Akcie „Marie Skłodowska-Curie“ (Marie Skłodowska-Curie Actions – MSCA) sú zamerané na podporu medzinárodnej, interdisciplinárnej a medzisektorovej mobility. Pomoc je zacielená na všetky vedné odbory (bottom-up prístup). Jej cieľom je podporiť ľudské zdroje, mobilitu, ďalšie vzdelávanie a profesijný rast výskumných pracovníkov na európskej alebo medzinárodnej úrovni.
Akcií MSC sa môžu zúčastniť začínajúci ako aj skúsení výskumní pracovníci. Základnou podmienkou účasti v MSCA je medzinárodná mobilita, tj. výskumní pracovníci sa musia presťahovať z jednej krajiny do inej, aby prehĺbili svoje odborné znalosti a kompetencie.
Základným dokumentom je dvojročný pracovný program (2021-27) – návrh – dvojročný pracovný program (2021-2022), kde je na obdobie 2021-2027 stanovený celkový rozpočet presahujúci 6 miliárd €, rozdelený do podpory rôznorodých typov grantov:
MSCA Doctoral Networks sú siete spoluprác na podporu odbornej prípravy mladých výskumných pracovníkov v rámci spoločných doktorandských programov realizovaných v partnerstve vysokých škôl, výskumných organizácií, podnikov (vrátane malých a stredných podnikov) a iných sociálno-ekonomických aktérov. Ich cieľom je ponúknuť perspektívu kariéry v akademickom a súkromnom sektore.
Jedná sa buď o jednoduché siete školiace doktorandov (Doctoral networks), alebo o užšie formy spolupráce akými sú industriálne doktoráty (Industrial Doctorates) kombinujúce tréning PhD študentov v akademickej a priemyselnej oblasti alebo o spoločné doktoráty (Joint Doctorates) zastrešované konzorciom cezhranične spolupracujúcich inštitúcii.
Podmienky výzvy: Uchádzačom môžu byť rôzne partnerstvá univerzít, výskumných inštitúcií a výskumných infraštruktúr, podnikov (vrátane malých a stredných podnikov) a iných sociálno-ekonomických subjektov. Musí sa jednať o najmenej tri nezávislé právne subjekty, každý so sídlom v inom členskom alebo pridruženom štáte programu Horizont Európa. K tomuto minimu sa môže pripojiť akýkoľvek subjekt z ktorejkoľvek tretej krajiny.
Financovanie:
360 osobomesiacov/projekt pre doktorandské siete
360 + 180 osobomesiacov/projekt pre priemyselné doktoráty a spoločné diplomy
*max. 40 % z celkového rozpočtu pre prijímateľov z jednej krajiny
Trvanie: max.48 mesiacov pre projekt
*Špeciálne pravidlá platia pre industriálne doktoráty, kde musí figurovať min. 1 partner z akademickej a 1 partner z mimoakademickej oblasti (pričom môžu byť aj z rovnakej krajiny). Doktorandi musia stráviť 50 % mimo akademického sektora.
Schéma MSCA Postdoctoral Fellowship financuje projekty individuálnych riešiteľov. Je určená pre výskumných pracovníkov, ktorí majú doktorát a chcú získať nové zručnosti prostredníctvom tréningu a medzinárodnej, interdisciplinárnej a medzisektorovej mobility. O podporu sa môžu uchádzať vynikajúci výskumní pracovníci akejkoľvek národnosti, vrátane tých, ktorí sa chcú opätovne začleniť do Európy alebo reštartovať prerušenú kariéru vo vede a výskume. Program taktiež podporuje prácu na výskumných a inovačných projektoch v neakademickom sektore.
Schémy:
Európske postdoktorandské granty (EF) financujú výskumný pobyt v rámci Európy (krajín EÚ alebo asociovaných krajín Horizontu Európa). Samotný výskumník môže byt akejkoľvek národnosti. Trvanie pobytu je 1-2 roky.
Globálne postdoktorandské granty (GF) financujú výskumný pobyt mimo EÚ/asociovaných krajín HE s povinnou fázou návratu. Výskumník musí byť občan alebo dlhodobý rezident EÚ alebo asociovaných krajín Horizontu Európa. Trvanie pobytu je 2-3 roky: prvé 1-2 roky mimo Európy a ďalší 1 rok povinná fáza návratu v Európe.
Pri oboch typoch schém môže byť súčasťou grantu aj secondment alebo prax v mimoakademickej organizácii:
- Secondment (dočasné preloženie na iné pracovisko) môže byť v dĺžke až tretiny celkového trvania grantu (resp. pri GF tretiny trvania outgoing fázy) a dočasné pracovisko môže byť v akejkoľvek krajine vo svete. Secondment sa môže realizovať naraz, alebo vo forme viacerých kratších periód mobility počas trvania projektu.
