celej Európe prostredníctvom inovačných centier so sídlom v Darmstadte, Göteborgu, Miláne, San Sebastiane a vo Viedni.
Aktivity hubu na Slovensku zastrešuje Projektové stredisko STU v Bratislave, kontaktovať ho môžete na e-mailovej adrese eit@stuba.sk.
Viac informácii o EIT Manufacturing
EIT Manufacturing Hub Slovakia
Zastúpenie EIT Manufacturing v jednotlivých krajinách
EIT RawMaterials združuje viac než 120 riadnych a asociovaných partnerov a 190 projektových partnerov z popredných priemyselných podnikov, univerzít a výskumných pracovísk v oblasti nerastných surovín. Zohráva tiež kľúčovú úlohu pri významných európskych iniciatívach, ako napríklad European Raw Materials Alliance.
Slovensko je zastúpené v tejto komunite 4 partnermi: Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Velaworks s.r.o. a Eurotalc s.r.o.
V pozícii hubu pre regionálnu inovačnú schému v SR je Technická univerzita v Košiciach, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií. Cieľom EIT RawMaterials na Slovensku je mobilizovať všetkých relevantných aktérov, podporovať lokálne ekosystémy a podporiť rast inovácií v regióne v súlade so stratégiami EÚ.
EIT RawMaterials môžete na Slovensku kontaktovať na e-mailovej adrese hubkosice@eitrawmaterials.eu.
Viac informácií o EIT RawMaterials
Viac informácií o regionálnom hube EIT RawMaterials
Hlavným cieľom EIT Urban Mobility je urýchliť pozitívne zmeny v oblasti mobility a zlepšiť tak život v mestských priestranstvách, a to predovšetkým angažovaním miest a ich občanov, zavedením nových mobilitných riešení a prinavrátením verejného priestoru verejnosti.
Komunitu tvorí približne 90 partnerských organizácií vrátane popredných súkromných spoločností (BMV Group, Skoda auto, e.on, Siemens AG), výskumných a vzdelávacích pracovísk (TU Mníchov, Frauenhofer-Gesellschaft) , zastúpené sú tiež rôzne mestá (Amsterdam, Hamburg, Helsinky, Štokholm, Praha).
EIT Urban Mobility má centrálu v Barcelone, okrem toho disponuje 5 európskymi inovačnými hubmi. Regionálnym EIT hubom na Slovensku je CIVITTA Slovakia (e-mail: info.sk@civitta.com, michal.laco@civitta.com).
Viac informácií o EIT Urban Mobility
Strategická agenda EIT Urban Mobility (2021 – 2027)
Hlavným cieľom je podporovať kultúra a kreatívny priemysel. Cieľom je posilniť a transformovať kultúrnu a kreatívnu Európu aj priemysel (Sectors and Industries – CCSI) prepojením kreatívnych organizácií do najväčšej európskej inovačnej siete.
Peter Szuttor
Národný kontaktný bod
+421 918 547 348
VÝZVY
- 05 Dec 2024
EIT Manufacturing - Call for proposals for new Higher Education Institutions’ accession to Master and Doctoral Schools and new Master programmes
Výzva na predkladanie projektových návrhov na vstup nových vysokých škôl do Magisterských a Doktorandských škôl a na vytvorenie nových magisterských... - 02 Oct 202406 Dec 2024
EIT Manufacturing - Innovate Together 2024 Call
Výzva Innovate Together 2024 predstavuje významnú príležitosť na podporu projektov, ktoré môžu prispieť k udržateľnému a inovačnému rozvoju v európskom... - 12 Dec 2024
EIT HEI Initiative
Výzva je otvorená do 12. 12. 2024. - 16 Dec 2024
EIT Manufacturing - Accelerate 2024
EIT Manufacturing - Accelerate 2024 - výzva na prihlásenie sa do programu pre start-upy, uzávierka výzvy 16.12.2024 17:00 CEST - 31 Dec 2024
EIT InnoEnergy: Open call for sustainable energy solutions
Výzva na podporu spoločnosttí v sektore udržatelných energetických technológií - 30 Jan 2025
EIT Manufacturing - INDUSAC Open Call for Students and Researchers
Výzva INDUSAC pre spoluprácu medzi priemyslom a akademickou sférou. - 21 Apr 2025
EIT Manufacturing – Accelerate programme
Program EIT Manufacturing Accelerate ponúka trvalú výzvu, ktorej cieľom je podporiť, rozšíriť a zrýchliť rozvoj priemyselných startupov. - 28 Nov 2025
Boli zverejnené výzvy KAVA13 pod EIT RawMaterials
KAVA 13 predstavuje otvorenú výzvu v rámci EIT Raw Materials na inovatívne a vzdelávacie projekty s cieľom podporiť udržateľný rozvoj... - 31 Dec 2025
EIT Manufacturing - Innovation Vouchers Slovakia
Výzva Inovačné vouchery sú zamerané na podporu spolupráce podnikov, ktoré majú záujem zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.
Ďalšie výzvy
AKTUALITY
- VÝZVA
EIT hľadá nových členov Správnej rady
Výzva na vyjadrenie záujmu sa uzatvára 28. októbra 2024. - VÝZVA
Nová výzva iniciatívy EIT HEI (Higher Education Institutions)
Iniciatíva EIT HEI ohlásila štart výzvy na jeseň 2024 - VÝZVA
EIT Nový európsky Bauhaus (NEB) otvoril dve nové výzvy
Výzvy sú zamerané na riešenie problémov, ktorým čelia mestské, prímestské a vidiecke oblasti ako sú klíma, mestská mobilita, potraviny a... - NÁŠ TIP
Výzva na zapojenie do dotazníkového prieskumu o motívoch a bariérach účasti slovenských žiadateľov v programe Horizont Európa
Dotazníkový prieskum je zameraný na účasť slovenských organizácií v tomto európskom programe.
Ďalšie aktuality
PODUJATIA
No events found matching the criteria.