Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európska noc výskumníkov 2021


Začiatok: 24. 09. 2021 09:00

Koniec: 24. 09. 2021 23:00

Typ podujatia: Festival

Organizátor: SOVVA, CVTI SR, EURACTIV Slovensko, SAV
Noc výskumníkov 2021

24. septembra 2021 sa uskutoční festival vedy „Európska noc výskumníkov“.

Mottom 15. ročníka bude „Vyskúšaj to! Je to veda.“, ktorým chcú organizátori návštevníkov a najmä mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu.

Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok vo festivalových miestach bude návštevníkom prezentované, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy. Cieľom je podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a ich prostredníctvom lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja. Hlavná téma bude reflektovať aj aktivitu Vedecký kuriér, v rámci ktorej budú distribuované sety s pokusmi pre žiakov na školy po celom Slovensku.   

Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Ako hlavná časť Európskej noci výskumníkov bude pre vás pripravené live štúdio, kde budú 24. 9. 2021 celý deň prebiehať diskusie so slovenskými vedkyňami a vedcami.

Pripadá vám veda krásna a zaujímavá, ale predsa na míle vzdialená od škôl? Projekt Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca to zmení!

Opäť budú pripravené aj webináre Veda bez hraníc, kde si budete môcť neformálne pohovoriť priamo s vedcami.

Veda pocestuje za vami už druhým rokom vďaka aktivite Vedecký kuriér, kde sa môžu prihlasovať školy, ktoré od dostanú kufrík s laboratórnymi pokusmi pre žiakov úplne zadarmo.

Celé leto môžu žiaci súťažiť v rámci výtvarnej súťaže Nakresli pohľadnicu, kde budú v dvoch kategóriách súťažiť o super Lego a pre širokú verejnosť je otvorená aj fotosúťaž s mottom Vyskúšaj to! Je to veda! Stačí, ak uverejníte svoj vlastný pohľad na vedu okolo nás prostredníctvom objektívu spolu s hashtagom #nocvyskumnikov2021 a ste v hre o knižné ceny.

Okrem toho všetkého nás spoločne čaká aj množstvo sprievodného programu, ktorý bude postupne zverejňovaný na webovej stránke www.nocvyskumnikov.sk.

Festival každoročne organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity – SOVVA, Slovenská akadémia vied, CVTI SR a portál EURACTIV.sk.

Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie grantová zmluva číslo 101036038.

Online: online.nocvyskumnikov.sk

Viac informácií:

Európska noc výskumníkov

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 13. 7. 2021, autor: rpa

Pridať do Google Calendar