- Prax v mimoakademickej organizácii je možné absolvovať až na konci riadneho trvania štipendia, pričom na tento účel je možné získať dodatočné financovanie na ďalších 6 mesiacov nad rámec bežného trvania grantu. Musí sa však jednať o európsku organizáciu, lokalizovanú v členskom štáte EÚ alebo krajine asociovanej k Horizontu Európa.
Podmienky výzvy: Uchádzač musí byť držiteľom titulu PhD (alebo jeho ekvivalentu), nesmie však mať viac ako 8 rokov výskumnej praxe po jeho získaní.
Uplatňuje sa tiež pravidlo mobility – výskumný pracovník sa nesmie zdržiavať alebo vykonávať hlavnú činnosť v krajine hostiteľskej inštitúcie viac než 12 mesiacov počas 3 rokov bezprostredne pred uzávierkou výzvy.
Trvanie:
Európske štipendiá: 12 – 24 mesiacov (+ fakultatívne ďalších až 6 mesiacov pre prax v neakademickom sektore)
Globálne štipendiá: 24 – 36 (12 – 24 mimo Európy a 12 mesiacov povinná fáza návratu v Európe+ fakultatívne ďalších až 6 mesiacov pre prax v neakademickom sektore)
MSCA Staff Exchanges umožňuje medzinárodnú a medzisektorovú výmenu vedeckých pracovníkov, prípadne riadiacich, administratívnych a technických pracovníkov v rámci spoločného výskumného projektu, a tak podporuje výmenu skúseností a poznatkov medzi výskumom a trhom, príp. interakcie medzi akademickou a neakademickou sférou.
Špeciálne pravidlá: cieľom mobility/vyslania je medzinárodná, medzisektorová, interdisciplinárna skúsenosť; vyslanie nie je možné v rámci tej istej krajiny, vyslanie v rámci EÚ a asociovaných krajín HE by malo byť medzisektorové/ ak sa realizuje v tom istom sektore, musí byť interdisciplinárne (max. 1/3 z osobomesiacov projektu)
Podmienky výzvy: Konzorcium môžu vytvoriť univerzity, výskumné organizácie, výskumné infraštruktúry, súkromné spoločnosti (vrátane malých a stredných podnikov). Musí sa jednať o min. 3 partnerské organizácie z rôznych krajín (minimálne z 2 rôznych krajín EÚ/asociovaných krajín HE); ak sú organizácie z toho istého sektora – min. 1 z 3 krajín musí byť umiestnená mimo EÚ/asociovaných krajín HE.
Financovanie: 360 osobomesiacov /projekt
Trvanie: 4 roky na realizáciu projektu
Trvanie vyslania: 1 – 12 mesiacov/účastník
MSCA COFUND (Co-funding of regional, national and international programmes) spolufinancuje nové alebo existujúce doktorandské programy a programy postdoktorandských štipendií na národnej, regionálnej alebo medzinárodnej úrovni. Cieľom je šíriť príklady dobrej praxe programov MSCA, vrátane medzinárodného, medziodvetvového a interdisciplinárneho výskumu, a podpory sektorovej mobility výskumných pracovníkov vo všetkých fázach ich kariéry. Z jej zdrojov je možné financovanie 70% príspevku na živobytie a mobilitu.
Podmienky výzvy: Uchádza sa organizácia so sídlom v EÚ/asociovanej krajine HE
Financovanie: dotácia 70 % nákladov na živobytie a mobilitu, max. 10 mil. EUR/prijímateľa
Trvanie projektu: max. 60 mesiacov
Cieľom tejto výzvy je prostredníctvom Európskej noci výskumných pracovníkov priblížiť výskum a výskumných pracovníkov širokej verejnosti, predstaviť úlohu vedy pre spoločnosť a ekonomiku, jej vplyv na každodenný život, či zvýšiť záujem mladých ľudí o kariéru výskumníka. Prebieha formou interaktívnych a pútavých podujatí v priestoroch obchodných centier, múzeí, kultúrnych zariadení i na verejných priestranstvách, kde vedci populárnou formou predstavujú verejnosti výsledky svojej práce.
