V Košickom kraji vznikne vodíkové údolie, teda región, kde sa vodík vyrába, prepravuje aj využíva.
Košický samosprávny kraj spolu s partnermi zo Slovenska i zahraničia získal 9 miliónov EUR na projekt vybudovania vodíkového údolia a stal sa jedným z úspešných žiadateľov vo výzve, ktorú vyhlásil Spoločný podnik pre čistý vodík (Clean Hydrogen Joint Undertaking) v rámci programu Horizont Európa. Košický kraj sa týmto činom zaradil k lídrom v oblasti vodíkových technológií v strednej a východnej Európe.
Vďaka európskym financiám bude môcť Košická župa už v apríli 2025 odštartovať nadnárodný projekt EastGate H2V, v ktorom sa spojilo 22 partnerov zo 7 krajín Európy.
Vo výzve HORIZONT-JTI-CLEANH2-2023-06-02: Small-scale Hydrogen Valley boli schválené dva projekty, jeden z nich sa bude relizovať práve na Slovensku. Ide o zatiaľ najväčší úspech slovenských žiadateľov, ktorý sa uchádzali o podporu zo Spoločného podniku pre čistý vodík.
V prvej fáze projektu by mal byť v Košiciach do polovice roka 2027 spustený 2 MW elektrolyzér, ktorý by zabezpečil ročnú výrobu 170 ton zeleného vodíka. Tá má postačiť pre ročnú spotrebu desiatich vodíkových autobusov v kraji, ale aj prepravného vodíkového dronu. Samozrejmosťou bude inštalácia vodíkových čerpacích staníc. V druhej fáze ráta projekt s pridaním ďalšieho elektrolyzéra s výkonom dva megawatty a zvýšením výroby vodíka na viac ako 500 ton ročne. Rozšíriť by sa mala aj flotila regionálnych vodíkových autobusov, pribudne vodíkový smetiarsky voz a ďalšie tri prepravné vodíkové drony. Súčasťou projektu sú aj štúdie potrebné pre transformáciu už existujúceho potrubia na zemný plyn na vodíkové potrubie.
Nadnárodný projekt vodíkového údolia EastGate H2V, v ktorom sa spojilo 22 partnerov zo siedmich krajín Európy, sa začne realizovať v apríli tohto roka. Projekt predstavuje udržateľný ekosystém, ktorý zahŕňa výrobu vodíka, jeho distribúciu, ako aj spotrebu v rôznych formách. Projekt zahŕňa zem, vzduch aj vodu, keďže sa s využitím vodíka ráta v autobusovej, lodnej aj leteckej doprave v kraji. Projekt podporí dekarbonizáciu, zníženie emisií CO2, pracovné príležitosti, výskum, vývoj energetiky a zachovanie udržateľného rozvoja.
Informácie k projektu:
- Názov projektu: East Gate H2V
- Typ akcie: HORIZON JU Innovation Actions
- Výzva: Horizon-JTI-CLEANH2-2023-06-02: Small-scale Hydrogen Valley
- Celková alokácia výzvy: 18 000 000 EUR
- Maximálna výška rozpočtu na projekt: 9 000 000 EUR
- Spolufinancovanie: Spolufinancovanie zo strany Košického samosprávneho kraja sa vyžaduje len v prípade neoprávnených výdavkov. Výdavky v projekte sú 100% financované z programu Horizont Europa, keďže Košický samosprávny kraj je subjektom verejnej správy.
Projektové konzorcium: Kosit a.s. (SK), W2H2 KSK s.r.o. (SK), Ukrainian Hydrogen Council (Ukrajina), Národná vodíková asociácia Slovenska (SK), Dalitrans (SK), Pedal-consulting (SK), New Energy Coalition (Holandsko)
Rámec výzvy: Cieľom tejto výzvy je vyvinúť a demonštrovať malé Vodíkové údolie, ktoré demonštruje kombináciu technológií na existujúcich a/alebo nových trhoch s čistým vodíkom, najmä ich aplikáciu pri používaní vo vzájomnej symbióze. Táto výzva má taktiež demonštrovať inovatívne prístupy na systémovej úrovni: globálnu a synergickú integráciu technológií výroby, distribúcie a konečného použitia vodíka. Cieľom projektu je snaha o integráciu v rámci širšieho energetického systému, berúc do úvahy prvky ako výroba obnoviteľnej energie, plynárenská a elektrická sieť, digitalizácia atď. Demonštrované technológie by mali byť najmodernejšie na základe technologického vývoja, ktorý predtým (ale nielen) financoval Spoločný podnik pre čistý vodík (Clean Hydrogen JU).
Projektový zámer: Projektový zámer má za cieľ vytvorenie úspešného Vodíkového Údolia v Košickom kraji. Vodíkové údolie je udržateľný ekosystém, ktorý zahŕňa obnoviteľný zdroj energie, ktorý poháňa elektrolyzér na výrobu vodíka. Takto vyrobený vodík sa považuje za zelený vodík. Vodíkové údolie musí okrem výroby zeleného vodíka taktiež deklarovať aj jeho konečnú spotrebu. Košický samosprávny kraj bude odoberať tento zelený vodík do regionálnych vodíkových autobusov. Za dodanie zelenej energie bude zodpovedná spoločnosť Kosit a.s., za výrobu zeleného vodíka spoločnosť W2H2 KSK s.r.o., ktorú vlastí z 50% Košický samosprávny kraj a z 50% Kosit a.s.. Čerpaciu stanicu na vodík bude zabezpečovať spoločnosť Dalitrans. Spotrebu vodíka bude zabezpečovať Košický samosprávny kraj, ktorý zakúpi autobusy na vodíkový pohon. Vytvorenie Vodíkového údolia je v súlade s Vodíkovou stratégiou Košického kraja.
Zdroj: CH JU, 7.2.2025, mit