EIT Climate-KIC – Sustainable Cities Mobility challenge



Uzávierka: 12. 03. 2025 17:00 -

ID výzvy: EIT Climate-KIC - Sustainable Cities Mobility challenge

Kontaktná osoba: Miroslava Tužinská




EIT Climate-KIC má v súčasnosti otvorené dve výzvy:

EIT Typ podpory Názov výzvy Opis výzvy uzávierka Cieľová skupina Odkaz na výzvu
EIT Climate-KIC Innovation Support Sustainable Cities Mobility  challenge Vyzýva európske mestá, aby navrhli účinné riešenia v oblasti mobility na podporu udržateľnosti, in inkluzívnosť a odolnosť. 12.3.2025 Cities, Municipalities https://www.climate-kic.org/open-call/sustainable-cities-mobility-challenge/
EIT Climate-KIC Business Creation & Acceleration Women TechEU: Call 3/4 Podporuje začínajúce technologické podniky v Európe vedené ženami prostredníctvom financovania, mentoringu a sprístupnenia nových kontaktov. 17.3.2025 Start-ups https://www.climate-kic.org/open-call/woman-techeu-call-3-4/

Prvá výzva EIT Climate-KIC je určená pre európske mestá a zameriava sa na udržateľnú mobilitu. Jej cieľom je identifikovať odvážne a efektívne projekty zamerané na dekarbonizáciu dopravy, zlepšenie kvality ovzdušia na miestnej úrovni a urýchlenie využívania aktívnej, zdieľanej a kolektívnej mobility. Cieľom výzvy je podporiť prechod na čistejšiu, ekologickejšiu a inkluzívnejšiu dopravu v súlade s cieľmi Európskej zelenej dohody, Rámca mestskej mobility, Nového európskeho Bauhausu a Misie EÚ pre klimaticky neutrálne a inteligentné mestá.

V prípade záujmu je potrebné vyplniť prihlasovací formulár  a odoslať ho na adresu sustainablecitiesmobility@climate-kic.org do stredy 12. marca 2025 do 23.00 hod.

Tento rok budú podporené najmä projekty, ktoré vytvárajú mestský pouličný priestor umožňujúci zdravú a aktívnu mobilitu a ktoré zároveň zahŕňajú zeleň (napr. sadové prvky, stromy, parčíky, kríky, vreckové záhradky), pretože tieto môžu súčasne priniesť výhody pre klímu, kvalitu života, biodiverzitu a udržateľnú dopravu.

Návrhy projektov môžu predkladať priamo zastupiteľstvá, samosprávy, obce alebo miestne orgány (city councils, municipalities or local authorities) a mali by mať politickú podporu predstaviteľov obce/zastupiteľstva.

Projekty budú vyberané na základe potenciálu vplyvu, učenia sa a možnosti replikácie riešení v iných mestách a obciach. Ich cieľom by malo byť pozitívne zmeniť myslenie ľudí a životné prostredie na lokálnej úrovni, a prispieť k súboru poznatkov/skúseností s cieľom rýchlejšieho posunu miest smerom k zdravším a udržateľnejším systémom mobility.

Príklady projektov:

o štvrte s nízkou intenzitou dopravy (Low Traffic Neighbourhoods – LTN), štvrte s nízkymi emisiami (Low Emission Neighbourhoods – LEN) alebo podobné: iniciatívy, ktoré znižujú premávku vozidiel alebo emisie s cieľom vytvoriť bezpečnejšie, čistejšie a udržateľnejšie mestské oblasti.

o Aktívne cestovanie a výsadba zelene: projekty, ktoré podporujú chôdzu, bicyklovanie alebo jazdu na kolesách a zároveň integrujú prírodné prvky, ako sú stromy, sadenice, parčíky, kríky alebo zelené bariéry a koridory.

o Iniciatívy v oblasti pešej, cyklistickej a kolesovej dopravy: projekty, ktoré uprednostňujú aktívnu mobilitu a dostupnosť pre všetkých používateľov.

o Prepracované uličné priestory: Ulice na hranie, školské ulice a podobné projekty, ktoré menia uličný priestor na zeleň, spoločenské aktivity a komunitné využitie.

o Centrá mobility: Centralizované miesta, ktoré integrujú rôzne druhy udržateľnej dopravy, ako je verejná doprava, zdieľaná mobilita a možnosti aktívneho cestovania.

o Zdieľaná a kolektívna mobilita: Projekty, ktoré zlepšujú prístup k verejnej doprave alebo iným formám zdieľanej mobility a znižujú závislosť od individuálneho používania automobilov.

o Udržateľný tovar a logistika: Iniciatívy, ktoré podporujú udržateľné metódy prepravy tovaru a služieb s nízkym vplyvom a poskytujú udržateľné riešenia pre logistiku na poslednej míli.

o Integrované projekty na zmenu správania: Stratégie zmeny správania, ktoré sú priamo spojené so zmenami infraštruktúry na ulici. Samostatné iniciatívy na zmenu správania bez prepojenia na fyzické zásahy nebudú oprávnené.

Každému vybranému projektu bude poskytnutá dotácia až do výšky 90 000 EUR (v závislosti od celkového počtu návrhov schválených vo výzve). Financované budú maximálne štyri projekty.

Predpokladaný harmonogram vyplácania grantov je nasledovný: 20 % pri začatí projektu; 70 % po štyroch mesiacoch ; 10 % pri ukončení projektu.

Návrhy môžu byť zamerané na nové nápady alebo iniciatívy – alebo sa môžu týkať prvkov existujúcich alebo vznikajúcich mestských projektov/programov/stratégií, ktoré podporujú zdravú a udržateľnú mestskú mobilitu.

Mestá by mali svoje projekty ukončiť najneskôr do 31. decembra 2026.

mit. 5.2.2025