V rámci širšej konzultácie vyzýva Európska komisia občanov, organizácie a zainteresované strany, aby sa podelili o svoje názory na budúcnosť bezpečnosti v EÚ,. Cieľom je získať spätnú väzbu o súčasnom stave bezpečnosti a určiť kľúčové priority pre nadchádzajúcu európsku Stratégiu vnútornej bezpečnosti (European Internal Security Strategy). Po tejto iniciatíve sa kategória bezpečnosti začlení do právnych predpisov a politík EÚ a načrtnú sa v nej kľúčové ciele a opatrenia potrebné na riešenie bezpečnostných hrozieb v nadchádzajúcich rokoch.
Cieľom verejnej konzultácie je získať názory verejnosti na financovanie civilnej ochrany, pripravenosti a reakcie na krízy (na účely tohto dotazníka sa „krízy“ chápu v širokom zmysle, zahŕňajúc všetky typy kríz a fázy krízového riadenia, ďalej predvídanie, hodnotenie, prevenciu, pripravenosť, reakciu a obnovu). Rozhodnutie zostaviť dotazník slúži ako príprava a nestanovuje pevnú štruktúru budúcich programov.
EÚ sa počas svojej histórie stretáva so širokou škálou výziev a neustále sa z týchto skúseností učí, aby zvládala riziká a hrozby a zlepšila svoju schopnosť pripraviť sa na zvládnutie budúcich kríz. V posledných rokoch siahali krízy od konfliktov a katastrof spôsobených zmenou klímy a zhoršovaním životného prostredia až po zdravotné krízy a bezpečnostné hrozby. Ukázali, aké zraniteľné a vzájomne závislé sa stali naše spoločnosti. Príčiny a dôsledky kríz sú čoraz viac prepojené. Ich politické, sociálne a hospodárske dopady pociťujú všetky sektory európskych spoločností.
Na riešenie týchto výziev zaviedla EÚ mechanizmy spolupráce na predchádzanie krízam, prípravu na ne, ich zvládanie a obnovu po nich. Je to nevyhnutné na ochranu obyvateľstva EÚ, základných služieb a hospodárskych zdrojov a aktív. Vzhľadom na neustále sa vyvíjajúce rizikové prostredie však bude potrebné ďalej posilňovať pripravenosť EÚ na krízy.
Načo je verejná debata?
Získané podnety určia smerovanie vnútornej bezpečnostnej politiky EÚ, predvídanie hrozieb organizovaného zločinu a terorizmu, ako aj iných hrozieb a boj proti nim. Samotný dotazník s názvom Verejná debata – financovanie EÚ pre občiansku ochranu, pripravenosť a reakciu na krízy, je veľmi dôležitý.
Ľudia môžu poskytnúť spätnú väzbu v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ. Komisia zanalyzuje odpovede a sprístupní v podobe správy. Občania tak majú možnosť zistiť, ako ich spätná väzba prispieva k pripravovaným iniciatívam týkajúcim sa bezpečnosti.
Ako sa zapojiť ? K dispozícii je Formulár na spätnú väzbu (do 13.3.2025) – European Internal Security Strategy a tiež Odpovedanie na dotazník (do 6.5.2025) – EU funding for civil protection, preparedness and response to crises.
Získané odpovede budú zverejnené na stránke EÚ, a preto musia spĺňať pravidlá spätnej väzby.
Zdroj: 28.2.2025, mak