Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Lisabon sa stal európskym hlavným mestom inovácií 2023

Európske hlavné mesto inovácií za rok 2023. Zdroj: https://eic.ec.europa.eu

Európska komisia vyhlásila Lisabon za víťaza ceny Európske hlavné mesto inovácií za rok 2023, pričom tohtoročným „inovatívnym mestom na vzostupe“ je švédsky Linköping.

Okrem hlavného mesta Portugalska ďalšími ocenenými mestami bola Varšavu (Poľsko) a Ľvov (Ukrajina), kým Padova (Taliansko) a Cork (Írsko) skončili na druhom mieste v rastúcej kategórii inovatívnych miest. Ceny sa udeľujú v rámci programu Horizont Európa.

Komisárka pre výskum a inovácie Iliana Ivanova udelila ceny počas slávnostného ceremoniálu v Marseille. Víťazi sú „žiarivými príkladmi toho, ako môžu mestá využiť inovácie na pretvorenie mestskej krajiny, riešiť demografické a ekonomické výzvy a pracovať v prospech svojich obyvateľov,“ uviedla Ivanova.

Lisabon bol zvolený za Európske hlavné mesto inovácií 2023, čo je vyznamenanie udelené Európskou komisiou a prináša so sebou „cenu“ vo výške 1-milióna EUR. Starosta Carlos Moedas verí, že ocenenie prichádza „vďaka továrni na jednorožce“ a „neuveriteľnej práci“, ktorú mesto dosiahlo za posledné dva roky pri prilákaní „viac ako 54 technologických spoločností“ a „12 jednorožcov“ (spoločnosti, ktoré dosahujú hodnotu 1-bilión USD). Hovorí, že peniaze znamenajú, že Lisabon môže „investovať ešte viac, investovať do inovácií, ktoré menia životy ľudí“.

Mestá sú prirodzeným miestom pre inovácie, ktoré dávajú priestor na reflexiu, navrhovanie, testovanie nových nápadov a produktov, a tak zlepšujú kvalitu života svojich obyvateľov. Môžu byť katalyzátormi prekvitajúcich inovačných ekosystémov nielen v rámci daného mesta, ale aj v okolitých regiónoch a v celej Európe.

V Európe sa odhaduje, že do roku 2050 bude takmer 85 % Európanov žiť v mestách. Schopnosť miest absorbovať tento rastúci dopyt po službách a spotrebe zdrojov bude kľúčová pre zabezpečenie ich udržateľnosti a odolnosti.

Ocenenie Európske hlavné mesto inovácií (iCapital) bolo založené v roku 2014 s cieľom odmeniť tie európske mestá, ktoré sú dostatočne odvážne na to, aby otvorili svoje postupy riadenia experimentom, podporovali inovácie, boli vzorom pre ostatné mestá a posúvali hranice technológií v prospech svojich občanov.

Okrem peňažnej odmeny prináša cena vysokú viditeľnosť v podobe obnoveného záujmu verejnosti a zvýšenej medializácie.

Medzi víťazov minulých ročníkov patria Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paríž (2017), Atény (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021), Vantaa (2021), Aix-Marseille Provence Metropole (2022) a Haarlem (2022).

Lisabon vyhlásené ako Európske hlavné mesto inovácií za rok 2023. Zdroj: https://www.portugalresident.com

Viac informácií:

The European Capital of Innovation Awards

Press release on 2023 European Capital of Innovation announced: Lisbon and Linköping are the winners of this year’s iCapital Awards 

The European Capital of Innovation Awards (iCapital) 2023: the winners

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://eic.ec.europa.eu; https://www.portugalresident.com, zverejnené: 30. 11. 2023, autor: rpa