Podmienky výzvy: organizácia alebo konzorcium aspoň 2 organizácií, so sídlom v EÚ/asociovanej krajine HE
Trvanie projektu: max. 2 roky (2 ročníky)
Financovanie: cca 50 000 až 150 000 EUR/ročník (formou lump sum)
Významnou novinkou je otvorenie akcii MSCA výskumníkom z jadrovej oblasti, čo doposiaľ nebolo možné. Tým sa má dosiahnuť prehĺbenie synergií medzi programom Horizont Európa a programom Euratom.
Dagmar Augustinská
Národný kontaktný bod
+421 917 733 513
Nový pracovný program pre Akcie Marie Skłodowska-Curie (MSCA 2023-2024)
*Pre aktuálne informácie k jednotlivým výzvam kontaktujte prosím NCP.
Prehľad výziev na rok 2023-2024:
Otvorenie výzvy 2023 | Uzávierka | |
---|---|---|
MSCA Postdoctoral Fellowships | 12 apríl 2023 | 13 september 2023 |
MSCA Doctoral Networks | 30 máj 2023 | 28 november 2023 |
MSCA Staff Exchanges | 5 október 2023 | 28 február 2024 |
MSCA COFUND | 10 október 2023 | 8 február 2024 |
Otvorenie výzvy 2024 | Uzávierka | |
---|---|---|
MSCA Postdoctoral Fellowships | 10 apríl 2024 | 11 september 2024 |
MSCA Doctoral Networks | 29 máj 2024 | 27 november 2024 |
MSCA Staff Exchanges | 10 október 2024 | 5 marec 2025 |
MSCA COFUND | 8 október 2024 | 6 február 2025 |
Pracovný program pre oblasť akcií Marie Sklodowska Curie na roky 2021-2022
Marie Skłodowska-Curie Actions oficiálna webstránka
O Slovensku v MSCA – fakty a štatistiky (Net4Mobility)
Materiály z informačných podujatí k jednotlivým výzvam:
Informačný webinár k výzvam MSCA (9.6.2021):
- Záznam z webináru
- Prezentácia Výzvy MSCA a podpora slovenských žiadateľov
- Prezentácia k schéme Doctoral Networks
- Strategické a prierezové otázky v schéme MSCA
Príležitosti pre mladých výskumníkov (1.6.2021):
- Záznam z webináru
- Prezentácia k schéme MSCA Postdoctoral Fellowship
Ako napísať úspešný projekt MSCA
Materiály z podujatia Európskej Komisie Horizon Europe Info Days 2021 – MSCA (4.7.2021)
Užitočné všeobecné webináre:
How to prepare a successful proposal in Horizon Europe (24.3.2021)
Dissemination & Exploitation in Horizon Europe (9.6.2021)
CORDIS: Databáza podporených projektov
Iné príležitosti k mobilite výskumných pracovníkov: Euraxess Portal
VÝZVY
- 19 Sep 202405 Feb 2025
Otvorená výzva v rámci akcie MSCA Staff Exchanges
Výzva MSCA Staff Exchanges umožňuje financovať inovatívnu medzinárodnú, medzisektorovú a interdisciplinárnu spoluprácu v oblasti výskumu a inovácií prostredníctvom výmeny vedeckého a výskumného personálu,...
Ďalšie výzvy
AKTUALITY
V rámcií MSCA Doctoral Networks 2024 bolo podaných 1 417 projektových návrhov
Tohtoročná výzva na predkladanie projektových návrhov v rámci akcie MSCA Doctoral Networks pritiahla veľký záujem zo strany výskumnej komunity, predložených...- NÁŠ TIP
Prínos MSCA Doctoral Networks programme – zapojte sa do prieskumu REA!
European Research Executive Agency (REA) realizuje prieskum s cieľom získať spätnú väzbu ohľadne pridanej hodnoty doktorandských programov MSCA PhDs v... - HORIZONT EURÓPA
Marie Skłodowska-Curie Actions podporuje výskumný talent a podporuje konkurencieschopnosť Európy napriek nedostatočnému rozpočtu, ukázala štúdia
Štúdia hodnotí prínos programu Horizont Európa pre excelentnú vedu a zameriava sa predovšetkým na Marie Skłodowska-Curie Actions a ďalšie časti... Nobelovu cenu za chémiu za rok 2024 získal David Baker, vedec podporený v rámci MSCA
David Baker sa zaradil do galérie 18 vedcov podporených MSCA, ktorí získali prestížne ocenenie od roku 2010.
Ďalšie aktuality
PODUJATIA
- 10 Jan 2025
MSCA Staff Exchanges – webinár
Máte záujem o rozvoj medzinárodnej spolupráce, zdieľanie vedomostí a skúseností a výmenu odborných zamestnancov v oblasti výskumu a inovácií? Prihláste...